SW_denzel
SW_ethan

Armia bandytów terroryzuje małą wioskę na pograniczu amerykańsko-meksykańskim. Zrozpaczeni farmerzy zwracają się z prośbą o pomoc do grupy rewolwerowców. Siedmiu najemników postanawia stawić czoło przeważającym siłom przeciwnika, choć wydają się nie mieć szans.
Czy najtwardsi rewolwerowcy będą w stanie uwolnić wioskę spod bandyckich rządów?
Czy zapewnią mieszkańcom spokój i bezpieczeństwo?

Denzel Washington (Sam Chisolm)

Amerykański aktor, reżyser i producent. Urodził się 28.12.1954 roku. Był synem pastora i właścicielki sieci salonów piękności. Studiował dziennikarstwo na Fordham University, lecz wkrótce całkowicie poświęcił się aktorstwu, z sukcesem występując w przedstawieniach studenckich. Pierwszy sukces odniósł, grając doktora Chandlera w serialu NBC „St. Elsewhere”. Przełomem w jego karierze była rola w historycznym dramacie Edwarda Zwicka o wojnie secesyjnej „Chwała”, za którą zdobył Oscara (1990) w kategorii ról drugoplanowych. W 2002 roku otrzymał Oscara za rolę główną dzięki fenomenalnej kreacji skorumpowanego policjanta w „Dniu próby”. Zdobył także jeszcze trzy inne nominacje do tej nagrody. Stale współpracuje ze Spike’m Lee. Zagrał u niego intrygującą tytułową rolę radykalnego przywódcy w biograficznym filmie „Malcolm X” (1992). W 2002 roku wyreżyserował film „Antwone Fisher”, potem świetnie przyjęty „The Great Debaters” (DVD: „Klub dyskusyjny”).

Chris Pratt (Faraday)

Amerykański aktor. Urodził się 21.06.1979 w Virginii, stan Minnesota. Popularność przyniosły mu seriale telewizyjne „Everwood” oraz „Życie na fali”. Jego żoną od 2011 roku jest aktorka Anna Faris (cykl „Straszny film”, serial „Mamuśka”), którą poznał na planie komedii „Szalona noc”.

Ethan Hawke (Goodnight Robicheaux)

Amerykański aktor i reżyser. Urodził się 6.11.1970 w Austin, w Teksasie. Zadebiutował na scenie w wieku lat 13. Powrócił do aktorstwa z sukcesem najpierw rolą w „Stowarzyszeniu umarłych poetów” Petera Weira, a potem u boku Jacka Lemmona w „Tacie”. W 1991 roku zadebiutował na Broadwayu w „Casanovie”. W 1993 roku wyreżyserował krótki film zatytułowany „Prosto do jedynki” i został współzałożycielem nowojorskiej grupy teatralnej „Malaparte”. W 1994 roku zdobył uznanie występem w „Orbitowaniu bez cukru”, u boku Winony Ryder. Wystąpił, wraz z Julie Delpy, w trylogii Richarda Linklatera (z którym stale współpracuje), zapoczątkowanej filmem „Przed wschodem słońca”. Był czterokrotnie nominowany do Oscara: w 2001 roku za drugoplanową rolę w „Dniu próby”, w 2005 roku jako współscenarzysta „Przed zachodem słońca”, w 2014 – jako współscenarzysta „Przed północą” oraz za rolę drugoplanową w „Boyhood” (2015). Napisał powieści „The Hottest State” (1997) i „Ash Wednesday” (2002).

Vincent D'Onofrio (Jack Horne)

Urodził się 30.06.1959 roku w Nowym Jorku na Brooklynie. Aktorstwo studiował pod opieką Soni Moore w Nowojorskim Teatrze Stanisławskiego oraz w Actors' Studio pod okiem Sharon Chatten. Zagrał w wielu słynnych sztukach, m.in. w „Skamieniałym lesie” („The Petrified Forest”), „O myszach i ludziach” („Of Mice and Men”) czy w „The Indian Wants the Bronx”. Wielkie uznanie zdobył w 1987 roku rolą szeregowca Pyle'a w opowieści o wojnie wietnamskiej „Full Metal Jacket” Stanleya Kubricka. Do tej roli musiał przytyć ponad trzydzieści kilogramów, aby potem w ciągu roku zrzucić wagę, by zagrać w „Mystic Pizza” (1988) u boku Julii Roberts. Dwukrotnie zagrał Billa Newmana, próbującego rozgryźć zagadkę zabójstwa prezydenta Kennedy'ego, najpierw u Oliviera Stone'a („JFK”, 1992), a rok później u Spike'a Lee w kontrowersyjnym „Malcolmie X”.

Byung-hun Lee (Billy Rock)

Gwiazdor z Korei Południowej. Urodził się 12.07.1970 roku w Seulu, w rodzinie zamożnego biznesmena. W latach 90. ze zmiennym szczęściem występował w telewizji. Pierwszy wielki sukces odniósł w 2000 roku filmem „Gongdong gyeongbi guyeok JSA” (DVD: „Strefa bezpieczeństwa”), co z czasem otworzyło mu drogę do kariery międzynarodowej.

Manuel Garcia-Rulfo (Vasquez)

Obiecujący meksykański aktor znany z serialu „Od zmierzchu do świtu”. Urodził się 25.02.1981 roku w Jalisco, w Meksyku. Dorastał na ranczo, gdzie hodowano owce. Od dwunastego roku życia mieszka w USA, studiował w New York Film Academy.

Martin Sensmeier (Czerwone Żniwo)

Ma korzenie indiańskie i irlandzkie, dorastał na Alasce. Działa na rzecz rdzennych Amerykanów. W 2007 roku przybył do Los Angeles, z nadzieją na karierę aktorską. Od 2011 roku poświęca się wyłącznie aktorstwu.

Antoine Fuqua (reżyseria)

Amerykański reżyser. Urodził się 16.02.1966 roku w Pittsburghu, w Pensylwanii. Założył własną firmę produkcyjną „Reel Power”, gdzie powstał jego pierwszy film, krótkometrażowy „Exit”. Rozgłos zdobył jako realizator pomysłowych teledysków takich wykonawców jak Arrested Development, Stevie Wonder, Toni Braxton, Pras i Usher. Zdobył nominację do nagrody MTV Best Rap Video za teledysk Heavy D & the Boyz. Zdobył dwie Music Video Production Award – The Young Generators Award za „Gangsta Paradise”, utwór w wykonaniu rapera Coolio oraz Sinclair Tenenbaum Olesiuk and Emanual Award za zwiastun do filmu „Młodzi gniewni” (Dangerous Minds). Zrealizował także wiele reklamówek, m.in. Big Star Jeans, Wings for Men, Miller Genuine Draft, Reebok, Toyota, Armani i Stanley Tools. Największy sukces odniósł błyskotliwym thrillerem policyjnym „Dzień próby” z nagrodzoną Oscarem rolą Denzela Washingtona. Jego żoną jest od 1999 roku aktorka Lela Rochon („Męska gra”, „Komora”, „Córka prezydenta”); mają troje dzieci.

Dane filmu

Tytuł oryginalny: The Magnificent Seven
Produkcja: Metro-Goldwyn-Mayer, Columbia Pictures, L Star Capital, Village Roadshow Pictures, USA

Premiera światowa: 08.09.2016
Premiera polska: 23.09.2016

Czas: 133 minuty
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Twórcy

Reżyseria: Antoine Fuqua
Scenariusz: Richard Wenk, Nic Pizzolatto, na podstawie scenariusza filmu „Siedmiu samurajów” autorstwa Akiry Kurosawy, Shinobu Hashimoto i Hideo Oguni
Muzyka: Simon Franglen, James Horner
Zdjęcia: Mauro Fiore
Montaż: John Refoua
Scenografia: Derek R. Hill
Dekoracje: Sean Ryan Jennings, Leslie McDonald
Kostiumy: Sharen Davis
Efekty specjalne: Yves De Bono
Efekty wizualne: Sean Deveraux
Producenci: Roger Birnbaum, Todd Black
Producent wykonawczy: Bruce Berman, Antoine Fuqua, Walter Mirisch, Ben Waisbren

Aktorzy

Denzel Washington _ Sam Chisolm
Chris Pratt _ Josh Faraday
Ethan Hawke _ Goodnight Robicheaux
Vincent D'Onofrio _ Jack Horne
Byung-hun Lee _ Billy Rocks
Manuel Garcia-Rulfo _ Vasquez
Martin Sensmeier _ Czerwone Żniwo
Peter Sarsgaard _ Bartholomew Bogue
Haley Bennett _ Emma Cullen
Luke Grimes _ Teddy Q
Matt Bomer _ Matthew Cullen
Jonathan Joss _ Denali
Cam Gigandet _ McCann
Emil Beheshti _ Maxwell
Mark Ashworth _ kaznodzieja
Billy Slaughter _ Josiah
Dodge Prince _ Anthony
Matthew Posey _ Hank Stoner

Sam Chisolm
Przywódca grupy najemników walczących w słusznej sprawie. – Jest czarnym na Zachodzie, czarnym, który występuje z pozycji władzy i ma uprawnienia do ścigania przestępców w dziesięciu stanach – opowiadał Washington. – Jest nieustraszony, jest samotnikiem, doskonale posługuje się bronią, ale to nie blagier, który robi coś, by się popisać. Jest honorowy i niespecjalnie przepada za towarzystwem innych.

Faraday
– Ma w sobie coś lisiego, coś z uroczego oszusta. To hazardzista, uwielbia grę, kobiety, whisky, dobre cygara, ale jest śmiertelnie niebezpieczny – opowiadał o swej postaci Pratt. – Także dlatego, że zachowuje w najniebezpieczniejszych sytuacjach chłodną głowę. To czyni go wydajnym w zabijaniu. Faraday zabijał i nie robiło to na nim większego wrażenia. Chyba dlatego, że był przekonany, że jest po prostu zły i pogodził się z tym. Ale teraz pojawiają się wątpliwości.

>

Goodnight Robicheaux
Hawke tak charakteryzował swego bohatera: – To prawdziwa zagubiona dusza. Po wojnie secesyjnej prawdopodobnie nigdy nie wrócił do domu, tylko włóczy się po Zachodzie. Lekceważy kwestie życia i śmierci. Myślę, że wskutek wojennych przeżyć cierpi na coś w rodzaju stresu pourazowego. Był strzelcem wyborowym, zabijał ludzi jak muchy.

Jack Horne
Człowiek gór o wyglądzie niedźwiedzia i niebezpieczny jak rozjuszony niedźwiedź. – Miałem tym razem mnóstwo fizycznej pracy do wykonania – opowiadał Vincent D'Onofrio, wszechstronny, niezwykle ceniony przez kolegów aktor. – Tomahawaki, noże, długa myśliwska strzelba – wszystkim tym musiałem się sprawnie posługiwać. Nie było mowy o prostym „wyciągnij broń i strzelaj”. Miałem za zadanie biegać i łamać ludziom karki, patroszyć przeciwników.

>

Billy Rock
Przyjaciel Robicheaux, jego powiernik, mistrz walki na noże. Zagrał go koreański gwiazdor Byung-hun Lee („Dobry, zły i zakręcony”, „Przychodzę z deszczem” Tran Anh Hunga, „Słodko-gorzkie życie”). – Byłem jego wielkim fanem, myślałem o remake'u „Słodko- gorzkiego życia”. Szczerze mówiąc, nie poznałem w pierwszej chwili BH podczas przesłuchania. Ale był tak świetny, że dostał angaż, a ja już po chwili wiedziałem, kto to jest i nie kryłem, że należę do wielbicieli jego talentu – zdradzał reżyser. – Ma cichą charyzmę i świetnie posługuje się nożami.

Vasquez
Meksykanina, przestępcę i zabójcę ściganego przez Chisolma, zwerbowanego w końcu do obrony miasta, zagrał meksykański aktor Manuel Garcia-Rulfo (serial „Od zmierzchu do świtu”, „Cake”). Tak mówił o Vasquezie: – On uwielbia walkę, śmieje się, strzelając. Birnbaum: – Manuel ma te same ogniki w spojrzeniu co jego bohater; wnosił na plan entuzjazm i żywiołowość.

Czerwone Żniwo
Indianina z plemienia Komanczów, który jako ostatni przyłącza się do siódemki, zagrał autentyczny Indianin, Martin Sensmeier. Bardzo chwalił Fuquę za szacunek dla indiańskiej kultury: – W wielu dawnych hollywoodzkich filmach Indian grali biali, najczęściej Włosi. Ciężko się było z nimi identyfikować. Tym razem, mój bohater rzeczywiście wygląda i zachowuje się jak prawdziwy Komancz. – Zdecydowaliśmy, że tego bohatera charakteryzuje działanie i milczenie, które jest równie ważne jak działanie.