ZWIASTUN

O FILMIE

Malarz Walter Keane (Waltz) rewolucjonizuje na przełomie lat 50. i 60. ubiegłego wieku sztuki plastyczne, odnosząc wielki artystyczny sukces, dzięki enigmatycznym wizerunkom porzuconych dzieci o wielkich oczach. Szokująca prawda wychodzi na jaw jakiś czas później. Otóż autorką intrygujących prac jest nie Keane, lecz jego żona Margaret (Amy Adams), a wzięty artysta jest oszustem, któremu udało się omamić cały świat.
„Wielkie oczy” to historia niezwykle utalentowanej malarki i jej burzliwego związku z mężem, który zdobył międzynarodowe uznanie, zawłaszczając jej pracę.

FOTOSY

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł oryginalny:
Big Eyes
Produkcja:
Silverwood Films, Electric
City Entertainment, Tim Burton
Productions, The Weinstein Company

Premiera światowa:
13.11.2014
Premiera polska:
01.01.2015

Dozwolony od lat: 12
Czas: 105 minut
Dystrybucja w Polsce:
Forum Film Poland

EKIPA

Reżyseria: Tim Burton
Scenariusz:
Scott Alexander, Larry Karaszewski

Muzyka: Danny Elfman
Zdjęcia: Bruno Delbonnel
Montaż: J C Bond
Scenografia: Rick Heinrichs
Dekoracje: Chris August
Efekty specjalne: Sean House, John MacCuspie
Kostiumy: Colleen Atwood
Producenci: Tim Burton, Lynette Howell, Scott Alexander, Larry Karaszewski
Producenci wykonawczy:
Katterli Frauenfelder, Derek Frey,
Tommy Harper, Jamie Patricof,
Bob Weinstein, Harvey Weinstein

AKTORZY

Amy Adams ______ Margaret Keane
Christoph Waltz ______ Walter Keane
Krysten Rittere ______ De-Ann
Danny Huston ______ Dick Nolan
Terence Stamp ______ John Canaday
Jason Schwartzman ______ Ruben
Jon Polito ______ Erico Banducci
James Saito ______ sędzia
Delaney Raye ______ Jane jako dziecko
Madeleine Arthur ______ starsza Jane
Elisabetta Fantone ______ Marta
David Milchard ______ artysta – snob
Emily Fonda ______ seksowna dziewczyna
Andrew Airlie ______ bogacz
Farryn VanHumbeck ______ Lilly
Barclay Hope ______ prawnik
Tony Alcantar ______ turysta
Guido Furlani ______ Dino Olivetti
Christina Reade ______ sekretarka Canadaya
Robert Gagne ______ Henri
Rick Mischke ______ muzyk

EKIPA

Amy Adams (Margaret Keane)

Urodziła się 20 sierpnia 1974, w bazie wojskowej w Vicenza, we Włoszech, w rodzinie wojskowego, który także występował jako aktor-amator. Amy swe pierwsze kroki w aktorstwie stawiała, występując w sztukach granych w restauracjach, najpierw w Colorado, a potem w Chanhassen Diner Theater w Minnesocie. Przełomowym momentem w jej karierze była główna rola w filmie „Junebug” w 2005 roku. Z sukcesem specjalizuje się w kreowaniu pełnych życia optymistek. Swą pozycję potwierdziła błyskotliwym występem w „Zaczarowanej”, a talent dramatyczny rolą w „Wątpliwości”. Pięciokrotnie zdobyła nominację do Oscara.

Christoph Waltz (Walter Keane)

Urodził się w Wiedniu 4.10.1956 w rodzinie związanej z teatrem. Jako aktor kształcił się w Wiedniu i w nowojorskim Lee Strasberg Institute. W latach 80. występował głównie w teatrach w Londynie i w Austrii, z czasem zaczął pojawiać się w serialach telewizyjnych i filmach. Prawdziwy przełom w jego karierze nastąpił w ostatnich latach. Zdobył dwa Oscary za role drugoplanowe w filmach Quentina Tarantino: „Bękarty wojny” (2009) i „Django” (2013).

Krysten Ritter (Dee-Ann)

Jej największym, jak do tej pory, sukcesem jest rola Jane Margolis w słynnym serialu „Breaking Bad”. Urodziła się 16.12.1981 w Bloomsburg, w Pensylwanii. Wychowała się na farmie, studiowała aktorstwo w Nowym Jorku, tam też zaczęła karierę sceniczną. Występuje w rockowym zespole Ex Vivian, zajmuje się projektowaniem mody.

Terence Stamp (John Canaday)

Angielski aktor. Urodził się 22.07.1939 roku w Londynie, w rodzinie robotniczej. Rozgłos przyniosła mu tytułowa rola w adaptacji powieści Hermanna Melville’a „Billy Budd” dokonanej przez Petera Ustinova. Zdobył za nią nominację do Oscara oraz Złoty Glob dla najlepszego debiutanta. Trzy lata później, za błyskotliwą rolę porywacza w adaptacji powieści Johna Fowlesa „Kolekcjoner”, zdobył nagrodę dla najlepszego aktora na MFFF w Cannes. W 1969 roku, wskutek zakończonego romansu z modelką Jean Shrimpton oraz coraz większych problemów z alkoholem i narkotykami, przeniósł się na pięć lat do Indii, okazjonalnie kręcąc filmy w Europie. Na stałe wrócił do filmowej branży pod koniec lat 70. Popularność przyniosła mu rola demonicznego generała Zoda w dwóch pierwszych częściach „Supermana”. Z doskonałym przyjęciem spotkała się jego rola transwestyty w „Priscilli, królowej pustyni” (nominacja do nagrody BAFTA). Za świetny występ w kameralnym thrillerze Stevena Soderbergha „Angol” (rola została napisana specjalnie z myślą o Stampie) zdobył nominacje do nagród: Independent Spirit Award (2000, za Najlepszą rolę męską) i London Film Circle (AFLS, w kategorii Najlepszy aktor). Napisał trzy książki wspomnieniowe: „Coming Attractions” (1988, autobiografia), „Stamp Album” (książka poświęcona matce) oraz książkę kucharską (wraz z Elizabeth Buxton), a także powieść „The Night”.

Tim Burton (reżyseria i produkcja)

Urodził się 25.08.1958 roku w Burbank, stan Kalifornia. Uznawany powszechnie za jednego z najniezwyklejszych i najoryginalniejszych twórców współczesnego kina. Niepowtarzalność jego stylu polega na wizjonerskim łączeniu realizmu z fantazją w nieco gotyckim wydaniu oraz grozy z humorem, co przynosi mu zarówno sukcesy kasowe, jak i wysokie oceny krytyki. Wychowany w Kalifornii, studiował w California Institute of the Arts, a następnie podjął pracę animatora w studiu Walta Disneya. Pracował między innymi przy realizacji „The Fox and the Hound” i „The Black Cauldron” oraz nakręcił krótkometrażowy film „Vincent”, poświęcony idolowi jego dzieciństwa, słynnej gwieździe kina grozy Vincentowi Price'owi (zdobywając dwie nagrody na festiwalu filmowym w Chicago). Następnie powstała nowatorska krótkometrażówka „Frankenweenie”, opowieść o chłopcu przywracającym do życia swego psa, oryginalnie wykorzystująca motyw Frankensteina. Kinowym debiutem Burtona była komedia „Pee-wee's Big Adventure” (wideo: „Wielka przygoda Pee Wee Hermana”), która odniosła duży sukces kasowy i zyskała pochwały krytyków. Następnie powstała brawurowa komedia fantastyczna „Beetlejuice” (wideo, TVP: „Sok z żuka”) z udziałem Michaela Keatona, Aleca Baldwina, Geeny Davis i Winony Ryder, która w pełni ukazała możliwości Burtona. Wielkim przebojem 1989 roku była mroczna ekranizacja komiksów o „Batmanie”, w której wystąpili Jack Nicholson, Michael Keaton i Kim Basinger. W roku 1982 powstała jej kontynuacja „Batman Returns” (wideo: „Powrót Barmana”). Film powtórzył sukces swego poprzednika. W roku 1989 Burton utworzył Tim Burton Productions, którego zadaniem jest wspieranie jego projektów kinowych, telewizyjnych i wydawniczych. Kolejnym sukcesem reżysera była współczesna baśń „Edward Nożycoręki” z udziałem Johnny'ego Deppa, Winony Ryder i Vincenta Price'a. Potem Burton wyprodukował niezwykłe „Miasteczko Halloween”, pełnometrażowy film zrealizowany w trudnej i wymagającej technice animacji poklatkowej oraz był producentem miedzy innymi komedii „Cabin Boy”. Jest jednym z wybitnych stylistów współczesnego kina.