UGOTOWANY

ZWIASTUN

O FILMIE

Bradley Cooper

Adam Jones (Bradley Cooper) to charyzmatyczny szef kuchni, który w młodym wieku zyskał rozgłos jako guru paryskich restauratorów. Podążał własną ścieżką i tworzył intrygujące połączenia smaków. Nie udźwignął jednak ciężaru sławy, zniknął z pierwszych stron gazet i rozpłynął się w powietrzu. Teraz, wolny od wszelkich uzależnień, próbuje swoich sił w sercu kulinarnego Londynu. Gromadzi doborową załogę, by stworzyć najlepszą restaurację na świecie. Czy kierując grupą utalentowanych ekscentryków, zdoła wspiąć się na kulinarny Olimp? Czy uczucie do pięknej Helene (Sienna Miller) nie przeszkodzi mu w zdobyciu upragnionej, trzeciej gwiazdki Michelin?

Gwiazdorowi „Poradnika pozytywnego myślenia” oraz Siennie Miller („Snajper”) partnerują: Jamie Dornan („50 twarzy Greya”), Uma Thurman („Kill Bill”), Omar Sy („Nietykalni”) i Emma Thompson („To właśnie miłość”).

FOTOSY

METRYKA

Dane filmu

Tytuł oryginalny: Burnt
Produkcja: Shiny Penny Productions,
3 Arts Entertainment, Battle Mountain Films, PeaPie Films, USA

Premiera światowa: 22.10.2015
Premiera polska: 23.10.2015

Czas: 101 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Twórcy

Reżyseria: John Wells
Scenariusz: Steven Knight według noweli filmowej Michaela Kalesniko
Muzyka: Rob Simonsen
Zdjęcia: Adriano Goldman
Montaż: Nick Moore
Scenografia: David Gropman
Dekoracje: John Frankish, Karen Schulz Gropman
Efekty specjalne: Tony Auger
Kostiumy: Lyn Paolo
Producenci: Michael Schamberg, Stacey Sher, Erwin Stoff, Caroline Hewitt
Producent wykonawczy: Kris Thykier

Aktorzy

Bradley Cooper ... Adam Jones
Sienna Miller ... Helene
Alicia Vikander ... Anne Marie
Omar Sy ... Michel
Uma Thurman ... Simone
Emma Thompson ... doktor Rosshilde
Daniel Brühl ... Sony
Lily James ... Sara
Matthew Rhys ... Reece
Sarah Greene ... Kaitlin
Riccardo Scamarcio ... Max
Giedre Bond ... Emily
Martin Bats Bradford ... Porter
Riyonn Farsad ... Paul

GENEZA

Scenariusz filmu znalazł się na słynnej hollywoodzkiej „czarnej liście” (Black List) najlepszych niezrealizowanych scenariuszy już w 2007 roku. Rok później do realizacji przymierzał się David Fincher („Zodiac”), który planował obsadzić Keanu Reevesa w roli głównej. Kandydatkami do głównej roli żeńskiej były Michelle Williams („Mój tydzień z Marilyn”) i Marion Cottilard („Incepcja”, „Dwa dni, jedna noc”). Ostatecznie Fincher wycofał się z projektu w 2010 roku.
Początkowo film miał nazywać się „Chef”, ale zmieniono tytuł, gdy okazało się, że film pod tym tytułem kręci Jon Favreau. Dopisano rolę dla wschodzącej gwiazdy Alicii Vikander, która zachwyciła producenta Harveya Weinsteina w „Tulip Fever”. Za kamerą miał stanąć Derek Cianfrance („Drugie oblicze”), lecz ostatecznie zastąpił go John Wells. Zdjęcia rozpoczęły się 23 lipca 2014 roku w Nowym Orleanie, po czym ekipa przeniosła się do Londynu, gdzie kręcono między innymi w słynnym studiu filmowym Ealing.
Z pewnością wielkim atutem filmu jest obsada. Bradley Cooper to dziś supergwiazda, a jednocześnie niezwykle ceniony aktor, zwłaszcza po roli w „Snajperze” Clinta Eastwooda. W przypadku „Ugotowanego” spotkał się ponownie ze swą partnerką z tamtego filmu, Brytyjką Sienną Miller, która już dość dawno temu udowodniła, że nie jest tylko dekoracyjną blondynką, lecz także doskonałą aktorką dramatyczną. W rolach drugoplanowych pojawili się: wspomniana Szwedka Vikander, której kariera rozwija się błyskawicznie („Ex Machina”, „The Danish Girl”, „Człowiek z U.N.C.L.E.), charyzmatyczny Omar Sy, pamiętny zwłaszcza z „Nietykalnych” oraz dwie aktorki, których klasa jest powszechnie znana – Emma Thompson i Uma Thurman. Pewne kontrowersje wzbudziło wycięcie rólki Jamiego Dornana („50 twarzy Greya”), który grał postać związaną z przeszłością Helene. Reżyser tłumaczył się z tej decyzji mówiąc, że postanowił skupić się na postaci Jonesa i jego drodze do odkupienia. Bo właśnie radykalna zmiana, jaka następuje w Adamie Jonesie jest głównym tematem filmu. Musi on wykazać się perfekcjonizmem, a jednocześnie skutecznie walczyć z własną pychą, egoizmem i uzależnieniami.

EKIPA

BradleyCooper

Bradley Cooper

Urodził się 5 stycznia 1975 roku w Filadelfii. Już jako młody chłopak postanowił, że zostanie aktorem. Studiował aktorstwo w New School University. Karierę telewizyjną zaczął jeszcze podczas studiów od epizodu w serialu „Seks w wielkim mieście”. Na dużym ekranie aktor zadebiutował w filmie „Wet Hot American Summer” w 2001 roku. Ggwiazdorską pozycję Cooper zdobył po roli Phila w przebojowej komedii „Kac Vegas”. Seria sukcesów przyszła w ostatnich latach. Cooper był trzykrotnie nominowany do Oscara – za główne role w „Poradniku pozytywnego myślenia” (2013) i „Snajperze” (2015) oraz za rolę drugoplanową w „American Hustle” (2014). Jeszcze jedną nominację zdobył jako współproducent „Snajpera”.

SienaMiller

Sienna Miller

Właśc. Sienna Rose Miller. Urodziła się 28.12.1981 roku. Miller studiowała dramat w słynnym Lee Strasberg Institute w Nowym Jorku. Popularność zdobyła dzięki telewizji i pracy modelki, potem powierzono jej jedną z głównych ról w komedii „Alfie”, nowej wersji wielkiego kasowego przeboju z lat 60. Od czasu „Rozmowy z gwiazdą” (2007) coraz częściej udowadnia swój talent dramatyczny – choćby u boku Bradleya Coopera w „Snajperze”.

JohnWells

John Wells

Amerykański producent i reżyser. Urodził się 25.05.1956 r. w Alexandrii, stan Wirginia. Od końca lat 80. ubiegłego wieku odnosił wielkie sukcesy jako producent telewizyjny i scenarzysta („Ostry dyżur”, „Prezydencki poker”, „Mildred Pierce”). Wyprodukowane przez niego seriale, filmy i inne programy telewizyjne zdobyły 270 nominacji do nagród Emmy i 55 statuetek. Wells otrzymał także 5 Peabody Awards oraz wiele innych prestiżowych wyróżnień. Z uznaniem przyjęto jego kinowy debiut – „W firmie”, z Benem Afleckiem i Tommym Lee Jonesem. Film „Sierpień w hrabstwie Osage” zdobył dwie nominacje do Oscara i potwierdził opinię o Wellsie jako doskonałym „reżyserze aktorów”.