O FILMIE
„Zostań, jeśli kochasz” to film oparty na bestsellerowej powieści o miłości i odwadze, która wywołała sensację na całym świecie. W roli głównej występuje Chloë Grace Moretz („Carrie”), jedna z najbardziej fascynujących aktorek młodego pokolenia, porównywana do Jennifer Lawrence. Mia Hall (Moretz) to nieśmiała, niezwykle utalentowana dziewczyna, która stoi przed najtrudniejszym życiowym wyborem. Jeśli zdecyduje się opuścić dom by podążać za muzycznymi marzeniami, straci miłość swojego życia. Wszystko zmienia się w wyniku pewnego wydarzenia, a Mia zawieszona przez jeden dzień między życiem a śmiercią musi zdecydować, po której stronie zostanie. Czy wielka miłość przezwycięży niepewność i strach? „Zostań, jeśli kochasz” to niezwykła historia o znajdowaniu swojego miejsca na Ziemi, umiejętności żegnania się z przeszłością i przyjmowania tego, co nadchodzi.

Gayle Forman (ur. 1970), ceniona dziennikarka „Elle”, „Nation” i „Cosmopolitan”, zaczęła karierę pisarską od publikacji książki podróżniczej „Can't Get There from Here: A Year on the Fringes of a Shrinking World” (2005). Potem wydała powieść dla młodzieży „Sisters in Sanity” (2007). 
Wielki sukces odniosła powieścią „If I Stay” (2009, polskie wydanie „Jeśli zostanę”, 2010). Następnie ukazała się książka „Where She Went” (2011, kontynuacja „Jeśli zostanę”) oraz także dobrze przyjęte: „Just One Day” (2013), „Just One Year” (2013) i „Just One Night” (2014). Krytycy podkreślali zręczność narracyjną autorki i doskonałe wyczucie potrzeb czytelników. Jej głównym tematem jest niepokój związany z wchodzeniem w dorosłe życie. O tym właśnie w oryginalny sposób opowiada jej bestsellerowa powieść, odnotowana na prestiżowej liście „New York Timesa”. 

Mia to wielce obiecująca wiolonczelistka, która właśnie ukończyła szkołę średnią i zostaje postawiona w niezwykle dramatycznej sytuacji: zawieszona pomiędzy życiem a śmiercią, musi podjąć brzemienną w skutki decyzję. Nastoletni odbiorcy docenili talent pisarki, nic więc dziwnego, że powieścią zainteresowali się również filmowcy. – Przeczytałem książkę jednym tchem! Przemówiła do mnie niezwykle mocno – wyznał reżyser R.J. Cutler. – Jesteśmy tym, kogo kochamy – to moim zdaniem główne przesłanie powieści, bardzo poruszające. Jestem zdania, że warto nakręcić film, by je uwypuklić. Producentka filmu Alison Greenspan zapoznała się z utworem na wczesnym etapie. – Ta opowieść naprawdę chwyciła mnie za serce – zdradziła. – Mówi o więzach, jakie łączą miłość własną, miłość do rodziny i miłość do partnera. 

Greenspan, po prezentacji, jakiej dokonał reżyser, który zaproponował od razu również muzykę do filmu, była pewna, że Cutler to najwłaściwszy człowiek, by przenieść opowieść na ekran. – Nie tylko zobaczyłam film oczyma reżysera, także go usłyszałam – mówiła. Producentka znała doskonale prowokujące i zmuszające do myślenia dokumenty Cutlera poświęcone przenikaniu się popkultury, mody i polityki. Była przekonana, że jego przenikliwość w tym względzie pozwoli mu wydobyć z powieści czysty ton i pozwoli uniknąć zbytniego sentymentalizmu.