Jennifer Lawrence (Katniss Everdeen) 
Obecnie jedno z najgorętszych nazwisk w Hollywood. Zasłynęła nominowaną do Oscara rolą w kameralnym thrillerze „Do szpiku kości” („Winter's Bone”, 2010, reż. Debra Granik). Urodziła się 15.08.1990 roku w Louisville, stan Kentucky. Karierę zaczynała jako modelka; w 2004 roku, podczas pobytu w Nowym Jorku, po kilku przesłuchaniach zdobyła rolę w reklamówce. Wkrótce jednak powierzono jej rolę w sitcomie „The Bill Engvall Show”. Potem pojawiła się m.in. w filmach „Company Town” (TV, 2006), „The Poker House” (2008), „The Burning Plain”(DVD: „Granice miłości”, 2008), „X-Men: Pierwsza klasa” („X-Men: First Class”, 2011), „The Beaver” (2011). Zdobyła Oscara za występ w „Poradniku pozytywnego myślenia” („Silver Linings Playbook”, 2012, reż. David O. Russell). Wielu upatruje w niej godną następczynię Meryl Streep i Jodie Foster. Na premierę oczekuje kolejny, typowany do Oscarów film Russella z jej udziałem – „American Hustle”. Aktorka w wolnych chwilach gra na gitarze. Podziwia Jeffa Bridgesa, Meryl Streep, Laurę Linney i Cate Blanchett. 

Josh Hutcherson (Peeta Mellark)
Urodził się 12.10.1992 w Union, stan Kentucky. Już w wieku czterech lat postanowił, że zostanie aktorem. Gdy miał dziewięć lat, wraz z rodzicami przeniósł się do Los Angeles. Wkrótce zaczął grywać małe role. Pierwszy duży występ Hutchersona miał miejsce w telefilmie „Home Blend” (2002); młody aktor pojawił się też w serialu „Ostry dyżur” (ER). Jego największe dotychczasowe sukcesy to „Most do Terabithii” („Bridge to Terabithia”, 2007), a zwłaszcza rola we „Wszystko w porządku” („The Kids Are Allright”, 2010, reż. Lisa Cholodenko). Ukończył pracę nad filmem „Paradise Lost”, gdzie wystąpił u boku Benicia Del Toro. 

Liam Hemsworth (Gale Hawthorne) 
Australijski aktor. Urodził się 30.01.1990 w Melbourne. Popularność u młodej publiczności zdobył występem w „The Last Song” („Ostatnia piosenka”, 2010) z Miley Cyrus. Karierę aktorską rozpoczął, idąc w ślady swoich braci Chrisa i Luke’a. Pierwszymi jego sukcesami były role w „Home and Away” i wielce popularnej australijskiej telenoweli „Sąsiedzi”. Jego pierwszym ważnym filmem kinowym był przebój science-fiction w reżyserii Aleksa Proyasa „Zapowiedź” („Knowing”, 2009), w którym główną rolę zagrał Nicolas Cage. Wystąpił w „Niezniszczalnych 2” („The Expendables 2”), u boku Sylvestra Stallone'a. Wkrótce pojawi się w thrillerze „Cut Bank”. 

Philip Seymour Hoffman (Plutarch Heavensbee) 
Jeden z najbardziej wszechstronnych i uzdolnionych aktorów amerykańskich, teatralnych i filmowych. Zdobywca Oscara za fenomenalny występ w tytułowej roli w filmie „Capote”; nominowany do Oscara za występy w „Wojnie Charliego Wilsona”, „Wątpliwości” i „Mistrzu”. Urodził się 23.07.1967 w Fairport, stan Nowy Jork. W teatrze zaczął występować w szkole średniej. Ukończył prestiżową New York’s University Tisch School of Arts. Odnosił sukcesy w teatrze, m.in. w sztukach „True West” Sama Sheparda, „Mewa” Antoniego Czechowa czy „Kupiec wenecki” Williama Szekspira. Jest związany z Mimi O’Donnell, z którą ma troje dzieci. Jego brat Gordy Hoffman jest scenarzystą. Oto jego aktorskie credo: „Aktorzy są odpowiedzialni wobec postaci, które grają. Nie mają ich osądzać, ale uczciwie, z całym twórczym zaangażowaniem, je odtwarzać. Wtedy jest szansa, nawet jeśli postać jest odstręczająca, że widz nie odwróci od niej wzroku, tylko postara się ją zrozumieć”. 

Woody Harrelson (Haymitch Abernathy)
Wybitny aktor charakterystyczny, który rozgłos i uznanie krytyki zdobył w latach 90. wieloma kontrowersyjnymi rolami. Urodził się w Midland w stanie Teksas (23.07.1961). Studiował teatr i literaturę angielską w Hanover College w Indianie. Jedną z najgłośniejszych swych ról zagrał u Olivera Stone'a w „Urodzonych mordercach” („Natural Born Killers”, 1994). Zdobył nominację do Oscara i Złotego Globu dla najlepszego aktora za rolę wydawcy „Hustlera” Larry'ego Flynta w filmie Milosza Formana „Skandalista Larry Flynt” („People vs. Larry Flynt”, 1996). Popularność zyskał rolą w serialu komediowym „Cheers” („Zdrówko”). W 1988 roku Harrelson został wyróżniony nagrodą Emmy i podczas ośmiu lat trwania serialu był nominowany do tej nagrody jeszcze czterokrotnie. Po ukończeniu studiów przeniósł się do Nowego Yorku, gdzie odnosił sukcesy w teatrze, m.in. w broadwayowskim przedstawieniu sztuki Neila Simona „Biloxi Blues”. Do teatru powracał wielokrotnie. Zagrał między innymi, wraz z Glenn Close i Laurą Dern, w przedstawieniu „Brooklyn Laundry” w reżyserii Jamesa L. Brooksa, a także w sztukach „The Zoo Story”czy „The Boy Next Door”. Wystąpił także w filmie Rona Sheltona „White Men Can't Jump” (wideo, TVP: „Biali nie potrafią skakać”, 1992), „Niemoralnej propozycji” („Indecent Proposal”, 1993), u boku Roberta Redforda i Demi Moore, „Palmetto” (DVD, TVP: „Palmetto”) Volkera Schlöndorffa, „Alei snajperów” („Welcome to Sarajevo”, 1997) Michaela Winterbottoma, „Cienkiej czerwonej linii” („The Thin Red Line”, 1998) Terrence'a Malicka. Ostatnio odniósł sukces w filmie „The Messenger” (DVD: „W imieniu armii”, 2010, reż. Oren Moverman, nominacja do Oscara za rolę drugoplanową) oraz wyróżnił się bezkompromisową rolą skorumpowanego policjanta w „Brudnym glinie” („Rampart”, 2011, reż. Oren Moverman). Na premierę czeka serial „True Detective”, w którym stworzył aktorski duet z Matthew McConaugheyem. 

Francis Lawrence (reżyser i scenarzysta)
Scenarzysta, reżyser i aktor. Urodził się 26.03.1971 w Wiedniu. Studiował produkcję filmową na Loyola Marymount University. Był asystentem kamerzysty przy filmie Allana Moyle'a „Więcej czasu” („Pump Up the Volume”, 1990). Karierę kontynuował jako pełen inwencji realizator teledysków, między innymi dla Jennifer Lopez, Britney Spears, Green Day, Willa Smitha, Sarah McLachlan, Lady Gagi, Jaya-Z, Janet Jackson, Garbage, Pink i Aerosmith. Zdobył nagrodę Grammy za teledysk „Bad Romance” (2011) Lady Gagi. Podpisał także wiele filmów reklamowych (m.in. dla Coca- Coli, McDonald'sa, Pepsi-Coli, Maybeline czy Bacardi). Jako twórca kinowy debiutował thrillerem „Constantine” z Keanu Reevesem. 
 

 

 

Pobierz  pressbook

Pobierz  fotosy