AKTORZY

 
Meryl Streep
(Violet Weston) 
Właśc. Mary Louise Streep. Urodziła się 22.06.1949 w Summit, stan New Jersey. Przez wielu uważana za najwybitniejszą żyjącą amerykańską aktorkę filmową. Trzykrotnie uhonorowana Oscarem (1980, 1983, 2012), czternastokrotnie była do tej nagrody nominowana! Początkowo marzyła o karierze w operze. Zadebiutowała w filmie fabularnym „Julia” Freda Zinnemana. Jej druga rola filmowa, w „Łowcy jeleni” Michaela Cimino, u boku Roberta De Niro, przyniosła jej pierwszą nominację do Oscara. Wróciła na scenę, by zagrać Katarzynę w „Poskromieniu złośnicy” u boku Raula Julii w Joseph Papp's Public Theater. Pojawiła się w Allenowskim „Manhattanie”, potem zwróciła na siebie uwagę w „Sprawie Kramerów” Roberta Bentona. Postać kobiety, która próbuje odnaleźć miejsce w życiu, również dzięki wsparciu Dustina Hoffmana, przyniosła jej Oscara za najlepszą rolę drugoplanową. Od tej chwili Streep pracowała z najlepszymi reżyserami, takimi jak: Karel Reisz („Kochanica Francuza”), Mike Nichols („Silkwood”, „Zgaga”, „Pocztówki znad krawędzi”), Alan J. Pakula („Wybór Zofii”), Robert Zemeckis („Ze śmiercią jej do twarzy") czy Sydney Pollack („Pożegnanie z Afryką”). W ciągu ostatnich lat zagrała tak różnorodne postaci, jak: nieustępliwa matka trudnego nastolatka („Pokój Marvina”), kobieta, której choroba pozwala zbliżyć się z dorosłą córką („One True Thing”), włoska imigrantka nawiązująca romans z przyjezdnym fotografem („Co się wydarzyło w Madison County”), irlandzka stara panna z lat 30. („Taniec ulotnych marzeń”). W 1997 roku Streep nominowano do nagrody Emmy za „...First Do No Harm”, sztukę telewizyjną, w której zagrała i którą współprodukowała. Z sukcesem wystąpiła w słynnym miniserialu HBO według znanej sztuki Tony'ego Kushnera „Anioły w Ameryce” w reżyserii Mike'a Nicholsa. W 2002 roku Streep dokonała długo oczekiwanego powrotu na scenę, w „Mewie” Antoniego Czechowa. Reżyserem spektaklu w doborowej obsadzie (Kevin Kline, Natalie Portman, John Goodman) w ramach New York Shakespeare Festival w Central Park, był Mike Nichols. Streep znana jest z perfekcyjnego przygotowywania się do roli i wielkiej zdolności do naśladowania niemal każdego akcentu. Jest żoną rzeźbiarza Dona Gummera. Ma czworo dzieci. 


Julia Roberts (Barbara Fordham) 
Jedna z największych gwiazd współczesnego amerykańskiego kina. Urodziła się 28.10.1967 r. w Smyrnie, stan Georgia. Jako dziecko marzyła o karierze aktorki albo weterynarza. Studiowała dziennikarstwo, ale po sukcesie w Hollywood swojego starszego brata Erica, postanowiła poświęcić się aktorstwu. Zdobyła Oscara (a przedtem dwie nominacje, w 1990 i 1991 roku) za rolę w „Erin Brockovich” (2000). Trzykrotna laureatka Złotego Globu, miała też pięć nominacji do tej prestiżowej nagrody. Otrzymała także nagrodę BAFTA (2001) oraz wiele innych wyróżnień. Po raz pierwszy przykuła uwagę publiczności i krytyki w filmie „Mystic Pizza”. Zyskała pozycję supergwiazdy po wielkim sukcesie „Pretty Woman”, który to film był największym amerykańskim przebojem 1990 roku. Jej pierwszym mężem był muzyk country Lyle Lovett (1993–1995), a od 2001 roku jest żoną Danny’ego Modera, operatora kamery, a potem samodzielnego operatora. Roberts działa aktywnie na rzecz UNICEF-u. 


Ewan McGregor (Bill Fordham) 
Urodził się 31.03.1971 roku w Crieff. Uczęszczał do Guildhall School of Music and Drama, pierwsze kroki stawiał na scenie Perth Repertory Theatre. Opuścił Guildhall w marcu 1992, aby wystąpić w sześcioodcinkowym serialu TV Dennisa Pottera „Lipstick on Your Collar”, w którym z sukcesem zagrał rolę główną. W 1993 roku wystąpił w inscenizacji „What the Butler Saw” Joego Ortona w Salisbury Playhouse. Sławę przyniosła McGregorowi rola w czarnej komedii „Płytki grób” Danny'ego Boyle'a, za którą otrzymał – wraz z partnerującymi mu Christopherem Ecclestonem i Kerry Fox – nagrodę za najlepszą kreację aktorską na festiwalu filmowym w Dinard w roku 1994. Potem zagrał Rentona w słynnym „Trainspotting” (1996). Odniósł komercyjny sukces w nowej serii „Gwiezdnych wojen” jako Obi Wan Kenobi. Słynie ze starannego wyboru ról – wystąpił między innymi w „Emmie”, „Helikopterze w ogniu”, „Śnie Kasandry”. Nie zaniedbywał pracy w teatrze, m.in. na scenie Comedy Theatre w „Little Malcolm and His Struggle Against the Eunuchs”. Wyreżyserował swoją pierwszą krótkometrażówkę zatytułowaną „Bone”. Założył, wraz z grupą angielskich aktorów, firmę produkcyjną Natura Nylon. Jego żoną jest scenografka Ele Mavrakis (obecnie McGregor). 

 
Juliette Lewis (Karen Weston) 
Urodziła się 21.06.1973 roku w Los Angeles. Jest córką cenionego aktora charakterystycznego Geoffreya Lewisa. W wieku 12 lat dostała swą pierwszą serialową rolę. Przełomem była rola w telefilmie “Too Young to Die?” u boku Brada Pitta. To wtedy zwrócił na nią uwagę Martin Scorsese, który obsadził ją w „Przylądku Strachu”. Za ten występ zdobyła nominację do Złotego Globu i Oscara. Od tego czasu odnosiła sukcesy, występując między innymi u Woody’ego Allena i Olivera Stone'a (w „Urodzonych mordercach”). Grała także w teatrze, m.in. w inscenizacji sztuki Sama Sheparda „Fool For Love”. Była liderką występującej z powodzeniem grupy rockowej Juliette and the Licks, z którą nagrała trzy płyty w latach 2004–2009, nagrała też wysoko ocenioną płytę solową „Terra Incognita” (2009). W młodości znana z burzliwego trybu życia, nadużywała narkotyków, musiała się poddać kuracji odwykowej. 

 
Dermot Mulroney (Steve Heidebrecht) 
Urodził się 31.10.1963 r. w Aleksandrii, stan Wirginia. Ma trzech braci: Seana, Conora i Kierana (ten ostatni także jest aktorem) oraz siostrę Moirę. Dermot występował w dziecięcym teatrze, a potem w przedstawieniu „Are Teachers Human” w George Washington High School. W 1981 roku ukończył szkołę średnią, a cztery lata później Northwestern University. Szybko zwrócił na siebie uwagę w telefilmach: „Sin of Innocence” (1986) czy „Shattered If Your Kid's On Drugs” (1986). Rola Kinga w dramacie Marca Rocco „Dokąd zawiedzie cię dzień” (1992) przyniosła mu nagrodę Golden Space Needle na festiwalu filmowym w Waszyngtonie, a za pocałunek z Winoną Ryder w melodramacie Jocelyn Moorhouse „Skrawki życia” (1995) otrzymał nominację do MTV Movie Award. W latach 1990–2007 jego żoną była znana aktorka Catherine Keener. Obecnie Mulroney przygotowuje swój reżyserski debiut „Keep It Together”. 

 
Chris Cooper
(Charles Aiken) 
Amerykański aktor filmowy i teatralny. Urodził się 9.07.1951 roku w Kansas City, Missouri. Studiował balet w Stephen College, w Columbii, a potem sztukę dramatyczną i... rolnictwo na University of Missouri. Uznanie zdobył, występując na scenach Broadwayu, m.in. w sztuce „Of the Fields Lately” (1980), i off-Broadwayu („The Ballad of Soapy Smith”, 1983; „A Different Moon”, 1983). Mieszka w Kingston, stan Massachusetts. Sceny z jego udziałem zostały usunięte z filmu „The Ring” (2000) Gore Verbinskiego, „na pamiątkę” pozostawiono jego wizerunek na zdjęciu w gazecie. Zdobył Oscara za rolę drugoplanową w „Adaptacji”. Jego żoną (od 1983 roku) jest aktorka i scenarzystka Marianne Leone, znana zwłaszcza z roli Joanne Moltisanti w serialu „Rodzina Soprano”. Miał z nią syna, Jesse’a (ur. 1987 – zm. 2005).