x

X
X
X

STRESZCZENIE

Podnosząca na duchu komedia o tym, że prawdziwe cuda zdarzają się w najmniej oczekiwanych okolicznościach.

Lata sześćdziesiąte XX wieku. Trzy kobiety z robotniczej dzielnicy Dublina – Lily (Maggie Smith), Eileen (Kathy Bates) i Dolly (Agnes O'Casey), pragną odbyć pielgrzymkę do słynnego francuskiego sanktuarium w Lourdes. Dzięki parafialnemu konkursowi talentów mogą wreszcie zrealizować to marzenie. Gdy ruszają w podróż, dołącza do nich mocno sceptyczna Chrissie (Laura Linney), która pod urokiem osobistym i pewnością siebie ukrywa zgorzknienie. Po drodze ożywają dawne urazy, zmuszając uczestniczki wyprawy do konfrontacji z bolesną przeszłością.

Czy przyjaźń i współczucie przyniosą uzdrawiający efekt?

EKIPA

Peter Dinklage (Cyrano)

Urodził się 11 czerwca 1969 roku w Morristown, w stanie New Jersey. Peter od dziecka marzył, by występować. Zaczął grać w piątej klasie, gdy otrzymał główną rolę w przedstawieniu „The Velveteen Rabbit”. Niewielki wzrost, spowodowany przez chorobę genetyczną, achondroplazję, nie stanął na przeszkodzie jego determinacji w dążeniu do celu. Po studiach w Bennington Collage w Vermont, wyjechał do Nowego Jorku. Chociaż miał w ręku dyplom aktorski, nie mógł znaleźć pracy. Filmowy debiut Dinklage'a doszedł do skutku w 1995 roku („Filmowy zawrót głowy”). Grywał epizody, zwrócił na siebie uwagę w 2001 roku w „Wojnie plemników”. W 2002 roku zagrał większe drugoplanowe role w „13 księżyców” (z reżyserem Alexandrem Rockwellem poznał Dinklage'a Steve Buscemi) i „Zaczyna się od pocałunku”. Prawdziwym przełomem stała się jednak tytułowa rola w przeboju niezależnego kina „Dróżnik” („The Station Agent”) Thomasa McCarthy'ego. Z reżyserem i scenarzystą tego filmu Dinklage współpracował wcześniej przy niezależnej broadwayowskiej sztuce „The Killing Act”. McCarthy napisał scenariusz „Dróżnika”, uwzględniając sugestie aktora, który nie chciał, by z powodu wzrostu kojarzono go wyłącznie z postaciami krasnoludków czy zabawnych elfów (Dinklage wielokrotnie odmawiał udziału w różnych przedsięwzięciach ze względu na stereotypowość proponowanych mu ról). Kolejne zdecydowanie wyraziste role, jak w serialu „Bez skazy” i brytyjskiej komedii „Zgon na pogrzebie”, wyznaczały rosnącą pozycję Dinklage'a. W 2010 roku Peter ponownie spotkał się z Buscemim i Rockwellem na planie komedii „Pete Smalls Is Dead”. W 2005 roku ożenił się z reżyserką teatralną Ericą Schmidt. W 2011 roku na świat przyszło ich pierwsze dziecko, córka Zelig, w 2017 urodziło się kolejne. 2011 rok był również dla nich ważny z tego względu, że Dinklage otrzymał propozycję występu w serialu „Gra o tron” na podstawie sagi autorstwa George’a R.R. Martina. Wcielił się w postać Tyriona Lannistera i odniósł ogromny sukces na całym świecie. Oprócz olbrzymiej popularności zdobył szereg prestiżowych nagród (m.in. Złoty Glob i Emmy). Przede wszystkim jednak utrwalił swą renomę aktora wszechstronnego i niezwykle charyzmatycznego.

Haley Bennett (Roxanne)

Urodziła się 7.01.1988 w Fort Myers. Już w wieku dziesięciu lat zaczęła występować w przedstawieniach szkolnych. Po ukończeniu szkoły wyższej przeniosła się do Naples na Florydzie, gdzie podjęła studia muzyczne. W 2005 wraz z matką przeniosła się do Los Angeles, co stało się początkiem jej aktorskiej i muzycznej kariery. Szersza publiczność poznała ją dzięki roli Cory w „Prosto w serce”. Sukcesem kasowym okazało się „Bez litości” z Denzelem Washingtonem, a prestiżowym „Niedosyt”. Prywatnie jest związana z reżyserem Joe Wrightem. Mają córkę (urodzoną w grudniu 2018).

Joe Wright

Brytyjski reżyser. Urodził się 25.08.1972 w Londynie. Od wczesnej młodości interesował się sztuką, zwłaszcza malarstwem. Kręcił też filmy na kamerze Super 8, grał w klubie teatralnym. Karierę rozpoczął od pracy w teatrze lalek swoich rodziców – Little Angel Theatre w Islington. Uczył się także w Szkole Teatralnej im. Anny Scher. Spędził rok, studiując w Camberwell College of Arts, gdzie otrzymał dyplom ze sztuk pięknych i filmu oraz w Central St. Martins, gdzie uczył się pod okiem Malcolma Le Grice i Very Neubauer. Na ostatnim roku studiów otrzymał stypendium na realizację filmu krótkometrażowego dla BBC. Zdobył nim kilka nagród. W latach 90. pracował w Oil Factory, firmie zajmującej się produkcją teledysków, z siedzibą przy Caledonian Road. Pracował przy różnych produkcjach, pełniąc wiele funkcji, w tym reżysera castingu i reżysera teledysków. Równolegle pracował nad „The End”, swoim drugim filmem krótkometrażowym. Na zlecenie firmy Vegetable Vision tworzył wizualizacje dla różnych zespołów muzyki elektronicznej, takich jak Chemical Brothers, Darren Emerson, Underworld i Andrew Weatherall. Estetyka i emocje związane z ówczesną brytyjską sceną rave miały wpływ na jego późniejszą pracę. Po sukcesie jego pierwszego filmu krótkometrażowego zaproponowano mu napisanie scenariusza do serialu „Nature Boy” (2000). Następnie wyreżyserował seriale „Bodily Harm” (2002) z Timothym Spallem oraz wysoko oceniany „Charles II: The Power and the Passion” (2003) z Rufusem Sewellem. Produkcja otrzymała nagrodę BAFTA dla najlepszego serialu dramatycznego. Filmy kinowe Wrighta, z „Dumą i uprzedzeniem” i „Czasem mroku” na czele, zdobywały liczne nominacje i nagrody (m.in. BAFTA i Oscary – w tym nagrody Akademii dla Gary’ego Oldmana za rolę w „Czasie mroku”, dla Jacqueline Durran za kostiumy do „Anny Kareniny”, za muzykę oryginalną dla Daria Marianellego do „Pokuty”). Ma troje dzieci, dwóch synów z małżeństwa z aktorką Anoushką Shankar i córkę ze związku z Haley Bennett.

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł angieslki: Cyrano
Produkcja: Metro-Goldwyn-Mayer, Bron Creative, Focus Features, Working Title Films, USA, Wielka Brytania, Kanada, 2021

Premiera światowa: 2.09.2021 (MFF w Telluride), 25.02.2022 (szeroka dystrybucja)
Premiera polska: 4.03.2022

Czas: 124 minuty
Dozwolony od lat: 12
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Peter Dinklage __ Cyrano de Bergerac
Haley Bennett __ Roxanne
Kelvin Harrison Jr. __ Christian
Ben Mendelsohn __ De Guiche
Bashir Salahuddin __ Le Bret
Monica Dolan __ Marie
Joshua James __ Valvert
Anjana Vasansiostra __ Claire
Ruth Sheenmatka __ Marthe
Mark Benton __ Montfleury
Richard McCabe __ ksiądz
Peter Wight __ Ragueneau
Tim McMullan __ Jodelet

TWÓRCY

Reżyseria: Joe Wright
Scenariusz: Erica Schmidt na podstawie własnej sztuki opartej na sztuce Edmonda Rostanda „Cyrano de Bergerac”
Muzyka: Aaron Dessner, Bryce Dessner
Teksty piosenek: Matt Berninger, Carin Besser
Kierownictwo muzyczne: Mark Aspinall
Zdjęcia: Seamus McGarvey
Dekoracje: Katie Spencer
Montaż: Valerio Bonelli
Scenografia: Sarah Greenwood
Efekty specjalne: Stefano Corridori
Efekty wizualne: Dan Wright
Choreografia: Sidi Larbi Cherkaoui
Kostiumy: Massimo Cantini Parrini, Jacqueline Durran (Roxanne)
Casting: Nina Gold
Producenci: Tim Bevan, Eric Fellner, Guy Heeley
Kproducent: Cass Marks
Producenci wykonawczy: Erica Schmidt, Sarah-Jane Robinson, Sheeraz Shah, Lucas Webb, Matt Berninger, Carin Besser, Aaron Dessner, Bryce Dessner, Kevin Ulrich, Aaron L. Gilbert, Jason Cloth

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.Zamknij