x

X
X

Streszczenie

pic2

Sarah (Taylor Shilling) niepokoi się dziwnym zachowaniem swego 8-letniego syna. Pozornie Miles (Jackson Robert Scott) nie różni się od innych chłopców w tym wieku, a jednak może stanowić poważne zagrożenie dla całej rodziny. Jego matka podejrzewa, że za tą mroczną przemianą stoją nadprzyrodzone siły. Pragnąc za wszelką cenę chronić syna, postanawia rozwikłać zagadkę opętania chłopca. Okazuje się, że wyjaśnienie tkwi w przeszłości, a wyprawa w minione lata to dziki rajd po świecie nieznającym granicy między wyobraźnią a rzeczywistością. Czego dowie się Sarah i czy uda jej się ocalić Milesa?

X

Fotosy

X

METRYKA

Tytuł oryginalny: The Prodigy
Produkcja: Orion Pictures, Vinson Films we współpracy z XYZ Films, USA

Premiera światowa: 07.02.2019
Premiera polska: 15.02.2019

Czas: 92 minuty
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Reżyseria: Nicholas McCarthy
Scenariusz: Jeff Buhler
Muzyka: Joseph Bishara
Zdjęcia: Bridger Nielson
Montaż: Tom Elkins, Brian Ufberg
Scenografia: Aidan Leroux
Dekoracje: Shayne Fox
Kostiumy: Catherine Ashton
Efekty wizualne: Kim Hong Kyoung, Aamir Raza
Producenci: Tripp Vinson, Tara Farney
Współroducent: Ethan Lazar
Producenci wykonawczy: Jeff Buhler, Daniel Bekerman, Nick Spicer, Lis Zambri

Taylor Schilling ___ Sarah Blume
Jackson Robert Scott ___ Miles Blume
Peter Mooney ___ John Blume
Colm Feore ___ Arthur Jacobson
Olunike Adeliyi ___ Rebecca
Brittany Allen ___ Margaret St. James
David Kohlsmith ___ Miles w wieku pięciu lat
Paula Boudreau ___ doktor Elaine Strasser
Paul Fauteux ___ Edward Scarka
Lisa Moolecherry ___ Zoe
Byron Abalos ___ nauczyciel
Martha Girvin ___ matka karmiąca dziecko
Matk Sparks ___ dowódca jednostki SWAT
Michael Dyson ___ farmer

X

EKIPA

Taylor Schilling (Sarah Blume)

Urodziła się 27 lipca 1984 roku w Bostonie. Po rozwodzie rodziców Schilling wychowywała się częściowo w West Roxbury, a częściowo w Wayland, przemieszczając się pomiędzy domami rodzinnymi. Była wielką fanką serialu „Ostry dyżur” i głównie z tego względu zainteresowała się aktorstwem. Wstąpiła na Uniwersytet Fordham, gdzie kontynuowała udział w występach scenicznych aż do uzyskania tytułu licencjata w dziedzinie sztuki w 2006 roku. Następnie rozpoczęła naukę na New York University, którą przerwała, będąc na drugim roku – postawiła bowiem na udział w castingach. Aby zarobić na utrzymanie, pracowała jako opiekunka do dzieci na Manhattanie. Jej debiutem filmowym była drugoplanowa rola w niezależnym filmie „Ciemna materia” w 2007 roku. Kariera Schilling nabrała tempa po angażu do serialu NBC „Szpital Miłosierdzia” (2009–2010), gdzie zagrała główną rolę, pielęgniarki i weteranki wojny w Iraku. Podczas castingu wywarła duże wrażenie na producentach serialu, którzy postanowili zaryzykować i zatrudnić ją, pomimo jej skromnego aktorskiego doświadczenia. W 2012 roku Schilling wcieliła się w Christine Mendez, uwięzioną w Iranie pracownicę ambasady Stanów Zjednoczonych w nagrodzonym wkrótce Oscarem filmie „Operacja Argo”. Odniosła wielki sukces w serialu Netfliksa „Orange is the New Black”. W 2014 roku Schilling otrzymała za ten występ nominacje do dwóch nagród: Złotego Globu dla najlepszej aktorki w serialu dramatycznym oraz Emmy dla najlepszej aktorki pierwszoplanowej w serialu dramatycznym.

Colm Feore (Arthur Jacobson)

Urodził się 22.08.1958 w Bostonie. Po ukończeniu Ridley College w St. Catharines (Ontario), uczęszczał do Narodowej Szkoły Aktorskiej w Montrealu. Tam opanował biegle język francuski. Feore występował i występuje głównie na deskach teatrów w Stratford. W Kanadzie zdobył uznanie rolą w miniserialu biograficznym „Trudeau”. Za ten występ otrzymał nagrodę Gemini za najlepszą rolę pierwszoplanową. Znany jest także dzięki roli Martina Warda w „Bon Cop, Bad Cop”. Grał w popularnym serialu „Slings and Arrows”. Feore wystąpił w wielu filmach poza Kanadą, w Hollywood jest doskonale kojarzony z ról drugoplanowych.

Peter Mooney (John Blume)

Urodził się 19.08.1983 w Winnipeg, Kanada. Ukończył prestiżową uczelnię National Theatre School of Canada. Jest uznanym aktorem teatralnym, najczęściej występuje na deskach rodzimego Manitoba Theatre. Grał także na innych scenach: Centaur Theatre, Great Canadian Theatre Company, czy Birdland Theatre w Toronto. Wielką popularność przyniosła mu telewizja, zwłaszcza policyjny serial „Rookie Blue”.,

Jackson Robert Scott (Miles Blume)

Urodził się 18 sierpnia 2008 roku w Los Angeles. Mieszka wraz z rodziną w Arizonie. Aktorstwa uczył się już od piątego roku życia na kursach CGTV. Na ekranie od 2015 roku. Wielką popularność przyniósł mu występ w nowej wersji horroru Stephena Kinga „To” („It”). Jest skautem, lubi grać w koszykówkę i baseball. Obecnie pracuje na planie serialu „Locke and Key” na podstawie komiksu Joego Hilla i Gabriela Rodrigueza.

Nicholas McCarthy (reżyseria)

Urodził się 10.11.1970 w New Hampshire. Od dzieciństwa fascynował się kinem, ogromne wrażenie zrobiły na nim „Szczęki”, w lokalnej telewizji oglądał wiele starych horrorów i thrillerów klasy B. Sam zaczął kręcić filmy już w wieku 10 lat za pomocą kamery 8 mm. Fascynowała go zwłaszcza strona wizualna filmów takich twórców, jak David Lynch, John Carpenter, George Romero, David Cronenberg czy John Waters. W szkole średniej, wraz ze znanym później w USA humorystą Johnem Hodgmanem, wydawał pisemko „Samizdat”. Regularnie realizował amatorskie filmy. Studiował najpierw w Chicago, ale studia filmowe ukończył w Nowym Jorku. Współpracował ze słynnym reżyserem filmów niezależnych Halem Hartleyem. Dzięki finansowemu wsparciu rodziny i przyjaciół kręcił krótkie metraże, które zdobywały uznanie na festiwalu w Sundance. Jego pierwsza długometrażowa fabuła – „Nadprzyrodzony pakt”, odniosła finansowy sukces w USA, a reżyser zaczął być postrzegany jako mistrz budowania napięcia i odnowiciel formuły gatunkowej horroru.