x

X
X
X

STRESZCZENIE

Prawdziwa uczta dla fanów horrorów! Mieszkańcy miasta Plymouth, kolebki Święta Dziękczynienia, porzucają tradycyjne, rodzinne zgromadzenia, by celebrować kolejne święto – konsumpcyjny Black Friday. Żądza posiadania doprowadza do tragicznych w skutkach zamieszek, które stają się viralowym hitem w sieci.

Rok później tajemniczy seryjny zabójca, znany jako John Carver, w akcie zemsty postanawia wybić mieszkańców Plymouth jednego po drugim, zgodnie z niepojętym, złowrogim planem. Czy uda się ująć zagadkowego sprawcę, czy też starannie dobierane ofiary pełnić będą rolę gości przy jego wynaturzonym, dziękczynnym stole?

EKIPA

Patrick Dempsey (szeryf Newlon)

Urodził się 13 stycznia 1966 roku i już od najmłodszych lat wykazywał talent aktorski. W młodości występował jako żongler, magik i klown w cyrku, jednak potem zajął się na poważnie aktorstwem. Dorastał z dwójką starszego rodzeństwa. Mając siedem lat, pobierał lekcje tańca, co później umiejętnie wykorzystał w swoich rolach filmowych. Uczęszczał do St. Dominic's Regional High School w Lewiston. Ukończył Buckfield High School w Buckfield w Maine. Zwyciężył w stanowych zawodach w slalomie narciarskim (State of Maine Downhill Racing). Jako nastolatek zdobył też trzecie miejsce w Krajowych Zawodach Żonglerskich (National Juggling Competition) w swojej grupie wiekowej. Początkowo występował w teatrze, m.in. w spektaklach: „Trylogia miłości” („Torch Song Trilogy”, 1983), „Brighton Beach Memoirs” (reż. Gene Saks), „Brat marnotrawny”, „Nad złotym stawem” („On Golden Pond”) i „The Subject Was Roses”. Jego debiutem kinowym była postać Corbeta w komediodramacie „Grzeszni chłopcy” („Heaven Help Us”, 1985). Dostrzeżony w komedii romantycznej „Nie kupisz miłości” („Can't Buy Me Love”, 1987) jako Ronald Miller – uczeń szkoły średniej, który zyskuje na popularności dzięki płatnej randce z cheerleaderką, swój aktorski talent potwierdził w komedii „Kochaneczek” („Loverboy”, 1989), w roli tytułowego bohatera Randy’ego Bodeka. Za kreację w serialu „Once and Again” (2000–2002) był nominowany do nagrody Emmy. W 2005 roku przyjął rolę doktora Dereka Shepherda w serialu „Chirurdzy” („Grey's Anatomy”), która przyniosła mu wielką popularność i – dwukrotnie – nominację do nagrody Złotego Globu. Z powodzeniem występuje w filmach różnych gatunków („Krzyk 3”, „Bridget Jones 3”, „Ferrari”). Jest pasjonatem motoryzacji i uznanym kierowcą wyścigowym.

Eli Roth (reżyseria)

Reżyser, scenarzysta, producent, także aktor. Urodził się 18 kwietnia 1972 w Bostonie, Massachusetts, USA. Jego ojciec był wykładowcą Harvardu, matka – malarką. Zafascynował się kinem, gdy w wieku siedmiu lat obejrzał „Obcego” Ridleya Scotta. Wielki sukces, także finansowy, odniósł niezależnie zrealizowanym horrorem „Śmiertelna gorączka”, potem nakręcił dwa krwawe thrillery z cyklu „Hostel”. Współpracował z Quentinem Tarantino (także jako aktor) przy „Grindhouse” i „Bękartach wojny”. Bywa komentatorem wydań specjalnych na DVD (przeważnie horrorów), współpracuje z kanałem „Discovery”, jest uznanym producentem (m.in. „Ostatni egzorcyzm”, 2010, „Clown”, 2014, „The Stranger”, 2014). Ma także na koncie występy aktorskie: „Miłość ma dwie twarze” (1996), „Godzilla II: Król potworów” (2019), serial „Idol” (2023).

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł angieslki: Thanksgiving
Produkcja: Spyglass Entertainment, Electromagnetic Productions,USA

Premiera światowa: 17.11.2023
Premiera polska: 24.11.20232

Czas: 106 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Patrick Dempsey __ szeryf Newlon
Addison Rae __ Gabby
Milo Manheim __ Ryan
Jalen Thomas Brooks __ Bobby
Nell Verlaque __ Jessica
Rick Hoffman __ Thomas Wright
Gabriel Davenport __ Scuba
Tomaso Sanelli __ Evan
Jenna Warren __ Yulia
Karen Cliche __ Kathleen
Chris Sandiford __ Doug
Joe Delfin __ McCarty
Amanda Barker __ Lizzie

TWÓRCY

Reżyseria: Eli Roth
Scenariusz: Jeff Rendell na podstawie noweli filmowej Elia Rotha i Jeffa Rendella oraz scenariusza zwiastuna ich autorstwa
Muzyka: Brandon Roberts
Zdjęcia: Milan Chadima
Dekoracje: Corrina Schmitt-Porsia
Montaż: Michele Conroy
Scenografia: Peter Michaichuk
Efekty specjalne: Andrew Verhoeven
Efekty wizualne: Berj Bannayan
Charakteryzacja: Adrien Morot
Kostiumy: Leslie Kavanagh
Casting: Stephanie Gorin, Bret Howe, Mary Vernieu
Producenci: Eli Roth, Roger Birnbaum, Jeff Rendell
Kproducent: Chris Stone
Producenci wykonawczy: Gary Barber, Greg Denny, Kate Harrison Karman, Peter Oillataguerre

plakat