film Wojtka Smarzowskiego Wołyń 7 października

DYSTRYBUCJI TOWARZYSZĄ GADŻETY PROMOCYJNE

ALBUM - KUP TERAZ

książka

Album „Wołyń, historia pewnego filmu” to nie tylko próba pokazania filmu „Wołyń” Wojtka Smarzowskiego, to także opowieść o Kresach. Książka stanowi integralną część filmu i jest niejako jego dopełnieniem.
Książka składa się dwóch części.
Pierwsza, „Introdukcja”, opowiada o naszej Kresowej przeszłości, o Rzeczpospolitej Obojga Narodów, o etnicznym tyglu, w którym mieszają się różne religie i narody. Jest opowieścią o wciąż mitologizowanej naszej kresowej przeszłości, gdzie wyobrażenia zderzone są z rzeczywistością. Przypomina ważne dla tej historii postacie i wydarzenia.
Książka jest przede wszystkim albumem, przedstawiamy więc w niej ogromną ilość unikalnych zdjęć miejsc i mieszkańców „naszych wschodnich terenów”. Nie zawsze była to historia „wygodna”, zarówno dla nas, jak i innych mieszkańców tych ziem.

 Kup album na http://verde.waw.pl/products/22

Druga część, zatytułowana po prostu „Historia pewnego filmu”, jest opowieścią tworzoną w oparciu o obraz Smarzowskiego. Idziemy wraz ze scenariuszem, widzimy niesamowite filmowe kadry i uzupełniamy je fragmentami scenariusza i historycznymi uwagami. „Kresowian zabito dwukrotnie, raz przez ciosy siekierą, drugi raz przez przemilczenie. A ta druga śmierć jest gorsza od tej pierwszej.” – pisał Jan Zaleski. Zarówno album „Wołyń, historia pewnego filmu”, jak i film Wojtka Smarzowskiego próbuje owo milczenie przerwać. Może wreszcie Kresowe historie przestaną być „nieme” i na stałe zagoszczą w historycznej świadomości Polaków. Na koniec zacytujmy Józefa Ignacego Kraszewskiego: „Dziś bez wczoraj jest bardzo krótkie – krótsze niż dziś bez jutra”. Oby nasze dziś i jutro miało zawsze swoje pełne wczoraj.

książka książka książka książka

MEDAL PAMIĄTKOWY

medal

ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA

soundtrack

Skarbnica Narodowa oficjalnym partnerem filmu „Wołyń”

7 października 2016 r. na ekrany kin wchodzi długo wyczekiwana premiera filmowa – najnowszy obraz Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Skarbnica Narodowa jest oficjalnym partnerem filmu. Obraz został wyróżniony na Festiwalu Filmowym w Gdyni w trzech kategoriach: zdjęcia, charakteryzacja oraz debiut aktorski.

„Jestem dumny z tego, że jesteśmy partnerem tak ważnego, choć niezwykle trudnego filmu. Jako Skarbnica Narodowa staramy się być zawsze blisko historii i pielęgnować jej wzniosłe, jak również i tragiczne momenty, które odbiły się i ukształtowały współczesne pokolenia” – mówi Adam Zieliński, dyrektor zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Dzieło wstrząsnęło publicznością festiwalu w Gdyni. Smarzowski, nie ukrywając, że poruszył temat trudny, sam określa „Wołyń” jako film o miłości w czasach nieludzkich”.

Album „Mikołaj Trzaska muzyka z filmu Wołyń.” to 4 projekt muzyczny realizowany przez Mikołaja Trzaskę do filmu Wojciecha Smarzowskiego. Muzyka brzmi lirycznie i zarazem szorstko. Mikołaj Trzaska stawia na surowość i wyrazistość. Tam gdzie w obrazie pojawia się piękno i czystość, on sieje dźwiękiem chaos, a scenom rzezi nadaje charakter odrealnienia.

TRACKLISTA

1. Marsz Miłości Ukrytej w Ogniu / Marching of Love Hidden in the Fire 03:06
2. Kochankowie We Mgle / In the Fog of Love 03:53
3. Pejzaż Rozpaczy / Landscape of Sorrow 06:30
4. Żniwa Czerwonych Kwiatów / Harvest of Red Flowers 04:15
5. Płonące Słońce / Wschodzący Księżyc / Burning Sun / Rising Moon 07:01
6. W Ramionach Śpiącego Rycerza / In Arms of the Sleeping Knight 06:10
7. Pole Pamięci / Field of Memory 07:18
8. Ośmiornica Przemocy / Octopus of Violence 05:31
9. Śniąc o Nieznanym Potworze / Dreaming About Unknown Monster 02:37
10. Miłość Ukryta w Ogniu / Love Hidden in the Fire 07:36

Mikołaj Trzaska - saksofon altowy, saksofon barytonowy, klarnet basowy
Jacek Mazurkiewicz - kontrabas
Klezmerska Orkiestra Teatru Pogranicza z Sejn
Maciej Popiel – saksofon altowy
Tomek Stawiecki - saksofon tenorowy, klarnet, klarnet basowy
Dominik Sekura – trąbka
Kacper Szroeder – trąbka, flugelhorn
Marcin Dąbrowski – trąbka
Michał Popiel – kornet
Stanisław Soroko – saxhorn altowy
Michał Jachimowicz – saxhorn tenorowy
Mateusz Sznejkowski – puzon
Maciej Soroko – puzon
Patryk Masłowski – puzon wentylowy
Wojciech Szroeder – akordeon
Mikołaj Pol – wibrafony, cymbały
Michał Moniuszko – kontrabas
Tadeusz Soroko – tuba
Borys Pol – instrumenty perkusyjne
Dominika Korzeniecka – perkusja
Mateusz Bartosiewicz – perkusja

STRESZCZENIE

Akcja filmu „Wołyń” rozpoczyna się wiosną 1939 roku w małej wiosce zamieszkanej przez Ukraińców, Polaków i Żydów. Zosia Głowacka ma 17 lat i jest zakochana w swoim rówieśniku, Ukraińcu Petrze. Ojciec postanawia jednak wydać ją za bogatego polskiego gospodarza Macieja Skibę, wdowca z dwójką dzieci. Wkrótce wybucha wojna i dotychczasowe życie wioski odmienia najpierw okupacja sowiecka, a później niemiecki atak na ZSRR. Zosia staje się świadkiem, a następnie uczestniczką tragicznych wydarzeń wywołanych wzrastającą falą ukraińskiego nacjonalizmu. Kulminacja ataków nadchodzi latem 1943 roku. Pośród morza nienawiści Zosia próbuje ocalić siebie i swoje dzieci.

TWÓRCY

Jakubik

Braciak

Łabacz

Smarzowski

akt1

Arkadiusz Jakubik (Skiba)
Urodził się 14.01.1969 roku w Strzelcach Opolskich. Aktor, reżyser i scenarzysta, muzyk. Występował w Operetce Warszawskiej (1993–94) i Teatrze Rampa w Warszawie (1997–2000). Lider zespołu „Dr Misio”, z którym nagrał albumy „Młodzi” (2013) i „Pogo” (2014), z tekstami Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego. Ma także na koncie płytę „40 przebojów” (2016) sygnowaną Jakubik & Deriglassoff. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Przełomem w jego karierze stała się brawurowa rola notariusza w „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego. Twierdzi, że najlepszym recenzentem jego artystycznych poczynań jest żona Agnieszka Matysiak, aktorka i ceniona reżyserka dubbingu. Wyreżyserował dwa filmy: „Prosta historia o miłości” (2010) i „Prosta historia o morderstwie” (2016, także współscenarzysta).

akt1

Michalina Łabacz (Zosia) – debiut filmowy
Urodziła się w 1992 roku. Pochodzi z Suwałk. Przez dwa lata uczyła się w Studium Wokalno-Tanecznym w Gdyni. Studiuje w Akademii Teatralnej w Warszawie. W szkole podstawowej występowała w zespole „Beciaki”, imponowała świetną interpretacją piosenki „Damą być”. W 2011 roku wystąpiła w popularnym telewizyjnym „X-Factorze” razem z koleżankami Elizą Szyłow, Katarzyną Laszkowską i Urszulą Żukowską ze Studia Piosenki „Beciaki” z Suwałk.

akt3

Jacek Braciak (Głowacki)
Urodził się 12.05.1968 roku w Drezdenku, wychował we wsi Rzekcin, w województwie gorzowskim. Uczył się w Technikum Mechanizacji Rolnictwa w Strzelcach Krajeńskich, które ukończył w 1987 roku. W 1991 roku ukończył PWST w Warszawie. W latach 1990–1991 i 1992–2010 występował w Teatrze Powszechnym w Warszawie. Wszechstronny aktor, zarówno komediowy, jak i dramatyczny, stale współpracuje z Wojciechem Smarzowskim. Odnosił wiele sukcesów w pracy w dubbingu.

akt4

Wojciech Smarzowski (reżyseria)
Reżyser, scenarzysta, producent, jeden z najwybitniejszych twórców współczesnego polskiego kina. Urodził się 18.01.1963 w Korczynie k. Krosna. Wychowywał się w rodzinnym Jedliczu, gdzie uczęszczał do szkoły podstawowej i liceum. Już wtedy interesował się fotografią. Ukończył wydział operatorski w PWSFTviT w Łodzi. Studiował filmoznawstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Początkowo realizował zdjęcia do filmów dokumentalnych, filmy reklamowe i teledyski (zdobył Nagrodę Fryderyka w 1998 roku za wideoklip do utworu zespołu Myslovitz „To nie był film”). Był także scenarzystą filmu „Sezon na leszcza” (2000) Bogusława Lindy. Podczas XXIX Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2004) Smarzowski zdobył m.in. następujące nagrody: Prezesa Zarządu Telewizji Polskiej, Rady Programowej TVP, Specjalną Jury, Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W 2004 roku został laureatem nagrody Paszport Polityki. XXXIV Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni (2009) przyniósł mu nagrodę za reżyserię i za scenariusz za film „Dom zły”. W 2012 roku otrzymał Honorowego Solanina za „mocne i bezkompromisowe kino. Za odwagę, konsekwencję i determinację...”. W tym samym roku został laureatem Dorocznej Nagrody MKiDN w dziedzinie filmu. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej.

METRYKA

Dane filmu

Produkcja:
Film It, Polska 2016
Koprodukcja:
Narodowy Instytut Audiowizualny, Denaro, Canal+, Bemar, TVP S.A., Andrzej Łudziński Productions, Odra Film, Narodowe Centrum Kultury, OXY Net
Współfinansowanie:
Polski Instytut Sztuki Filmowej, Województwo Dolnośląskie, Miasto Wrocław, Województwo Lubelskie

Premiera polska:
07.10.2016

Czas:
149 minut
Dozwolony od lat:
--
Dystrybucja w Polsce:
Forum Film Poland

Twórcy

Reżyseria:
Wojtek Smarzowski
Scenariusz:
Wojtek Smarzowski na motywach zbioru opowiadań „Nienawiść” Stanisława Srokowskiego
Zdjęcia:
Piotr Sobociński jr. PSC
Scenografia:
Marek Zawierucha
Montaż:
Paweł Laskowski PSM
Muzyka:
Mikołaj Trzaska
Dźwięk:
Jacek Hamela, Katarzyna Dzida-Hamela
Kostiumy cywilne:
Wanda Kowalska, Paweł Grabarczyk
Kostiumy militarne:
Magdalena Rutkiewicz-Luterek, Agata Drozdowska
Charakteryzacja:
Ewa Drobiec, Daria Siejak
Efekty specjalne:
Paweł Tybora, Magdalena Strękowska, Konrad Dąbrowski, Paweł Krupa, Szymon Krupa
Producenci:
Dariusz Pietrykowski, Andrzej Połeć, Feliks Pastusiak
Kierownictwo produkcji:
Paweł Bareński

Aktorzy

Michalina Łabacz ... Zosia
Arkadiusz Jakubik ... Skiba
Vasili Vasylyk ... Petro
Adrian Zaremba ... Antek Wilk
Lech Dyblik ... Hawryluk
Jacek Braciak ... Głowacki
Iza Kuna ... Głowacka
Oleksandr Chesherov ... Mykoła Melnyczuk
Janusz Chabior ... ksiądz Józef
Iryna Skladan ... Olga Hapyna
Maria Sobocińka ... Hela
Oleksandr Zbarazkyi ... Wasyl Huk
Gieorgii Povolotskyi ... młynarz
Matylda Krajewska ... Marysia Skiba
Ignacy Sut ... Franek Skiba
Gabriela Muskała ... Bronka
Andrzej Popiel ... Romek Głowacki
Beata Łuczak ... żona Hawryluka
Oles Fedorchenko ... Iwan Huk
Luydmyla Honcharowa ... siostra Petro
Serhiy Bachyk ... Andrij
Volodymyr Protsiuk ... Orłyk
Tomasz Sapryk ... Izaak Meltzer
Wojciech Zieliński ... Chmura
Etel Szyc ... Chajka Meltzer
Jarosław Gruda ... Lisowski
Przemysław Strojkowski ... Ołeś Hawryluk
Ignacy Klim ... Mosiek Kac
Daniel Garbacz ... Jasiek 1941
Wiktor Madejczyk ... Jasiek 1943

MECENAS FILMU

logo_Stefczyk
logo_Stefczyk_fundacja

PRODUCENCI

logo_filIt
logo_NIA
logo_OXY
logo_CANAL
logo_BEMAR
logo_TVP
logo_AŁP
logo_ODRA
logo_NCK
logo_PISF
logo_DS
logo_Wrocław
logo_Lubelskie
logo_PWPW
logo_Carat
logo_FF