W kinach 2008

LISTOPAD

 
   
 

28.11.08

 

Tytuł oryginalny: Bolt

Opis: Piorun jest gwiazdą Hollywood – psim aktorem, który wciela się w postać superbohatera. Jego zadaniem jest obrona jego ukochanej pani – dziewczynki o imieniu Penny. Niestety Piorun nie ma pojęcia, że tak naprawdę nie posiada magicznych mocy, a widowisko telewizyjne to nie życie. Prawdziwe jest jednak jego ogromne przywiązanie do Penny. Gdy więc przypadkowo trafia do Nowego Jorku, tak bardzo za nią tęskni, że bez wahania postanawia ją odnaleźć. Z dwójką kompanów – bezdomną kotką Marleną i uzależnionym od telewizji chomikiem Atyllą, dla którego jest uwielbianym idolem z ekranu, przemierzy cały kraj poszukując swojej pani. W drodze odkryje także to, że aby być prawdziwym bohaterem wcale nie potrzeba cudownych mocy, ani magii.

Film w polskiej wersji językowej 

Głosów użyczyli: Borys Szyc, Tomasz Karolak, Sonia Bohosiewicz, Krzysztof Stelmaszyk

Reżyseria: Chris Williams, Byron Howard

Produkcja: Walt Disney Pictures

PAŹDZIERNIK

 
   
 

24.10.08

 

Tytuł oryginalny: High School Musical 3: Senior Year

Opis: Młodzi bohaterowie stają przed dylematem wyboru studiów. Troy (Zac Efron) i Gabriella (Vanessa Hudgens) mają studiować na różnych uczelniach i nie wiadomo, jak wpłynie to na ich związek. W dodatku ambitna i pretensjonalna Sharpay Evans (Ashley Tisdale) jak zwykle planuje intrygę... Jednocześnie uczniowie East High przygotowują wiosenne przedstawienie, które będzie opowiadać o ich doświadczeniach, nadziejach i obawach.

Obsada: Vanessa Anne Hudgens, Ashley Tisdale, Zac Efron, Lucas Grabeel

Reżyseria: Kenny Ortega

Produkcja: Walt Disney Pictures

LIPIEC

 
   
 

18.07.08

 

Tytuł oryginalny: WALL.E

Opis: Ziemia w dość odległej na szczęście przyszłości. Planeta została zaśmiecona przez ludzi do tego stopnia, że zmuszeni byli ją opuścić na pokładzie wielkiego statku kosmicznego Axiom. 
WALL•E (Wysypiskowy Automat Likwidująco Lewarujący. E•klasa) jest małym robocikiem obdarzonym niezwykłą osobowością. Mieszka sam na Ziemi i czuje się tu bardzo samotny. Wieczory umila sobie oglądaniem jedynej ocalałej wideokasety – musicalu „Hello Dolly” Pewnego dnia poznaje przybysza z kosmosu – nowoczesną i przepiękną EWĘ. Od tej chwili jego życie całkowicie się zmienia, a uczucia do EWY powodują, że WALL•E odkrywa swoje prawdziwe przeznaczenie i wyrusza na wyprawę po niewyobrażalnie fantastycznym wszechświecie.

Film w polskiej wersji językowej 

Głosów użyczyli: Danuta Stenka, Anna Dymna, Cezary Żak

Reżyseria: Andrew Stanton

Produkcja: Walt Disney Pictures, Pixar Animation Studio

CZERWIEC

 
   
 

13.06.08

 

Tytuł oryginalny: The Ruins

Opis: Amy i Stacy, przyjaciółki od lat, w towarzystwie swych chłopaków, Jeffa i Erica, spędzają wakacje w Meksyku. Jeff jest poważnym studentem medycyny, Eric uwielbia imprezować i zachowuje się z irytującą beztroską. Pod koniec wakacji obie pary spotykają niemieckiego turystę Mathiasa i jego greckiego kolegę Dimitra. Cała grupa wybiera się do dżungli, by obejrzeć ruiny świątyni Majów. Odbywały się tam kiedyś wykopaliska, a Mathias, co wkrótce wychodzi na jaw, poszukuje zaginionego brata. Wycieczka okazuje się jednak śmiertelnie niebezpiecznym pomysłem...

Obsada: Jonathan Tucker, Jena Malone, Shawn Ashmore, Laura Ramsey, Joe Anderson

Reżyseria: Carter Smith

Produkcja: BenderSpink, DreamWorks SKG, Spyglass Entertainment, Red Hour Films

MAJ

 
   
 

30.05.08

 

Tytuł oryginalny: The Chronicles of Narnia. Prince Caspian

Opis: Od przygód Łucji, Zuzanny, Edmunda i Piotra Pevensie w Narnii minął już rok. Zgodnie z obietnicą Aslana, dzieci powracają tam, jednak w czasie ich nieobecności w Narnii minęło ponad 1000 lat i wiele się zmieniło. Magiczne stworzenia i mówiące zwierzęta stały się jedynie legendą, a rządy sprawuje okrutny uzurpator Król Miraz. Narnijczycy kryją się przed bezwzględnymi wojskami. Prawdziwy król - tytułowy Książę Kaspian - siostrzeniec Miraza, zostaje zmuszony do ucieczki. Rodzeństwo musi pomóc mu w pokonaniu tyrana i zdobyciu tronu.

Obsada: Georgie Henley, Anne Popplewell, Skandar Keynes, William Moseley, Ben Barnes

Reżyseria: Andrew Adamson

Produkcja: Walt Disney Pictures, Walden Media

KWIECIEŃ

 
   
 

18.04.08

 

Tytuł oryginalny: Skorumpowani

Opis: Akcję filmu zainspirowały wydarzenia z 2005 roku – wielka policyjna operacja przeciw przemytowi narkotyków przez Polskę tzw. „szlakiem bałkańskim”. 
Do Polski przybywają rosyjscy gangsterzy Siergiej (Max Ryan) i Montenegro (Olivier Gruner), by odzyskać przechwycony przez policję towar. Zatrzymują się w nocnym klubie należącym do bossa świata przestępczego, zwanego Cygaro (Jerzy Trela). Tu przypadkowo dochodzi do morderstwa syna wpływowego biznesmena Burzyńskiego (Jan Englert). Śledztwo stoi w miejscu, więc siostra zabitego, Patrycja (Olga Bołądź), zatrudnia się w lokalu, by na własną rękę szukać zabójców brata. Gdy trafia na dowody zbrodni, ucieka, lecz gangsterzy podążają jej śladem. Dziewczynie pomaga komisarz Maksymilian (Artur Łodyga), którego na trop mafii naprowadziło morderstwo chłopaka. Tymczasem Burzyński szuka wsparcia u senatora o nazwisku Apostoł (Krzysztof Wakuliński), nie wiedząc, że ten powiązany jest z Cygaro i jego żołnierzami…

Obsada: Jan Englert, Jerzy Trela, Olga Bołądź, Artur Łodyga. Max Ryan, Olivier Gruner

Reżyseria: Jarosław Żamojda

Produkcja: Film Media, Telewizja Polska S.A.

MARZEC

 
   
 

07.03.08

 

Tytuł oryginalny: The Lookout

Opis: Chris Pratt, wskutek własnej brawury, uległ poważnemu wypadkowi samochodowemu i doznał obrażeń mózgu oraz częściowo stracił pamięć. Przedtem był obiecującym sportowcem, gwiazdą szkolnej drużyny hokeja. Pochodził z majętnej rodziny, miał śliczną dziewczynę i perspektywy wielkiej kariery. Teraz ma trudności z zapamiętaniem prostych informacji. Żyje w wynajętym mieszkaniu wraz ze swym przyjacielem i mentorem, ociemniałym Lewisem. Udaje mu się zdobyć pracę nocnego sprzątacza w lokalnym oddziale banku. Spotyka dawnego kumpla ze szkoły, Gary’ego Spargo, który pomaga mu uwierzyć w siebie, a nawet znajduje mu dziewczynę, striptizerkę Luvlee Lemons. Wkrótce jednak okazuje się, że Gary szykuje wielki skok na bank, w którym zamierza bezwzględnie wykorzystać Pratta.

Obsada: Joseph Gordon-Levitt, Jeff Daniels, Matthew Goode

Reżyseria: Scott Frank

Produkcja: Laurence Msrk Production, Miramax Films, Parkes/MacDonald Productions, Spyglass Entertainment

LUTY

 
   
 

29.02.08

 

Tytuł oryginalny: There Will Be Blood

Opis: Kalifornia, schyłek XIX wieku. Poszukiwacz srebra Daniel Plainview ponosi kolejną klęskę. Po kilku latach Daniel wraz ze swym synem, H.W., trafia do miasta Little Boston, ogarniętego gorączką nafty. Rządy sprawuje tu charyzmatyczny kaznodzieja Eli Sunday. Plainview trafia na bogate źródło ropy i bezwzględnymi metodami zaczyna budować swe naftowe imperium. 

Obsada: Daniel Day Lewis, Paul Dano, Kevin J. O'Connor, Ciaran Hinds, Dillon Freasier

Reżyseria: Paul Thomas Anderson

Produkcja: Ghoulardi Film Company, Paramount Vantage, Miramax Films

 
   
 

29.02.08

 

Tytuł oryginalny: Gone Baby Gone

Opis: Dorchester, jedna z ciemnych i najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Bostonie.
Tutaj nie ma miejsca na słabość i niewinność. Mieszkańcy, nie oszczędzani przez los, już dawno przestali mieć marzenia. Kiedy pewnej nocy ginie 4-letnia dziewczynka, prywatni detektywi Patrick Kenzie i Angela Gennaro początkowo nie chcą podjąć się tej sprawy. Jednak po namowach ciotki dziewczynki rozpoczynają śledztwo. Do czego doprowadzą ich poszukiwania małej Amandy?
Film oparty na powieści Dennisa Lehane'a, autora "Rzeki tajemnic”.

Obsada: Casey Affleck, Morgan Freeman, Ed Harris

Reżyseria: Ben Affleck

Produkcja: Live Planet, Miramax Films, The Ladd Company

 
   
 

14.02.08

 

Tytuł oryginalny: 27 Dresses

Opis: Jane jest młoda, romantyczna i całkowicie pozbawiona egoizmu. Wielokrotnie była druhną, ale nic nie wskazuje na to, by ona sama miała wyjść za mąż. Kiedy jednak Tess, młodsza siostra Jane, zdobywa serce jej szefa George’a – w którym Jane od dawna potajemnie się kocha – dziewczyna ma dość. Zawsze przede wszystkim troszczyła się o innych, już dwadzieścia siedem razy pełniła rolę druhny, na co dowodem jest tyleż fantazyjnych sukienek w szafie. Teraz po raz pierwszy postanawia zadbać o siebie. Spotkanie z cynicznym na pozór dziennikarzem Kevinem, który pisuje złośliwe sprawozdania z nowojorskich ślubów, niespodziewanie odmienia losy Jane. 

Obsada: Katherine Heigl, James Mardsen, Malin Akerman, Judy Greer, Edward Burns

Reżyseria: Anne Fletcher

Produkcja: Fox 2000 Pictures, Spyglass Entertainment

STYCZEŃ

 
   
 

18.01.08

 

Tytuł oryginalny: Enchanted

Opis: Księżniczka Giselle zostaje usunięta przez złą królową Narissę z magicznego, animowanego świata Andalazji. A właśnie miała poślubić swego wymarzonego księcia Edwarda! Giselle trafia do współczesnego Nowego Jorku i początkowo, przerażona całkowicie obcym jej światem, myśli tylko o tym, by powrócić do baśniowej krainy. Z czasem jednak zaczyna dostrzegać uroki rzeczywistości, zwłaszcza gdy poznaje sympatycznego prawnika, Roberta Philipa i jego sześcioletnią córkę, Morgan. Tymczasem na Manhattan przybywa także Edward wraz z przyjaciółmi, by odnaleźć księżniczkę. Zła królowa też, rzecz jasna, nie próżnuje...

Film w polskiej wersji językowej 

Obsada: Patrick Dempsey, Amy Adams, James Mardsen, Timothy Spall, Susan Sarandon

Reżyseria: Kevin Lima

Produkcja: Andalasia Productions, Steiner Studios, James Baxter Animation, Sonnenfeld Josephson, Walt Disney Pictures

 
   
 

04.01.08

 

Tytuł oryginalny: National Treasure. Book of Secrets

Opis: Benjamin Franklin Gates, po odkryciu tajemnicy templariuszy, został najbardziej znanym w USA poszukiwaczem skarbów, choć sam woli określenie „obrońca skarbów”. Tym razem wraz z ojcem, Patrickiem, profesorem uniwersytetu, odnajdują osiemnaście zaginionych kart z dziennika Johna Wilkesa Bootha, zabójcy prezydenta Abrahama Lincolna. Okazuje się też, że przodek Gatesów, Thomas, był jednym z uczestników spisku, w którym brał udział Booth. Przyjaciel Bena, techniczny geniusz Riley oraz piękna archiwistka i była dziewczyna Gatesa, doktor Abigail Chase, wezmą udział w wielkim polowaniu na tajemniczą księgę. Trafią do Waszyngtonu, Londynu, Paryża. Ben wezwie też na pomoc swą groźną matkę, profesor lingwistyki, czym Gates senior będzie mocno skonsternowany, ponieważ nie rozmawiali ze sobą od trzydziestu dwóch lat. Handlarz antykami Mitch Wilkinson, człowiek o złej reputacji, który zwrócił uwagę Bena na dziennik Bootha, również ma własne rodzinne sekrety i niezbyt szlachetne cele, które chce realizować bez względu na wszystko.

Obsada: Nicolas Cage, Jon Voight, Diane Kruger, Harvey Keitel, Helen Mirren

Reżyseria: Jon Turteltaub

Produkcja: Walt Disney Pictures, Jerry Bruckheimer Films, Junction Entertainment, Saturn Films, Sparkler Entertainment