takie rzeczy tylko w Ameryce McImperium 3 lutego

ZWIASTUN

STRESZCZENIE

Ray Kroc (Keaton) to charyzmatyczny biznesman, który od lat walczy o swoje pięć minut sławy. Jednak każdy jego pomysł przeradza się w klęskę, a szanse na realizację marzeń maleją z dnia na dzień. Niespodziewanie otrzymuje zamówienie od nieznanej mu restauracji w Kalifornii. Poznaje braci McDonaldów, którzy wymyślili nowatorski system serwowania jedzenia w 30 sekund od złożenia zamówienia. Ray, zachwycony rewolucyjnym pomysłem, namawia braci do stworzenia sieci restauracji w całych Stanach Zjednoczonych. W miarę rozrastania się fastfoodowego imperium, Ray chce mieć coraz więcej władzy.
Jak wiele poświęci, aby zbudować najbardziej rozpoznawalną markę na świecie i stać się jedną z największych osobowości XX wieku?

FOTOSY

METRYKA

Dane filmu

Tytuł oryginalny: The Founder
Produkcja: Faliro House Productions, FilmNation Entertainment, Speedie Distribution, The Combine, USA

Premiera światowa: 24.11.2016
Premiera polska: 03.02.2017

Czas: 120 minut
Dozwolony od lat: 12
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Twórcy

Reżyseria: John Lee Hancock
Scenariusz: Robert D. Siegel
Muzyka: Carter Burwell
Zdjęcia: John Schwartzman
Montaż: Robert Frazen
Scenografia: Michael Corenblith
Dekoracje: Susan Benjamin
Kostiumy: Daniel Orlandi
Producenci: Aaron Ryder, Don Handfield, Jeremy Renner
Koproducenci: Parry Creedon, Michael Sledd
Producenci wykonawczy: Holly Brown, David S. Greathouse, William D. Johnson, Christos V. Konstantakopoulos, Karen Lunder

Aktorzy

Michael Keaton _ Ray Kroc
Nick Offerman _ Dick McDonald
John Carroll Lynch _ Mac McDonald
Laura Dern _ Ethel Kroc
Linda Cardellini _ Joan Smith
Patrick Wilson _ Rollie Smith
B.J. Novak _ Harry Sonneborn
Justin Randell Brooke _ Fred Turner
Wilbur Fitzgerald _ Jerry Cullen
David De Vries _ Jack Horford
Kate Kneeland _ June Martino
Griff Furst _ Jim Zien
Andrew Benator _ Leonard Rosenblatt
Cara Mantella _ Kyra Rosenblatt
Jeremy Madden _ Dennis
Randall Taylor _ właściciel Ed's Drive-In
Mike Pniewski _ Harvey Peltz
Franco Castan _ Art Wolodarsky

SCENARIUSZ

Jest rok 1954. W USA trwa powojenny boom gospodarczy. Zachodzą fundamentalne zmiany nie tylko w gospodarce, ale i w dziedzinie kultury, zwłaszcza popularnej. Marilyn Monroe właśnie wyszła za słynnego sportowca Joe DiMaggio, Elvis Presley nagrał „That’s All Right” i „Blue Moon of Kentucky” dla Sun Studio w Memphis; potężny filmowy producent Walt Disney dozoruje prace budowlane w parku rozrywki Disneyland w Anaheim, w Kalifornii. Tymczasem w Illinois Ray Kroc (1902–1984), pięćdziesięciodwuletni biznesmen, próbuje się utrzymać na powierzchni, żyjąc z obwoźnej sprzedaży w ramach Prince Castle Sales. Handluje głównie wielofunkcyjnymi mikserami dla barów i restauracji samochodowych.

Gdy Ray żyje w ciągłych rozjazdach, wspierająca go od lat żona Ethel, która prowadzi ich wspólny dom w okolicach Chicago, zaczyna mieć serdecznie dość tymczasowości oraz kolejnych nietrafionych przedsięwzięć męża.

Uwagę Raya przyciąga któregoś dnia niezwykłe zamówienie opiewające na aż sześć multimikserów dla przydrożnej restauracji w San Bernardino. Komu potrzeba tyle sprzętu, by przyrządzać 30 napojów typu „milk shake” naraz? – zastanawia się biznesmen. Okazuje się, że to popularny lokal specjalizujący się w hamburgerach. Wkrótce Ray spotyka jego właścicieli, Dicka i Maca McDonaldów i doznaje olśnienia. Uważa, że błyskawiczne, przemysłowe przygotowywanie dobrej jakości dań, przy jak najskuteczniejszej kontroli kosztów produkcji, może stać się podstawą ekspansji na cały kraj. W każdej większej miejscowości na głównej ulicy znajdować się będą sąd, kościół i McDonald's – oto jego wizja.

McDonaldowie w czasach Wielkiego Kryzysu pracowali jako kierowcy dla Columbia Pictures. Zapragnęli jednak być sami dla siebie szefami. Najpierw otworzyli stoisko z hot dogami. Potem w swej restauracji w okolicach San Bernardino zaproponowali listę 27 zróżnicowanych dań. Udało im się uzyskać maksymalną efektywność dzięki tzw. „speedee system”, polegającemu na ścisłych procedurach sporządzania żywności połączonych z niespotykaną szybkością obsługi. Postawili na dania najpopularniejsze – hamburgery, frytki, soft-drinki.

Ray uzyskał od braci prawo do franczyzy. Docenił projekt zewnętrznego logo – słynnych złotych wrót – który stworzył Dick McDonald. Przekonał braci, że powinien stać się on znakiem rozpoznawczym sieci. Tak też się stało. Wkrótce znak przerodził się w rozpoznawalny powszechnie znak towarowy – ikonę kapitalizmu. W krótkim czasie Kroc doprowadził do otwarcia trzynastu franczyzowych restauracji, głównie w Chicago i okolicach. Myślał przy tym o dalszej ekspansji. Nawiązał zawodową i wkrótce także osobistą, gorącą relację z żoną właściciela jednej z franczyzowych restauracji – Joan Smith.

Raya frustrowało skromne jego zdaniem tempo rozwoju firmy, tym bardziej, że popadł w kłopoty finansowe spowodowane niewielkim stopniem własnego wkładu. Uważał, że skrupulatni bracia nie rozumieją jego wizji globalnego natarcia i spowalniają biznesowe działania... To wówczas doradca finansowy Raya Harry Sonneborn podpowiada mu drogę do sukcesu: niech kupi ziemię pod nowe lokale franczyzowe i wydzierżawi ją braciom. W ten sposób McDonaldowie będą mieli władzę tylko wewnątrz lokali, a Ray zostanie kluczowym graczem. W efekcie w 1961 Kroc zostaje prezesem spółki i przystępuje do swej wymarzonej ofensywy, która – jak wiadomo – przyniosła do dziś odczuwalne rezultaty.

EKIPA

Michael Keaton (Ray Kroc)

Właśc. Michael Douglas. Amerykański aktor, ur. 9.09.1951 roku w Coraopolis pod Pittsburgiem. Studiował retorykę na Kent State University. Porzucił szkołę, występował w nocnych lokalach jako komik, pisał teksty skeczów. Na ekranie od 1982 roku. Zwłaszcza na początku lat 90. zaimponował wszechstronnością, tworząc wiele ról komediowych („Sok z żuka”), występując w adaptacji szekspirowskiego „Wiele hałasu o nic” (1993) Kennetha Branagha czy tworząc dramatyczną rolę narkomana w „Niespotykanie trzeźwym człowieku” (1988). Odniósł komercyjny sukces rolą Batmana. W 2015 rozpoczął nowy etap kariery występem w „Birdmanie”, za który to występ zdobył Złoty Glob i otrzymał nominację do Oscara dla najlepszego aktora pierwszoplanowego. Do jego ulubionych zajęć należy wędkarstwo i jazda konna.

John Carrol Lynch (Maurice „Mac” McDonald)

Wybitny aktor charakterystyczny John Carroll Lynch urodził się 1 sierpnia 1963 roku w Boulder (Kolorado). Większość młodości spędził w Minneapolis (Minnesota), gdzie studiował. Podczas nauki odkrył swój talent aktorski i wziął udział w szkolnym przesłuchaniu do szkoły aktorskiej. Występował głównie w Guthrie Theater w Minneapolis, często w repertuarze szekspirowskim. W 1996 roku wystąpił w „Fargo” (1996), co spowodowało, że doceniono jego talent jako aktora charakterystycznego.

Laura Dern (Ethel Kroc)

Córka aktorskiej pary Dennis Dern–Diane Ladd. Urodziła się 10.02.1967 w Los Angeles. Dwukrotnie zdobyła nominację do Oscara (1992, 2015) oraz trzykrotnie Złoty Glob. Ulubiona aktorka Davida Lyncha („Dzikość serca“, „Blue Velvet“, „Inland Empire“). Wyjątkowo wszechstronna – sprawdza się w repertuarze dramatycznym i komediowym. W latach 2005–2013 była żoną cenionego muzyka Bena Harpera.

Linda Cardellini (Joan Smith)

Linda Edna Cardellini urodziła się w Redwood City 25.06.1975 roku. Uczęszczała do liceum świętego Franciszka w Mountain View, CA. Później trafiła na Loyola Marymount University. W filmie zadebiutowała w 1996 roku w serialu „Bone Chillers”, jednak dostrzeżona i doceniona została dopiero w 2002 roku, kiedy to zagrała w filmie „Scooby Doo”, który odniósł spory komercyjny sukces. Dzięki tej roli w 2003 roku dostała rolę pielęgniarki Samanthy w serialu „Ostry dyżur”, która to rola przyniosła jej wielką popularność. W następnych latach starała się wybierać ambitniejsze projekty, np. miniserial „Księżyc Komanczów”, a zwłaszcza serial „Bloodline”.

John Lee Hancock (reżyseria)

Scenarzysta, reżyser i producent. Urodził się 15.12.1956 w Lakeview w Teksasie. Próbował kariery sportowej jako futbolista, ukończył prawo i cztery lata pracował w zawodzie, ale w końcu wybrał świat filmu. Współpracował jako scenarzysta z Clintem Eastwoodem („Doskonały świat”, „Północ w ogrodzie dobra i zła”). Odniósł sukces zwłaszcza filmami „Wielki Mike” (Oscar dla Sandry Bullock) i „Ratując pana Banksa” z Tomem Hanksem i Emmą Thompson.