x

X
X
X

STRESZCZENIE

Ola to zbuntowana nastolatka, która marzy o własnym samochodzie i większej życiowej samodzielności. Niespodziewane i tragiczne wiadomości z Irlandii, gdzie od lat pracuje jej ojciec, sprawiają, że wyrusza sama w daleką podróż. Los przeznacza jej nie lada wyzwanie – w imieniu rodziny ma sprowadzić ciało zmarłego do Polski.

„Jak najdalej stąd”, podobnie jak debiut reżysera – „Cicha noc”, to słodko-gorzka analiza poplątanych relacji rodzinnych. W filmie, poza fantastyczną i debiutującą na wielkim ekranie Zofią Stafiej, zobaczymy m.in. Arkadiusza Jakubika, Tomasza Ziętka i Kingę Preis. Autorem zdjęć jest zdobywca czterech Orłów Piotr Sobociński jr, a muzykę skomponowała Hania Rani.

Film weźmie udział w tegorocznym 68. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w San Sebastian. Zostanie pokazany w sekcji Kutxabank-New Directors Award.

EKIPA

Zofia Stafiej (Ola)

Urodziła się 21.06.1999 w Warszawie. Studentka Wydziału Aktorskiego PWSFTviT w Łodzi. Występ w „Jak najdalej stąd” jest jej debiutem w długim metrażu. Filmografia: 2018 – Tory (kr.m.), 2019 – Marcel (kr.m.), Kręgi (etiuda szkolna), Bruno (etiuda szkolna), 2020 – Jak najdalej stąd / I Never Cry

Tomasz Ziętek („Młody”)

Urodził się 28.06.1989 roku w Inowrocławiu. Absolwent Studium Wokalno-Aktorskiego im. Danuty Baduszkowej przy Teatrze Muzycznym w Gdyni. Jest związany z Nowym Teatrem w Słupsku, gdzie zadebiutował w 2005 w sztuce „Betlejem polskie” Lucjana Rydla. Wystąpił także m.in. w widowisku telewizyjnym „Krzywy domek” (2016). Członek zespołu muzycznego „The Fruitcakes” (wokalista i gitarzysta rytmiczny) i „The Ape Man Tales” (projekt akustyczny). W 2007 wraz z Fruitcakes zdobył Grand Prix na II Ogólnopolskim Festiwalu Młodych Talentów Niemen Non Stop w Słupsku. Indywidualnie otrzymał nagrodę publiczności.

Arkadiusz Jakubik (urzędnik)

Urodził się 14.01.1969 roku w Strzelcach Opolskich. Aktor, reżyser i scenarzysta, muzyk. Występował w Operetce Warszawskiej (1993–1994) i Teatrze Rampa w Warszawie (1997–2000). Lider zespołu Dr Misio, z którym nagrał albumy „Młodzi” (2013), „Pogo” (2014) i „Zmartwychwstaniemy” (2017), z tekstami Krzysztofa Vargi i Marcina Świetlickiego. Wyszła także kompilacja „30 lat z wariatami” (2018). Ma na koncie płytę „40 przebojów” (2016), sygnowaną Jakubik & Deriglassoff. Członek Polskiej Akademii Filmowej i Europejskiej Akademii Filmowej. Przełomem w jego karierze stała się brawurowa rola notariusza w „Weselu” Wojciecha Smarzowskiego. Trzykrotnie zdobył nagrodę Orła (2013, 2014, 2017) za rolę drugoplanową oraz wiele innych nagród. Z sukcesem wyreżyserował filmy: „Krótka historia o miłości” (2010) i „Krótka historia o morderstwie” (2016). Twierdzi, że najlepszym recenzentem jego artystycznych poczynań jest żona, Agnieszka Matysiak, aktorka i ceniona reżyserka dubbingu.

Kinga Preis (matka Oli)

Urodziła się 31.08.1971 roku we Wrocławiu. W latach 1995–2012 występowała w Teatrze Polskim we Wrocławiu. Członek Polskiej Akademii Filmowej. W 1996 ukończyła wrocławską filię PWST w Krakowie. W latach 1995–2012 była aktorką Teatru Polskiego we Wrocławiu. Jest pięciokrotną laureatką nagrody Orła: za pierwszoplanowe role w filmach „Cisza” i „Komornik” oraz za drugoplanowe w filmach „Wtorek”, „W ciemności' i „Pod Mocnym Aniołem”. Zdobyła także dziesięć nominacji, przez co stała się najczęściej nagradzaną i nominowaną aktorką w historii tej nagrody. W 2001 czytelnicy miesięcznika „Film” przyznali jej Złotą Kaczkę dla najlepszej aktorki roku. Za role w „Poniedziałku”, „Ciszy” i „Komorniku” przyznano jej nagrody na festiwalu w Gdyni. W 2006 została laureatką nagrody im. Zbyszka Cybulskiego przeznaczonej dla „młodych aktorów wyróżniających się wybitną indywidualnością”. W 2008 została nagrodzona za rolę Wandy Boniszewskiej w spektaklu „Stygmatyczka” podczas VIII Festiwalu Teatru Telewizji Polskiej i Polskiego Radia „Dwa Teatry” w Sopocie. W 2020 odebrała Telekamerę w kategorii „najlepsza aktorka”. W spektaklu „Kombinat” w ramach 23. Przeglądu Piosenki Aktorskiej zaśpiewała utwór „Psy Pawłowa”. Od 2010 jest ambasadorem Fundacji „Wrocławskie Hospicjum dla Dzieci” we Wrocławiu.

Piotr Domalewski

Reżyser, scenarzysta, aktor. Urodził się 7.04.1983 roku w Łomży. Ukończył Akademię Teatralną im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, wydz. zamiejscowy w Białymstoku, gdzie uzyskał dyplom aktora sztuki lalkarskiej (2006), wydział aktorski PWST w Krakowie (2010) oraz Wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego na kierunku reżyseria filmowa (2016). Jego film „Obcy” zdobył Grand Prix na międzynarodowym festiwalu CINEMAFORUM. Autor sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Laureat stypendium scenariuszowego PISF. Od 2010 roku zrealizował kilkanaście etiud szkolnych i filmów krótkometrażowych, z których cztery („Ostatnia akcja”, „Obcy”, „Jedyne wyjście” i „Chwila”) były prezentowane na międzynarodowych festiwalach. Jest autorem kilkunastu scenariuszy, z których jeden („Zbliżenie”) został doceniony przez komisję PISF i objęty programem „Stypendium scenariuszowe” w 2015 roku. Jego scenariusz „60 kilo niczego” otrzymał wsparcie finansowe na realizację w ramach prestiżowego programu „30 Minut” Studia Munka dla młodych obiecujących reżyserów. Został nagrodzony na Koszalińskim Festiwalu Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” nagrodą dziennikarzy (2017), a także na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni nagrodą za zdjęcia (Bartosz Świniarski) w konkursie filmów krótkometrażowych. Ponadto jest autorem pięciu sztuk teatralnych. Sztuka „Pięć metrów kwadratowych” zdobyła Nagrodę Publiczności w finale VII edycji konkursu na polski dramat współczesny „Metafory Rzeczywistości”. Sztuka „Cisza”, wyróżniona przez jury VIII edycji konkursu „Metafory Rzeczywistości”, została zrealizowana w ramach programu TEATROTEKA. W 2014 roku był asystentem reżysera na planie filmu fabularnego „Demon” w reżyserii Marcina Wrony, a także asystentem Szymona Kaczmarka podczas prób do spektaklu „Versus” w Teatrze im. Bogusławskiego w Kaliszu. Zdobył m.in. nagrodę im. Jana Świderskiego za rolę Syna w przedstawieniu „Pieszo” w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku w XVI Ogólnopolskim Konkursie na Wystawienie Polskiej Sztuki Współczesnej, a także nagrodę im. Jacka Woszczerowicza za rolę Teda Bundy'ego w przedstawieniu „Versus” według Rodrigo Garcii w reżyserii Szymona Kaczmarka z Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu na 54. Kaliskich Spotkaniach Teatralnych. W latach 2008–2013 występował w Teatrze Wybrzeże. Poprzedni film Piotra Domalewskiego „Cicha noc” zdobył Złote Lwy na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz 9 Polskich Nagród Filmowych – Orły 2018. „Cicha noc” była również prezentowana na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. w Tbilisi, Raindance czy Chicago.

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł angieslki: I Never Cry
Produkcja: Akson Studio – MK1 Production, Polska, Irlandaia

Premiera światowa: 23.09.2020
Premiera polska: 25.09.2020

Czas: 98 minut
Dozwolony od lat: 15
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Zofia Stafiej __ Ola
Kinga Preis __ mama Oli
Arkadiusz Jakubik __ urzędnik Marek
Dawid Tulej __ brat Oli
Nigel O'Neill __ kierownik
Shane Casey __ właściciel zakładu pogrzebowego
David Pearse __ szef zakładu fryzjerskiego
Donncha Crowley __ patolog
Zofia Przygońska __ Gośka
Cosmina Stratan __ Sara
Liam Gaffney __ Connor
Tomasz Dedek __ egzaminator
Andrzej Kłak __ „Kurczak”
Tomasz Ziętek __ „Młody”
Zachariasz Muszyński __ portier
Donncha Crowley __ dziad
Hughie Blacker __ syn Marka
Tomasz Schuchardt __ kierowca
Marek Sawicki __ Lolek
Filip Perkowski __ ksiądz
Adam Kuzycz-Berezowski __ Zbyszek
Artem Nauilov __ robotnik budowlany
Michał Staszczak __ ojciec
Izabela Chorąży __ płacząca dziewczyna
Wojciech Ziętek __ Karol
Jacek Król __ kierowca autobusu na lotnisko
Morgan Kiernan __ Polak w dresie

TWÓRCY

Reżyseria: Piotr Domalewski
Scenariusz: Piotr Domalewski
Zdjęcia: Piotr Sobociński jr
Scenografia: Katarzyna Filimoniuk, Edyta Fleszar
Dekoracje: Katarzyna Filimoniuk, Karina Sygowska
Montaż: Agnieszka Glińska
Muzyka: Hania Rani
Scenografia: Jan Roelfs
Dekoracje: Mark Scruton
Dźwięk: Sebastian Kordasz, Kacper Habisiak, Marcin Kasiński
Kostiumy: Aleksandra Staszko, Sarah Yeoman
Reżyseria obsady: Ewa Brodzka, Mike Foott
Charakteryzacja: Daria Siejak, Linda Mooney
Kierownictwo produkcji: Magdalena Badura, Des Martin
Producenci: Jan Kwieciński, Julia Ryan
Producenci wykonawczy: AMałgorzata Fogel-Gabryś, Cormac Fox
Produkcja: Akson Studio – MK1 Production
Koproducja: Telewizja Polska, Warmińsko-Mazurski Fundusz Filmowy, Mazowiecki Instytut Kultury,Mazowiecki i Warszawski Fundusz Filmowy
Współfinansowanie: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, S481, Eurimages, Polski Instytut Sztuki Filmowej, Screen Ireland

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.Zamknij