x

  • MATERIAŁY DO POBRANIA: FOTOSY
X
X
X

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: The Addams Family
Produkcja: AbermanBraun, Metro-Goldwyn-Mayer, Nitrogen Studios Canada, Kanada, USA, Wielka Brytania

Premiera światowa: 9.10.2019
Premiera polska: 25.03.2019

Czas: 87 minut
Dozwolony od lat: 5
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

ORYGINALNA OBSADA

Charlize Theron __ Morticia Addams
Oscar Isaac __ Gomez Addams
Chloe Grace Moretz __ Wednesday Addams
Finn Wolfhard __ Pugsley Addams
Nick Kroll __ wujek Fester
Bette Midler __ babcia Addams
Allison Janney __ Margaux Needler
Elsie Fisher __ Parker Needler
Jenifer Lewis __ cioteczka Sloom
Martin Short __ dziadzio Frump
Catherine O'Hara __ babcia Frump
Conrad Vernon __ Lurch
Tituss Burgess __ Glenn
Conrad Vernon __ kapłan

TWÓRCY

Reżyseria:Greg Tiernan, Conrad Vernon
Scenariusz: Matt Lieberman, Pamela Pettler, w oparciu o postaci stworzone przez Charlesa Addamsa
Muzyka: Jeff Danna, Mychael Danna
Montaż: Kevin Pavlovic, David Ian Salter
Scenografia: Patricia Atchinson
Dekoracje: Kyle McQueen
Producenci: Gaile Berman, Tim Burton, Christopher Meledandri, Alison O'Brien, Alex Schwartz, Conrad Vernon
Producenci wykonawczy: Andrew Mittman, Kevin Miserocchi, Pilar Flynn, Charlize Theron, Greg Tiernan

Polska wersja językowa: Studio Sonica
Reżyseria: Leszek Zduń
Dialogi: Bartłomiej Fukiet
Dźwięk i montaż: Agnieszka Stankowska
Kierownik produkcji: Helena Siemińska

POLSKA OBSADA

Agnieszka Grochowska __ Morticia Addams
Jarosław Boberek __ Gomez Addams
Aleksandra Kowalicka __ Wednesday Addams
Jan Cięciara __ Pugsley Addams
Cezary Kwieciński __ wujek Fester
Miriam Aleksandrowicz __ babcia Addams
Małgorzata Kożuchowska __ Margaux Needler
Marta Dylewska __ Parker Needler
Danuta Stenka __ cioteczka Sloom
Waldemar Obłoza __ dziadzio Frump
Jolanta Wołłejko __ babcia Frump
Adam Bauman __ Lurch
Kamil Pruban __ Glenn
Mirosław Wieprzewski __ kapłan

X
gomez

Gomez Addams

nominalnie głowa rodu Addamsów. Stereotypowy Latynos. Niskawy, z zawadiackim wąsikiem, wbrew wszelkim okolicznościom optymista i namiętny kochanek. Pali cygara, z wielką pasją uprawia szermierkę i ma lekką obsesję na punkcie języka francuskiego, jako języka miłości. Kocha szaleńczo swą żonę Morticię i jest troskliwym ojcem dla swych dzieci – Wednesday i Pugsleya. Dysponuje niespożytymi pokładami energii, imponuje też wręcz nadnaturalną zwinnością. Ma w sobie rys masochisty – niemal z rozkoszą ryzykuje utratę życia, gdy tylko nadarzy się ku temu okazja. Panicznie lęka się za to bamboszy.

mortica

Morticia Addams

żona Gomeza. Wysoka i smukła, ubrana zawsze w efektowną, czarną suknię. Jej maniery sugerują, że jest wampirzycą, a w najlepszym razie demoniczną femme fatale. Ale to w wielkiej mierze pozory. Mimo że nie jest w pełni człowiekiem, to chyba „najnormalniejsza” osoba w całej rodzinie Addamsów. Mocno stąpa po ziemi. Najbardziej lubi uprawiać pełen mięsożernych roślin ogród i malować. Jest oddaną żoną, wzorową matką i dobrą gospodynią. Ma decydujący głos w najważniejszych dla rodziny sprawach.

wednesday

Wednesday Addams

córka Gomeza i Morticii. Szczupła, wysoka nastolatka. Uwielbia dręczyć swego brata Pugsleya, którego jednak kocha. Niemal nie rozstaje się ze swoją bezgłową lalką imieniem Marrie. Ciągle męczy swojego brata, Pugsley'a.

pugsley

Pugsley Addams

syn Gomeza i Morticii. Postać ta przeszła znaczącą przemianę. W komiksie i starszych filmach Pugsley był właściwie radosnym masochistą, uwielbiającym zabawy ze swoją siostrą. Z czasem stał się prawie normalnym chłopakiem, męczonym ciągle przez Wednesday, ale mimo wszystko szczęśliwym w swojej rodzinie. O ile w pierwszym serialu to Pugsley był starszym z rodzeństwa, tak w późniejszych odsłonach zwykle jest albo młodszy albo w tym samym wieku co Wednesday.

fester

Fester Addams

gruby i łysy brat Gomeza. To najbardziej groteskowa i na swój sposób najsympatyczniejsza postać w rodzinie. Zdeklarowany piroman i spec od wybuchów. Jest też „złotą rączką” i wytrwałym towarzyszem makabrycznych zabaw Wednesday i Pugsleya. Często sprzecza się z babcią. W początkowej intencji autora miał być wujem Morticii.

babcia

Babcia Addams

matka Gomeza (w filmie z 1991 Morticia, oprowadzając Festera po cmentarzu, pokazuje mu grób swoich rodziców, babcia jest zatem matką Gomeza), czarownica i alchemiczka. Przeważnie przebywa w kuchni, przyrządzając na zmianę posiłki dla rodziny i magiczne eliksiry. Poza tym jest czułą babcią, zawsze gotową do wysłuchania zwierzeń i do pomocy swym wnuczętom. Ma jednak potężną słabość do młodych, przystojnych mężczyzn. A jej nieprzemyślane działania nieraz wpędzają Addamsów w kłopoty.

lurch

Lurch

lokaj i kamerdyner rodziny, o niezwykle wysokim wzroście i posępnym obliczu. Przypomina monstrum stworzone przez doktora Frankensteina. Skrajnie małomówny, w typowo angielskim stylu. Idealny służący, zawsze gotowy do pracy, zna na wylot zwyczaje i słabostki swych pracodawców. Jest w gruncie rzeczy częścią rodziny. Lurch nie jest pełnej krwi Addamsem, jego organy wewnętrzne są różnego pochodzenia.

cos

Kuzyn Coś

niezidentyfikowane stworzenie składające się wyłącznie (lub prawie wyłącznie) z długich, gęstych, intensywnych, brązowych włosów. Przeważnie nosi melonik i okulary. Ma ponoć rewelacyjne powodzenie u kobiet. Często przyprowadza swoje nowe znajome, aby zapoznać je z Addamsami. Mówi swoim własnym, charakterystycznym językiem, zrozumiałym jednak dla Addamsów.

raczka

Rączka

ożywiona dłoń poruszająca się na palcach. Jest pomocnikiem Lurcha, a Addamsowie traktują ją wręcz czule.