haslo logo

ZWIASTUNY

O FILMIE

Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence) i przywódcy Dystryktu 13 rozpoczynają wielką ofensywę przeciwko dyktatorskiej władzy Kapitolu. Walka toczy się już nie tylko o przetrwanie, ale o przyszłość całego narodu. Katniss wspierana przez Galea (Liam Hemsworth), Finnicka (Sam Claflin) oraz Peetę (Josh Hutcherson) planuje zamach na Prezydenta Snowa (Donald Sutherland). Bezwzględni wrogowie i moralne wybory, przed którymi stanie Katniss, będą dla niej większym wyzwaniem niż cokolwiek, co wcześniej przeżyła na arenach Głego narodu.

FOTOSY

METRYKA

Dane filmu

Tytuł oryginalny: Hunger Games: Mockingjay. Part 2
Produkcja: Color Force, Lionsgate, USA, 2015

Premiera œwiatowa: 04.11.2015
Premiera polska: 20.11.2015

Czas: 137 minut
Dozwolony od lat: 12
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

Twórcy

Reżyseria: Francis Lawrence
Scenariusz: Danny Strong, Peter Craig na podstawie powieœci Suzanne Collins „Igrzyska œmierci. Kosogłos” („Hunger Games: Mockingjay”)
Muzyka: James Newton Howard
Zdjęcia: Jo Willems
Montaż: Alan Edward Bell, Mark Yoshikawa
Scenografia: Philip Messina
Dekoracje: Dan Webster
Kostiumy: Kurt & Bart
Producenci: Nina Jacobson, John Kilik
Producent wykonawczy: Suzanne Collins, Jan Foster
Koproducenci: Christoph Fisser, Henning Molfenter,
Bryan Unkeless, Charle Woebcken

Aktorzy

Jennifer Lawrence ___ Katniss Everdeen
Josh Hutcherson ___ Peeta Mellark
Liam Hemsworth ___ Gale Hawthorne
Elizabeth Banks ___ Effie Trinket
Woody Harrelson ___ Haymitch Abernathy
Julianne Moore ___ prezydent Alma Coin
Stanley Tucci ___ Caesar Flickerman
Donald Sutherland ___ prezydent Snow
Philip Seymour Hoffman ___ Plutarch Heavensbee
Toby Jones ___ Claudius Templesmith
Willow Shields ___ Primrose Everdeen
Jeffrey Wright ___ Beetee
Jena Malone ___ Johanna Mason
Sam Claflin ___ Finnick Odair
Mahershala Ali ___ Boggs
Elden Henson ___ Pollux
Patina Miller ___ komendant Paylor
Natalie Dormer ___ Cressida

EKIPA

katniss

Jennifer Lawrence (Katniss Everdeen)

Obecnie jedno z „najgorętszych” nazwisk w Hollywood. Zasłynęła, jako młodziutka aktorka, nominowaną do Oscara rolą w kameralnym thrillerze „Do szpiku kości” („Winter's Bone”, 2010, reż. Debra Granik). Urodziła się 15.08.1990 roku w Louisville, stan Kentucky. Karierę zaczynała jako modelka; w 2004 roku, podczas pobytu w Nowym Jorku, po kilku przesłuchaniach zaczęła występować w reklamówkach. Wkrótce powierzono jej rolę w sitcomie „The Bill Engvall Show”. Potem pojawiła się m.in. w filmach: „Company Town” (TV, 2006), „The Poker House” (2008), „The Burning Plain” (DVD: „Granice miłości”, 2008), „X-Men: Pierwsza klasa” („X- Men: First Class”, 2011), „The Beaver” (2011). Zdobyła Oscara za rolę w „Poradniku pozytywnego myślenia” („Silver Linings Playbook”, 2012, reż. David O. Russell). Wielu upatruje w niej godną następczynię Meryl Streep i Jodie Foster. Za występ w kolejnym filmie Russella – „American Hustle”, zdobyła nominację do Oscara. Na premierę oczekuje kolejny film tego reżysera z jej udziałem – „Joy”, a także „X-Men: Apocalypse”. Gra na gitarze, podziwia Jeffa Bridgesa, Meryl Streep, Laurę Linney i Cate Blanchett.

KTO JEST KIM

Katniss Everdeen (Jennifer Lawrence)

Była gwiazda okrutnych Igrzysk dyrygowanych przez prezydenta Snowa. Obecnie przywódczyni rebelii skierowanej przeciw niemu, zdecydowana go zabić. Lojalna wobec bliskich i obdarzona instynktem moralnym. Nieufna wobec prezydent Coin i jej niektórych metod walki. 

Peeta Mellark (Josh Hutcherson)

Po praniu mózgu zafundowanym przez Snowa ciężko mu dojść do siebie. Katniss jednak mu ufa, chociaż zaszczepiono mu nienawiść w stosunku do niej. – Peeta przechodzi długi, bolesny proces swoistej rehabilitacji, ciągle jest psychotyczny, ale z wielką determinacją usiłuje odnaleźć dawnego siebie – mówił aktor. Gdy na polecenie prezydent Coin dołącza do Oddziału 451, jest ciągle niebezpieczny, szczególnie dla Katniss. – Jest udręczony, ale cicha obecność Katniss, nić porozumienia, która wciąż jest między nimi, może mu pomóc – stwierdził Hutcherson.

Gale Hawthorne (Liam Hemsworth)

Gale, który ocalił setki ludzi podczas zagłady Dystryktu 12, stał się oddanym żołnierzem rebelii. Hemsworth komentował: – Zdecydował się na walkę bez względu na koszty. Zbliżył się do Katniss, akceptuje jej przywództwo. Zmienił się z dawnego towarzysza polowań Katniss w zdeterminowanego wojownika, który jest gotów zniszczyć Snowa za wszelką cenę. Katniss coraz trudniej przychodzi zaakceptować jego zasady, zgodnie z którymi ofiary, także cywilne, są konieczne w drodze do zwycięstwa. Gale nadal kocha Katniss, choć zdaje sobie sprawę, że ona darzy uczuciem Peetę. Co ciekawe, zaczyna współczuć Peecie, który nie jest w stanie kontrolować wszystkich swych impulsów. Obaj rywale odbywają przyjacielską rozmowę na temat Katniss.

Haymitch Abernathy (Woody Harrelson)

Woody Harrelson powrócił po raz kolejny w roli Haymitcha, dawnego trenera Katniss i Peety, który porzucił nałogi i trzeźwiej patrzy na świat. – W pełni zdaje sobie sprawę, jak bardzo kocha Katniss i Peetę, chciałby im zastąpić rodzinę – wyjaśniał aktor. – Wie przy tym, jak sprawić, by świat zobaczył Katniss z najlepszej strony.

Plutarch Heavensbee (Philip Seymour Hoffman)

Wybitny aktor Philip Seymour Hoffman zdołał niemalże ukończyć rolę przed swą śmiercią. Lawrence zrezygnował z próby stworzenia za pomocą komputerowych efektów sobowtóra aktora do kilku zaplanowanych i nienakręconych scen. Zamiast tego skorygował scenariusz. Z organizatora Igrzysk Plutarch przekształcił się w tajnego, a potem jawnego stronnika rebelii, ujawniając przy tym w pełni swą zręczność i poczucie humoru. Jest za tym, by jak najmocniej wykorzystać symbol Kosogłosa i charyzmę Katniss w starciu ze Snowem.

Effie Trinket (Elizabeth Banks)

Zmieniła się znacznie, także w porównaniu z powieściowym oryginałem, na co autorka zresztą przystała. Collins twierdziła, że rola Banks jako zawsze modnej Effie (dawniej w służbie propagandy Kapitolu) wniosła humor i ciepło do mrocznych przecież filmów. Producentka Jacobson mówiła: – Effie nie interesuje rewolucja. Pomaga bohaterom z osobistych, a nie ideowych powodów.

Beetee (Jeffrey Wright)

Były trybut i techniczny geniusz Beetee odegrał wielką rolę w złamaniu systemów bezpieczeństwa Kapitolu. Jest w swoim żywiole, ale podziela rezerwę Katniss wobec prezydent Coin.

Finnick Odair (Sam Claflin)

Były trybut zakochany w Annie Creście, bezwarunkowo lojalny wobec Katniss.

Primrose Everdeen (Willow Shields)

Siostra Katniss nie jest już przestraszonym dzieckiem, lecz nastolatką, która chce spełnić swe marzenie i zostać lekarzem. Bardzo wspiera siostrę, dodaje jej odwagi. Zdaniem producentki Jacobson, to właśnie ta postać odgrywa kluczową rolę w ewolucji Katniss.

Prezydent Snow (Donald Sutherland)

Jest zdecydowany na wszystko i bezwzględny jak nigdy dotąd, chce zachować władzę za wszelką cenę, a unicestwienie Katniss to dla niego sprawa osobista. – Ma w sobie coś z gracza, pomimo wszystko szanuje swą przeciwniczkę, czuje dla niej respekt, ale zarazem bezwzględnie pragnie ją zniszczyć, bo stanowi ona coraz większe zagrożenie dla jego władzy. Nie cofnie się przed niczym, albo prawie przed niczym. Bo moim zdaniem tak naprawdę nie chce wcale zabić Katniss. Jest starym, cynicznym człowiekiem rozgrywającym swą ostatnią partię szachów – komentował aktor.

Caesar Flickerman (Stanley Tucci)

Caesar Flickerman, były mistrz ceremonii Igrzysk, nadal odgrywa znaczącą rolę w aparacie propagandowym Snowa. Stanley Tucci wyjaśniał: – Caesar jest już tylko marionetką reżimu.

Prezydent Alma Coin (Julianne Moore)

Przywódczyni Dystryktu 13, o żelaznej woli, niepokojąco enigmatyczna, budzi nieufność Katniss. Julianne Moore, odtwórczyni tej roli, mówiła: – Widzimy Coin jako rewolucjonistkę o wielkim zmyśle praktycznym, świetną organizatorkę. Wolałaby, żeby Katniss pozostała symbolem oporu i nie brała udziału w walce. Zaczyna w niej dostrzegać przywódczynię i konkurentkę do władzy. A władza korumpuje. Moim zdaniem Coin, im dłużej trwa wojna, tym bardziej ewoluuje w kierunku autorytaryzmu.

Johanna (Jena Malone)

Uwolniona spod władzy Kapitolu w poprzedniej części, jest nieco zagubiona. Była trybutem, wykorzystywała swój seksualny wdzięk jako broń. Teraz musi żyć inaczej. – Może decydować o sobie i po raz pierwszy w życiu nie musi wyglądać pięknie. Niespodziewana wolność początkowo powoduje jej zagubienie – opowiadała Malone. – Kapitol chciał ją złamać, ja jednak myślę, że to niemożliwe.

Boggs (Mahershala Ali)

Prawa ręka prezydent Coin, spędził całe życie w Dystrykcie 13. Aktor mówił: – To ktoś, kto spędził całe życie pod ziemią, w pewnym sensie zawodowy rewolucjonista.

Cressida i Messalla, Castor i Pollux, czyli Oddział 451

Gdy Katniss zgadza się zostać Kosogłosem, pracuje z ekipą telewizyjną, która ma wzmocnić rebelię. Natalie Dormer zagrała reżyserkę propagandowych filmów z Katniss. – Początkowo jest dość cyniczna, po prostu chce połączyć symbol Kosogłosa z Katniss. Gdy poznaje dziewczynę bliżej, zaczyna wierzyć w nią i we wspólną sprawę. Evan Ross zagrał jej asystenta Messallę. Wes Chatham – nieustraszonego kamerzystę Castora. Pollux (Elden Henson) to jego niemy bliźniak.