O FILMIE



CIA aresztuje mężczyznę podejrzanego o planowanie ataku na Londyn. Agentka Alice Racine (Rapace), niegdyś as wywiadu, dziś odsunięta od czynnej służby, zostaje niespodziewanie wezwana na miejsce przesłuchania. Szybko odkrywa, że w szeregach CIA kryje się zdrajca. Rozpoczyna się pościg, którego stawką jest życie milionów ludzi i bezpieczeństwo kraju. Choć oficjalnie Alice to niebezpieczny zbieg, tylko ona może udaremnić śmiercionośny atak biologiczny na miasto. Wśród garstki osób, którym może zaufać, jest tajemniczy Jack Alcott (Bloom), który stanie z nią ramię w ramię w walce o Londyn.

Dane filmu

Tytuł oryginalny: Unlocked
Produkcja: Bloom, Czech Anglo Productions, Di Bonaventura Pictures, Lipsync Productions, SRA Productions, Silver Reel, Unlocked Distribution, Wielka Brytania
Premiera światowa: 05.06.2017
Premiera polska: 23.06.2017
Czas: 98 minut
Dozwolony od lat: 15 Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Twórcy

Reżyseria: Michael Apted
Scenariusz: Peter O'Brien
Muzyka: Stephen Barton
Zdjęcia: George Richmond
Montaż: Andrew MacRitchie
Scenografia: Ondrej Nekvasil
Dekoracje: Stefan Kovacik
Efekty specjalne: Jason Troughton
Kostiumy: Ojana Nikitović
Efekty wizualne: George Zwier
Producenci: Georgina Townsley, Lorenzo di Bonaventura, Erik Howsam, Claudia Bluemhuber
Koproducent: Cort Kristensen
Producent wykonawczy: Kevan Van Thompson

Aktorzy

Noomi Rapace---Alice Racine
Orlando Bloom---Jack Alcott
Michael Douglas---Eric Lasch
John Malkovich---Bob Hunter
Toni Collette---Emily Knowles
Matthew Marsh---Frank Sutter
Brian Caspe---Ed Romley
Philip Brodie---Wilson
Tosin Cole---Amjad
Michael Epp---David Mercer
Aymen Hamdouchi---Lateef
Makram J. Khoury---Yazid Khaleel
Akshay Kumar---Salim
Tom Reed---Buzz
Lee Nicholas Harris---policjant

Noomi Rapace (Alice Racine)

Urodziła się 28 grudnia 1979 roku w mieście Hudiskvall w Szwecji. Swoją niezwykłą urodę zawdzięcza rodzicom: szwedzkiej aktorce Ninie Norén oraz hiszpańskiemu śpiewakowi flamenco Rogelio Duranowi. Rodzice rozstali się, gdy ich córka miała 5 lat. Noomi wraz z matką i ojczymem przeniosła się na Islandię. Tam, w wieku 8 lat, zagrała swoją pierwszą rolę w islandzkim filmie „Í skugga hrafnsins”. Mając piętnaście lat opuściła dom i zaczęła naukę w sztokholmskiej szkole teatralnej. W latach 90. zaczęła odnosić sukcesy teatralne. Światowy rozgłos przyniosła jej rola Lisbeth Salander w szwedzkiej ekranizacji słynnej trylogii Stiega Larssona „Millenium”. Za rolę w pierwszej części, „Millennium: Mężczyźni, którzy nienawidzą kobiet”, została nominowana do nagrody Europejskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepsza europejska aktorka roku. Jej debiut w anglojęzycznym filmie to rola Madam Simzy Heron w filmie „Sherlock Holmes: Gra cieni”.

Orlando Bloom (Jack Alcott)

Orlando Bloom (ur. 13 stycznia 1977 roku w Cantenbury, Wielka Brytania) już w dzieciństwie postanowił zostać bohaterem takim jak Supermen, zachwycony Christopherem Reevem w tej właśnie roli. W wieku 16 lat wraz z matką i starszą siostrą przeprowadził się do Londynu. Tam przez dwa lata grał w National Youth Theatre. Dzięki stypendium rozpoczął naukę w British American Guidhall School of Music and Drama. Rolę Legolasa we „Władcy pierścieni” Petera Jacksona dostał na dwa dni przed ukończeniem tej szkoły.

Michael Douglas (Eric Lasch)

Amerykański aktor i producent, syn słynnego aktora Kirka Douglasa. Karierę zaczynał jako asystent reżysera w filmach swojego ojca z lat 60. Pojawił się w kilku topowych produkcjach, grając postaci młodych idealistów – wystąpił m.in. w „Cześć, bohaterze!” czy w „Adamie o szóstej rano”. Popularność przyniósł mu telewizyjny serial policyjny „Ulice San Francisco” z Karlem Maldenem, za który otrzymał nominację do Złotego Globu. Zadebiutował jako producent przy filmie „Lot nad kukułczym gniazdem” Milosa Formana, który zdobył pięć Oscarów, w tym nagrodę za najlepszy film. Pozycję gwiazdorską dał mu przygodowy film „Miłość, szmaragd i krokodyl”. Rok 1988 przyniósł Douglasowi nagrodę Złotego Globu oraz Oscara dla najlepszego aktora za rolę cynicznego maklera giełdowego Gordona Gekko w „Wall Street” Olivera Stone'a. W tym samym roku Douglas założył Stonebridge Entertainment, firmę, która wyprodukowała m.in. „Linię życia” Joela Schumachera. Aktor wybierał często filmy kontrowersyjne, np. „Nagi instynkt” z Sharon Stone, czy „Upadek” Joela Schumachera. W 2014 zdobył Złoty Glob za rolę Liberace'a w „Wielkim Liberace“ Stevena Soderbergha, którą wielu oceniło jako najlepszą w jego dorobku. Od 2000 roku związany jest z Catheriną Zetą-Jones.

John Malkovich (Robert Hunter)

Amerykański aktor, reżyser i producent. Urodził się 9.12.1953 w Christopher, stan Illinois. Występował w szkolnych przedstawieniach, studiował na wydziale teatralnym Illinois State University. Odnosił liczne sukcesy teatralne, m.in. w sztukach Sama Sheparda czy Arthura Millera. Wszedł do świata filmu niezapomnianymi rolami charakterystycznymi: zagrał m.in. znudzonego fotoreportera w „Polach śmierci” i niewidomego Willa w filmie Roberta Bentona „Miejsca w sercu”. Udowodnił swój talent komiczny w „Making Mr. Right”. Rozgłos przyniosła mu mistrzowska rola Valmonta w „Niebezpiecznych związkach”. W „Pod osłoną nieba” Bernardo Bertolucciego zagrał kompozytora podróżującego po powojennej Afryce w poszukiwaniu ratunku dla swojego małżeństwa. W roku 1993 zyskał silną pozycję w kinie komercyjnym przerażającą rolą zamachowca w „Na linii ognia”, u boku Clinta Eastwooda, co przyniosło mu zresztą także drugą nominację do Oscara. W „Myszach i ludziach” według Johna Steinbecka mistrzowsko zagrał upośledzonego umysłowo. Doskonałą kreację stworzył w „Jądrze ciemności” Nicolasa Roega, według powieści Josepha Conrada, za co nominowany był do Złotego Globu. W 1999 zaimponował autoironią w „Być jak John Malkovich”, a w „Tajne przez poufne” braci Coen raz jeszcze w pełni ujawnił swój brawurowy talent komiczny. Wyreżyserował film „Tancerz” („The Dancer Upstairs”, 2002).

Michael Apted (reżyseria)

Scenarzysta, reżyser i producent. Urodził się 10.02.1944 w Aylesbury. Rozpoczął karierę w telewizji Granada, początkowo jako researcher. Wkrótce, z coraz większymi sukcesami, zaczął reżyserować odcinki seriali i adaptacje teatralne. Największe sukcesy w kinie odnosił w latach 80. („Córka górnika”, „Goryle we mgle”). Trzykrotnie zdobył nagrodę BAFTA.