x

ZWIASTUNY

x

O FILMIE

x

STRESZCZENIE

pic2

Lara Croft to niepokorna córka ekscentrycznego podróżnika, który zniknął, gdy dziewczyna miała kilkanaście lat.
Teraz, jako 21-letnia kobieta, podąża własną ścieżką, odmawiając spełnienia woli ojca, który chciał dla niej spokojnego życia. Zostawia wszystko za sobą i udaje się w ostatnie znane miejsce jego pobytu. Poszukując śladów, musi odnaleźć osławiony grobowiec na mitycznej wyspie u wybrzeży Japonii. Jeśli nie przezwycięży własnych lęków, może nie przeżyć niezwykle niebezpiecznej wyprawy. Jak wiele poświęci, by poznać tajemnicę zniknięcia ojca i zyskać miano tomb raidera?

FOTOSY

x

METRYKA

x

METRYKA

Tytuł oryginalny: Tomb Raider
Produkcja: Metro-Goldwyn-Mayer, Warner Bros., Square Enix, GK Films, USA

Premiera światowa: 02.03.2018
Premiera polska: 06.04.2018

Czas: 118 minut
Dozwolony od lat: 12
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Reżyseria: Roar Uthaug
Scenariusz: Geneva Robertson-Dworet, Alastair Siddons, na podstawie noweli filmowej Evana Daugherty'ego i Genevy Robertson-Dworet
Muzyka: Tom Holkenborg (Junkie XL)
Zdjęcia: George Richmond
Montaż: Stuart Baird, Michael Tronick, Tom Harrison-Read
Scenografia: Gary Freeman
Dekoracje: Raffaella Giovannetti
Kostiumy: Colleen Atwood, Timothy A. Wonsik
Efekty wizualne: Paul Linden
Producent: Graham King
Producenci wykonawczy: Patrick McCormick, Dennis O'Sullivan, Noah Hughes

Alicia Vikander ___ Lara Croft
Dominic West ___ Richard Croft
Walton Goggins ___ Mathias Vogel
Daniel Wu ___ Lu Ren
Kristin Scott Thomas ___ Ana Miller
Hannah John-Kamen ___ Sophie
Derek Jacobi ___ pan Yaffe
Alexandre Willaume ___ porucznik

EKIPA

x

EKIPA

Alicia Vikander (Lara Croft)

Urodzona 3 października 1988 w Göteborgu – szwedzka aktorka i tancerka. Zanim rozpoczęła karierę aktorską, przez 9 lat uczyła się tańca w Kungliga Baletten w Sztokholmie. Występowała w musicalach w operze w Göteborgu. Karierę aktorską rozpoczęła, grając w szwedzkich filmach i serialach telewizyjnych. W krajach skandynawskich jest szczególnie znana z roli w popularnym szwedzkim serialu telewizyjnym „Andra Avenyn” oraz z filmów „Till det som är vackert” i „Klejnoty koronne”. Za rolę Katariny w pierwszym z tych filmów otrzymała nagrodę dla wschodzącej gwiazdy na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Sztokholmie oraz Złotego Żuka za pierwszoplanową rolę kobiecą. Vikander wystąpiła w anglojęzycznej adaptacji powieści Lwa Tołstoja „Anna Karenina”, a także w filmie duńskiego reżysera Nikolaja Arcela „Kochanek królowej”, który w Skandynawii był wielkim sukcesem frekwencyjnym. W 2016 roku zdobyła Oscara za najlepszą rolę żeńską w „Dziewczynie z portretu”.

Dominic West (Richard Croft)

Urodził się 15 października 1969 roku w Sheffield. Uczęszczał do Eton College, w 1993 ukończył wydział literatury angielskiej w Trinity College w Dublinie, a w 1995 roku otrzymał dyplom ukończenia Guildhall School of Music and Drama w Londynie. Za rolę Richarda Burtona w biograficznym telefilmie „Burton i Taylor” („Burton and Taylor”, 2013) z Heleną Bonham Carter zdobył nominację do Nagrody Telewizyjnej Akademii Brytyjskiej oraz Satellite Award. Odnosił sukcesy teatralne w repertuarze klasycznym (Szekspir, Czechow). Popularność przyniósł mu udział w serialu „Prawo ulicy” („The Wire”).

Walton Goggins (Mathias Vogel)

Urodził się 10 listopada 1971 roku w Birmingham, stan Alabama. Aktor i producent filmowy. Zdobył wielką popularność w serialach „The Shield” (2002–2008) oraz „Justified”. W kinie wystąpił między innymi w filmach „Kowboje i kosmici” („Cowboys & Aliens”) oraz jako sadystyczny Billy Crash w „Django” („Django Unchained”). Wspiera liczne organizacje humanitarne i ekologiczne (m.in. American Green), jest zapalonym podróżnikiem i fotografem.

Roar Uthaug (reżyseria)

Reżyser norweski. Urodził się 25 sierpnia 1973 roku w Lørenskog. Jako nastolatek zaczął kręcić teledyski do tworzonej przez siebie muzyki. Ukończył Norwegian Film School w 2002 roku. Zwrócił na siebie uwagę filmem dyplomowym „Regjeringen Martin” (nominacja do prestiżowej nagrody AMPAS). Jego pełnometrażowy debiut „Fritt Vilt” (DVD: „Hotel zła”) był wielkim przebojem w Norwegii i doczekał się dwóch kontynuacji. Następnie Uthaug współreżyserował także przebojowy film familijny „Julenatt i Blåfell” (2009). Film akcji rozegrany w średniowiecznych realiach „Flukt” (2012) został sprzedany do przeszło 70 krajów na świecie. W 2015 roku „Bølgen” (DVD: „Fala”), pierwszy skandynawski film katastroficzny, był najbardziej kasową produkcją w Norwegii, zyskał też norweską nominację do Oscara w kategorii „film nieanglojęzyczny”.