WYBIERZ SWOJE KINO

X
X
X

STRESZCZENIE

Czasami lepiej posłuchać młodszej siostry! Pewnej nocy Piotrek odkrywa, że mała Ania zniknęła. Gdy próbowała pomóc w spełnieniu magicznej przepowiedni gadającemu robaczkowi, panu Żukosławowi, porwał ją zły Lunos. Aby uratować siostrę, chłopiec nie ma wyjścia – musi udać się za nią na Księżyc! Podczas tej nieprawdopodobnej wyprawy połączy swe siły ze strzegącym dziecięcych snów Piaskunem, weźmie udział w kosmicznym wyścigu po Drodze Mlecznej i poprosi o wsparcie Nocną Wróżkę. Zanim Piotrek odnajdzie Anię, czeka go mnóstwo przygód. Niekiedy starszy brat może mieć większą moc niż niejeden superbohater!

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: Moonbound
Produkcja: Brave New Work, Coop99 Filmproduktion, Little Dream Entertainment, Niemcy – Austria, 2021
Premiera światowa: 24.06.2021
Premiera polska: 02.12.2022
Czas: 81 minut
Dozwolony od lat: bez ograniczeń
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

WERSJA POLSKOJĘZYCZNA

Cezary Pazura ... Żukosław
Jerzy Kryszak ... Piaskun
Katarzyna Cichopek ... Nocna Wróżka
Jakub Strach ... Piotrek
Alicja Warchocka ... Ania
Jacek Belerz ... Lunos
Agata Wątróbska ... Elektra
Mateusz Lewandowski ... Dekiel
Krzysztof Grabowski ... Baryła
Zbigniew Suszyński ... Mlekodróżnik
Michał Sitarski ... Burzomocny
Jarosław Domin ... Deszczowy Dakshi
Brygida Turowska ... Żunia
Wojciech Żołądkowicz ... Gradowy Grzechu
Julia Kołakowska Bytner ... Mama
Aleksandra Bieńkowska ... Babcia Mróz
Patryk Cebulski ... Seba
Małgorzata Kozłowska, Magdalena Herman-Urbańska, Bożena Furczyk, Wojciech Socha, Norbert Kaczorowski, Hania Piechota, Basia Stachyra, Monika Chuchla i inni
Piosenkę śpiewały ... Aleksandra Bieńkowska, Małgorzata Kozłowska

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej na zlecenie Forum Film Poland :FDR Studio
Reżyseria: Elżbieta Mikuś
Dialogi i teksty piosenek: Bartek Fukiet
Nagranie i montaż: Wojciech Rypina
Zgranie dźwięku: Stefan Krzyżanowski
Kierownictwo produkcji: Agnieszka Kołodziejczyk

TWÓRCY

Reżyseria:Pierre Coré
Scenariusz: Ali Samadi Ahadi, Arne Nolting na podstawie powieści Gerdta Bernharda von Bassewitz Hohenluckowa -„Peterchens Mondfahrt”
Muzyka: Ali N. Askin
Montaż: Andrea Mertens, Niclas Werres
Efekty wizualne: Martin Hartmann
Producenci: Frank Geiger, Ali Samadi Ahadi, Mohammad Farokhmanesh, Armin Hofmann, Bruno Wagner, Antonin Svoboda

GENEZA

Niemiecki klasyczny utwór dziecięcej fantastyki, od lat czytany i podziwiany za naszą zachodnią granicą, już po raz trzeci trafia na duży ekran.

Autorem opowieści o Piotrku i jego niezwykłej wyprawie był Gerdt Bernhard von Bassewitz-Hohenluckow (urodzony 4.01.1878 w Allewind, zmarły 6.02.1923 w Berlinie), który w pamięci potomnych zapisał się przede wszystkim jako twórca baśni scenicznej „Peterchens Mondfahrt” („Wyprawa Piotrusia na Księżyc”) z 1912 roku i jej wersji prozatorskiej z roku 1915.

Von Bassewitz, który pochodził ze starej meklemburskiej rodziny szlacheckiej, dzieciństwo spędził w Libenow i Hohenwalde (obecnie: Krzewsk na Żuławach). Jego ojciec był oficerem dragonów, a następnie zarządcą majątku i administratorem terenów leśnych. Przekonał syna, by wstąpił do szkoły wojskowej w Metzu. Tam, w 1899 roku, przyszły pisarz zdał egzamin oficerski, jednak już rok później, podczas manewrów wojskowych, zachorował na serce i został przeniesiony do służby więziennej. Ostatecznie wiosną 1903 roku zwolniono go ze służby wojskowej ze względu na stan zdrowia. W I wojnie światowej wziął udział jako ochotnik, w stopniu podporucznika pruskiej Landwehry. Mimo dezaprobaty rodziny związał się ściśle z teatrem, najpierw jako aktor, potem reżyser, następnie asystent w Teatrze Miejskim w Kolonii (1908–1911), a wreszcie jako dramatopisarz i librecista operowy.

Debiutem literackim von Bassewitza był dramat „Urstreit” z 1903 roku. Podczas pobytu na stypendium w Malborku w 1905 roku napisał dramat „Konrad Wallenrod”. Wydawcą jego kolejnych, ekspresjonistycznych sztuk był Ernst Rowohlt Verlag z Lipska. Von Bassewitz był twórcą dość płodnym. Opublikował zbiór esejów z dziedziny filozofii przyrody „Worte zu dir” (1907), dramat w trzech aktach „Schahrazade” (1911), operę w trzech aktach pod tym samym tytułem (1917 – von Bassewitz był autorem libretta, muzykę napisał Berhard Sekles), tragedię w czterech aktach „Judas” (1911), dramat w trzech aktach „Die Sunamitin” (1912), baśń sceniczną „Pips der Pilz”. Dramaty, które wystawiono za jego życia na deskach teatrów niemieckich, nie cieszyły się jednak wielkim powodzeniem. Wkrótce popadły w zapomnienie, jako dość konwencjonalne, nasycone egzotyką oraz oczywistymi elementami symbolicznymi i ekspresjonistycznymi przypowieści. Przetrwała w świadomości czytelników baśń „Peterchens Mondfahrt”, należąca dziś do klasyków niemieckiej literatury dla dzieci i młodzieży.

Prapremiera „Peterchens Mondfahrt” odbyła się 7 grudnia 1912 roku w Stadttheater w Lipsku. Przedstawienie okazało się wielkim i dość niespodziewanym sukcesem. Sztuka składała się z sześciu scen z muzyką Josefa Achtélika. Nuty do tego utworu przez długi czas uważano za zaginione; odnalazł je wnuk Achtélika. Oryginał, z okazji stulecia przedstawienia, wykonał w 2012 roku Chór Dziecięcy MDR.