ZWIASTUN

TEASER

O FILMIE

Akcja trylogii toczy się 60 lat przed zdarzeniami z „Władcy pierścieni”. Bilba Bagginsa (Martin Freeman), hobbita kochającego ponad wszystko spokój domowego zacisza, zaskakuje niespodziewana wizyta czarodzieja Gandalfa (Ian McKellen), który zjawia się z kompanią krasnoludów, dowodzoną przez Thorina Dębową Tarczę (Richard Armitage).
Drużyna Thorina odbywa pełną śmiertelnych niebezpieczeństw wędrówkę, by odzyskać skarb przodków z Samotnej Góry, strzeżonej przez przerażającego smoka Smauga. Po przetrwaniu ataku orków i goblinów oraz nieudanej próbie zabicia Smauga, krasnoludy, elfy i ludzie muszą się zjednoczyć, by przeciwstawić się potężnym siłom zła, na czele których staje potężny czarnoksiężnik Saruman. Wzajemne konflikty i niechęci sojuszników stawiają jednak przymierze pod znakiem zapytania...
Tymczasem Smaug pustoszy Esgaroth, a wielka armia orków i wargów zmierza ku Samotnej Górze.
„Hobbit: Bitwa Pięciu Armii” to trzecia część trylogii. Wszystkie zrealizowano w technice 3D.

METRYKADANE FILMU
Tytuł oryginalny:
The Hobbit: The Battle of the Five Armies
Produkcja:
New Line Cinema, Metro-Goldwyn-Mayer,
WingNut Films, 3Foot7,
USA – Nowa Zelandia, 2014

Premiera światowa:
01.12.2014
Premiera polska:
26.11.2014

Dozwolony od lat: 7

Czas: 175 minut

 

Dystrybucja w Polsce:
Forum Film Poland

EKIPA
Reżyseria: Peter Jackson 
Scenariusz: Fran Walsh, Peter Jackson,
Philippa Boyens, Guillermo del Toro
na podstawie powieści 
„Hobbit” J.R.R. Tolkiena 

Muzyka: Howard Shore
Zdjęcia: Andrew Lesnie
Montaż: Jabez Olssen
Scenografia: Dan Hennah
Dekoracje: Ra Vincent
Efekty specjalne: Joe Letteri
Kostiumy: Ann Maskrey, Richard Taylor,
Bob Buck, Lesley, Burkes Harding
Producenci: Peter Jackson, Fran Walsh, 
Carolynne Cunningham, Zane Weiner 
Producenci wykonawczy: Alan Horn,
Toby Emmerich, Ken Kamins, Zane 
Weiner, Carolyn Blackwood
Koproducent: Philippa Boyens 
AKTORZY
Ian McKellen ... Gandalf
Martin Freeman ... Bilbo Baggins
Richard Armitage ... Thorin Dębowa Tarcza
Evangeline Lilly ... Tauriel
Lee Pace ... Thranduil
Luke Evans ... Bard
Benedict Cumberbatch ... Smaug
Ken Stott ... Balin
James Nesbitt ... Bofur
Billy Conolly ... Dain
Aidan Turner ... Kili
Dean O'Gorman ... Fili
Graham McTavish ... Dwalin
Stephen Fry ... zarządca miasta na Jeziorze 
Ryan Gage ... Alfrid
Mikael Presbrandt ... Beorn
Sylvester McCoy ... Radagast
Peter Hambleton ... Gloin
John Callen ... Oin
Mark Hadlow ... Dori
Jed Brophy ... Nori
William Kircher ... Bifur
Stephen Hunter ... Bombur
Adam Brown ... Ori
John Bell ... Bain
Manu Bennett ... Azog
John Tui ... Bolg
Cate Blanchett ... Galadriela
Ian Holm ... Bilbo w starszym wieku
Christopher Lee ... Saruman
Hugo Weaving ... Lord Elrond
Orlando Bloom ... Legolas
Bret McKenzie ... Lindir
Mary Nesbitt ... Tilda
Peggy Nesbitt ... Sigrid

BOHATERZYBilbo Baggins Jak wszyscy hobbici, Bilbo Baggins cieszy się swoim wygodnym życiem. Jedyne, czego mu trzeba do szczęścia, to pełna spiżarnia i dobra książka. Kiedy w jego domu pojawia się czarodziej Gandalf wraz z trzynastoma krasnoludami, jego życie zmienia się na zawsze. Początkowo nastawiony niechętnie do wyprawy, ulega wreszcie namowom i dołącza do drużyny Thorina Dębowej Tarczy. Wkrótce potem zostaje „włamywaczem”, którego zadaniem jest przechytrzenie straszliwego smoka i odzyskanie skradzionego krasnoludzkiego skarbu. Ku zdziwieniu wszystkich, a także jego samego, spryt i odwaga Bilba przeczą powszechnej opinii o hobbitach. Z czasem zaczyna on darzyć Thorina i Gandalfa coraz większym zaufaniem i szacunkiem. Podczas wyprawy przeżywa konfrontację ze Smaugiem. Jest coraz dzielniejszy, ale czyhają na niego także niebezpieczne pokusy.

Krasnoludy

Thorin Dębowa Tarcza W młodości był świadkiem zniszczenia krasnoludzkiego królestwa przez ziejącego ogniem smoka. Ponieważ nikt wówczas nie przybył krasnoludom z pomocą, dumna ta rasa musiała się udać na wygnanie. Teraz żądny odwetu Thorin, na czele wiernej drużyny, zmierza, by odzyskać swoje włości oraz zabić bestię, która skazała jego lud na tak straszliwy los.
Dain Żelazna Stopa Władca krasnoludów, który panował nad Żelaznymi Wzgórzami. Krewny Thorina Dębowej Tarczy, rozważny i waleczny.
Balin Szlachcic i krasnoludzki lord Balin jest jednym z najstarszych członków drużyny krasnoludów. Z natury łagodny, został zmuszony przez okoliczności, by walczyć o przetrwanie. Spokrewniony z Thorinem Dębową Tarczą, jest jego najbliższym i najbardziej zaufanym doradcą.
Dwalin Zawsze mówi, co myśli, a przy tym szczerze nie znosi głupców. Jest lojalnym przyjacielem, popiera Thorina Dębową Tarczę i wierzy w jego zdolności przywódcze. To odważny, potężny i doświadczony wojownik, który nie ufa nikomu, kto nie jest krasnoludem, w szczególności zaś elfom.
Fili Urodził się w królewskim rodzie Durina i był wychowywany pod czujnym okiem swojego wuja Thorina Dębowej Tarczy. Jest jednym z najmłodszych członków drużyny krasnoludów. Nigdy nie był w dalekiej podróży i nigdy nie widział krasnoludzkiego miasta Erebor.
Kili Młodszy brat Filiego, bratanek Thorina Dębowej Tarczy. Beztroski i czasami lekkomyślny, prowadził lekkie i pozbawione problemów życie. Cechuje go typowa dla młodzieńców brawurowa odwaga. Jest świetnym wojownikiem i łucznikiem – od najmłodszych lat szkolił się w posługiwaniu bronią.
Bofur Lubiany przez wszystkich. Ma w zwyczaju mówić, co mu ślina na język przyniesie. Uwielbia śpiew i szczyci się wspaniałym głosem. Razem ze swoim bratem Bomburem i kuzynem Bifurem dołączył do drużyny, aby zdobyć bogactwo – i po części dlatego, że liczył na darmowe piwo.
Bifur Urodzony na zachodzie. Ma w czole szczątki orkowego topora i stąd biorą się jego problemy z mową. Porozumiewa się wyłącznie za pomocą chrząknięć i gestów. Często bywa porywczy. W przeciwieństwie do innych krasnoludów z drużyny, nie jest spokrewniony z Thorinem.
Bombur Brat Bofura i kuzyn Bifura. Jest kucharzem drużyny krasnoludów. Jego duży rozmiar i niesamowity apetyt często wywołują problemy i śmiech. Mimo swoich gabarytów jest niezwykle skutecznym wojownikiem – niech boi się każdy, kto stanie mu na drodze do kolacji!
Gloin Ze wszystkich członków drużyny krasnoludów, którzy wyruszyli na wyprawę do Samotnej Góry, ten mówi najwięcej i nie boi się sprzeciwić władzy. Łatwo wpada w złość, ale jest silny, dzielny i lojalny.
Oin Daleki kuzyn Thorina Dębowej Tarczy. Jest dzielnym krasnoludem z północy, który dołącza do drużyny ze względu na lojalność wobec swojego krewnego, ale także dlatego, że zainwestował znaczną sumę pieniędzy w wyprawę. Oczytany i bystry, zajmuje się leczeniem, często korzystając z ziołowego leku własnej produkcji.
Dori Daleki krewny Thorina Dębowej Tarczy. Jest najstarszym spośród swego rodzeństwa – Oriego i Noriego. Jest też najsilniejszy z całej drużyny krasnoludów; dużo czasu poświęca na pilnowanie Oriego, co chwilę upewniając się, czy się nie przeziębił lub czy nie zagrażają mu wargowie lub gobliny.
Nori Prawdopodobnie najbardziej nieuchwytny członek drużyny Thorina Dębowej Tarczy. Często miewał kłopoty z krasnoludzkimi przedstawicielami prawa. Dołączył do wyprawy do Samotnej Góry, nie zdając sobie sprawy, że podróż, na którą się zdecydował, sprawi mu jeszcze więcej kłopotów, niż to, co pozostawił za sobą.
Ori Młodszy brat Noriego i Doriego. Jest utalentowanym artystą, który często maluje lub notuje w swoim dzienniku. To właśnie Ori zapisuje przebieg wyprawy, aż do samej Samotnej Góry. Miły i dobrze wychowany, przyzwyczaił się, że jego starszy brat Dori wysługuje się nim.

Czarodzieje

Gandalf Szary Niecierpliwy, ale wyrozumiały. Obdarzony wielką energią i swoistym poczuciem humoru. Jeden z najpotężniejszych czarodziejów w Śródziemiu. Dołącza do wyprawy, której celem jest odzyskanie krasnoludzkiego królestwa Erebor i zdobycie wspaniałego skarbu znajdującego się w kamiennych salach, strzeżonych przez ziejącego ogniem smoka Smauga Groźnego. Podczas wędrówki czarodziej zaczyna podejrzewać, że starożytne zło mogło powrócić do świata. Aby odkryć prawdę, musi opuścić swych towarzyszy i odbyć podróż, która zabierze go w najmroczniejsze zakątki Śródziemia, gdzie potwierdzą się jego najgorsze obawy...
Radagast Bury Uroczo zapominalski, roztargniony i mocno ekscentryczny, woli rozmawiać ze zwierzętami niż z ludźmi. Przyjaciel Gandalfa Szarego; jest jednym ze strażników wielkich lasów Śródziemia. Często można go spotkać, jak wędruje po lesie w pobliżu swojego domu zwanego Rhosgobel. Radagast coraz mocniej wyczuwa działanie mrocznych sił.

Elfy

Thranduil Ojciec Legolasa Zielonego Liścia. Jest potężnym lordem elfów i słynnym wojownikiem. Jako król Leśnego Królestwa panuje na północnych ziemiach lasu, niegdyś znanego jako Wielki Zielony Las – noszącego obecnie złowieszczą nazwę Mroczna Puszcza. W ciągu wielu lat, gdy ciemność zagarniała coraz więcej miejsca, Thranduil odwrócił się od świata, skupiając się wyłącznie na swojej rasie. Ta decyzja i dawny konflikt sprawiły, że nie przepada za krasnoludami, a w szczególności za jednym – Thorinem Dębową Tarczą.
Legolas Księcia Leśnego Królestwa spotkać można najczęściej, gdy patroluje las u boku elfów z Leśnej Straży. Wysoki i zwinny, jest groźnym wojownikiem; cechuje go niemal ślepa lojalność wobec ojca i rasy. Ale napór orków i innych mrocznych sił zmusza Legolasa do dokonania wyboru pomiędzy wolą ojca a własnym sumieniem.
Tauriel Równie niebezpieczna, jak piękna. Ulubienica króla Thranduila. Jej zadaniem, jako kapitana Leśnej Straży, jest wykonywanie poleceń króla, lecz elfka zaczyna mieć wątpliwości... Doświadczona wojowniczka, która biegle posługuje się standardowym wyposażeniem elfów – dwoma sztyletami i łukiem. Jest przy tym niezwykle szybka i zwinna. Mimo że przez stulecia żyła w Śródziemiu, jest jednym z najmłodszych elfów i rzadko zapuszcza się poza granice wielkiego lasu. Teraz jednak wszystko się zmieniło.

Inne postacie

Azog Uznany za zabitego podczas wielkiej bitwy między krasnoludami i orkami, która odbyła się wiele lat temu, Azog Plugawy powrócił, prowadząc ze sobą grupę zabójczych, ślepo posłusznych mu orków. Gandalf stopniowo odkrywa nić łączącą dowódcę orków z mrocznymi siłami gromadzącymi się w zrujnowanej fortecy Dol Guldur. Jedno jest pewne, Azog nie ma zamiaru spocząć, dopóki nie zabije wszystkich członków drużyny Thorina Dębowej Tarczy.
Bolg Potomek Azoga Plugawego, tak jak jego ojciec jest wielkim, bladym orkiem. Uwielbia tortury – jego zbroja jest ozdobiona kośćmi i krwią jego ofiar. Potężny ork nie boi się nikogo i niczego – jednak do czasu.
Wargowie Wielkie i dzikie bestie przypominające wilki. To jedne z najstraszniejszych drapieżników w Śródziemiu. Tresowane przez orków do polowania w grupach, często są przez nich traktowane jak rumaki. Najbardziej niebezpiecznym spośród tych stworzeń jest biały warg, wilczyca ujeżdżana przez wielkiego, bladego orka, Azoga Plugawego.
Beorn Ostatni ze starożytnej rasy zmiennokształtnych; potrafi przybrać postać olbrzymiego niedźwiedzia. Żyje tylko w towarzystwie swoich zwierząt i nie przepada za gośćmi, także krasnoludami. Gandalf wie, że drużyna musi zaryzykować i poprosić Beorna o pomoc, ponieważ bez niego podróż mogłaby przedwcześnie dobiec końca. W obcowaniu z Beornem należy zachować jednak jak najdalej posuniętą ostrożność, co drużyna zrozumiała doskonale.
Bard Łucznik Gdy Thorin i drużyna spotykają tajemniczego mężczyznę w Mieście na Jeziorze, nie podejrzewają, że potrafi tak doskonale posługiwać się łukiem. Bilbo szybko odkrywa, że Bard jest szlachetnym człowiekiem, który chroni biednych mieszkańców przed chciwością i tyranią zarządcy miasta. Narażając się na poważne niebezpieczeństwo, Bard postanawia pomóc krasnoludom, oferując im posiłek i schronienie.
Bain, syn Barda Podobnie jak jego ojciec, Bain jest odważny, lojalny i chce pomagać innym, wliczając w to Thorina i drużynę krasnoludów. A przy tym to niezwykle ciekawskie dziecko.
Zarządca Miasta na Jeziorze Przebiegły polityk, który zrobi wszystko, aby sprawować jak najściślejszą kontrolę nad mieszkańcami Miasta na Jeziorze. W przeciwieństwie do innych, zgromadził wielkie zapasy jedzenia i żyje otoczony zbytkiem. Z rozmysłem wykorzystuje podróż Thorina Dębowej Tarczy, aby przekonać swoich poddanych, że czeka ich bogactwo, jeżeli pomogą drużynie dotrzeć do Samotnej Góry.
Alfrid Prawa ręka zarządcy Miasta na Jeziorze. Podobnie jak jego przełożony, myśli głównie o sobie. Powie i zrobi wszystko, jeżeli tylko przysłuży się dzięki temu swemu panu.

EKIPA


Ian McKellen (Gandalf)
Urodził się 2.05.1939 roku w Burnley, hrabstwo Lancashire. Wybitny aktor teatralny, telewizyjny i filmowy, wyróżniony tytułem szlacheckim w roku 1991. Studiował literaturę angielską na uniwersytecie w Cambridge. Zadebiutował jako aktor w 1961 roku w Belgrade Theatre w Coventry. Od tej pory występuje z sukcesami w sztukach Szekspira, Brechta, Czechowa (m.in. „Wiśniowy sad” i „Wujaszek Wania”), Ibsena („Wróg ludu”), Marlowe'a („Edward II”), Shawa, Stopparda i Wedekinda. Grał m.in. Romea, Makbeta, Jagona i Salieriego („Amadeusz” Petera Shaffera). Ta ostatnia rola przyniosła mu nagrodę Tony.

Filmografia (wybór):
1964 – The Indian Tales of Rudyard Kipling (serial TV, odc. The Tomb of His Acestors, prem, TV 9.08.1965), 1965 – The Wednesday Play (serial TV, odc. The Trial and Torture of sir John Rampayne, prem. TV 10.11.1965), Sunday Out of Season (TV), 1966 – David Copperfield (serial TV, 9 odc.), 1968 – BBC Paly of the Month (seria TV, odc. Hay Fever, prem. TV 4.08.1968, odc. Ross, prem. TV 18.10.1970, odc. Hedda Gabler, prem. TV 20.10.1972, odc. The Recruiting Officer, prem. TV 18.11.1973), 1969 – A Touch of Love, Alfred Wielki (Alfred the Great), The Promise, 1970 – Solo (serial TV, odc. Ian McKellen as John Keats, prem. TV 4.03.1970), Edward II (TV), Hamlet (TV), 1971 – The Tragedy of King Richard II (TV), 1972 – ITV Saturday Night Theatre (seria TV, odc. The Last Journey, prem. TV 9.04.1972), BBC Show of the Week (seria TV, odc. Keith Mitchell at Her Majesty's, prem. TV 15.06.1972), Country Matters (miniserial TV), 1974 – Late Night Drama (seria TV, odc. Graceless Go I, prem. TV 8.10.1974), Jackanory (serial TV, odc. The Moon in the Cloud, tylko głos), 1979 – BBC2 Palyhouse (serial TV, odc. Every Good Boy Deserves Favour, prem. TV 14.11.1979), Macbeth (TV), 1980 – Amchair Thriller (serial TV, odc. Dying Day, cz. 1–4), Play for Today (seria TV, odc. The Vanishing Army, prem. TV 3.04.1980), 1981 – Priest of Love (TVP: Modlitwa o miłość), 1982 – The Scarlet Pimpernel (TV, TVP: Szkarłatny kwiat), Walter (TV), 1983 – The Keep, Walter and June (TV), 1985 – Zina, Plenty (TVP: Obfitość), 1988 – Windmills of Gods (miniserial TV, TVP: Młyny Bogów), 1989 – Scandal (wideo: Skandal), Countdown to War (TV), 1990 – Theatre Night (seria TV, odc. Othello), 1993 – Tales of the City (miniserial TV), Ballada o małym Jo (The Ballad of Little Jo), Bohater ostatniej akcji (Last Action Hero), A orkiestra grała dalej (And the Band Played On), Armistead Maupin's Tales of the City (miniserial TV), Szósty stopień oddalenia (Six Degrees of Separation), 1994 – I'll Do Anything, Cień (The Shadow), To Die for (tylko głos), 1995 – Ryszard III (Richard III), Cold Comfort Farm (TV), Jack & Sarah, Czas przemian (Restoration), 1996 – Rasputin (TV, wideo: Rasputin), 1997 – Kochankowie sztormowego morza (Swept from the Sea), Bent, 1998 – Gods and Monsters (Canal+: Bogowie i potwory), Apt Pupil (wideo, TVP: Uczeń szatana), 1999 – David Copperfield (TV, DVD: David Copperfield), 2000 – X-Men (X-Men), 2001 – Władca pierścieni: Drużyna pierścienia (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring), 2002 – Władca pierścieni: Dwie wieże (The Lord of the Rings: The Two Towers), 2003 – Emile, Władca pierścieni: Powrót króla (The Lord of the Rings: The Return of the King), X-Men 2 (X-Men 2), Churchill (serial TV, dok. Tylko głos), The Simpsons (serial TV, Canal+, Fox Polska: Simpsonowie, odc. The Regina Monologues, tylko głos), 2005 – Asylum (DVD: Obłąkana miłość), Coronation Street (serial TV, 10 odc. w 2005 roku), The Magic Roundaboat (tylko głos), Neverwas (DVD: Nigdylandia), Eighteen (tylk głos), 2006 – Kod da Vinci (The Da Vinci Code), Displaced (tylko głos), Doogal (tylko głos), Extras (serial TV, odc. Sir Ian McKellen, prem. TV 12.12.2006), Wpuszczony w kanał (Flushed Away, tylko głos), 2007 – For the Love of God (kr.m., tylko głos), Gwiezdny pył (Stardust, narrator, tylko głos), Złoty kompas (The Golden Compass, tylko głos), 2008 – The Academy (kr.m.), King Lear (TV), 2009 – The Prisoner (serial TV), The Academy, Part 2: First Impressions (kr.m.), 2010 – Small Time Revolutionary (kr.m.), A Lost and Found Box of Human Sensation (kr.m., tylko głos), E'gad, Zombies! (kr.m., tylko głos), 2011 – Lady Grey London (kr.m.), Claude et Claudette (kr.m., tylko głos), 2012 – The Academy: Special (TV), Hobbit: Niezwykła podróż 3D (The Hobbit: An Unexpected Journey), Doctor Who (serial TV, Doktor Who, odc. The Snowmen, tylko głos, prem. TV 25.11.2012), 2013 – Vicious (serial TV, 7 odc. w 2013 roku), Wolverine (Wolverine), Hobbit: Pustkowie Smauga (The Hobbit: The Desolation of Smaug), The Egg Trick (kr.m.), 2014 – Miss in her Teens, X-Men: Przeszłość, która nadejdzie (X-Men: Days of Future Past), Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (The Hobbit: The Battle of Five Armies), Mr. Holmes (w realizacji), Animal Crackers (w realizacji).

EKIPA


Martin Freeman (Bilbo Baggins)
Angielski aktor, urodził się 8.09.1971 roku w Aldershot, w Hampshire. Kształcił się w Central School of Speech and Drama. Podczas nauki występował regularnie w amatorskich produkcjach zespołu Young Action Theatre z Teddington. Wraz z tym zespołem gościł m.in. na występach w Kijowie. Następnie wziął udział w kilku inscenizacjach National Theatre. Odniósł wielki sukces w Anglii i za oceanem rolą Tima Cantenbury'ego w satyrycznym serialu produkcji BBC opisującym życie w oddziale pewnej wielkiej korporacji – „The Office”, a ostatnio w serialach „Sherlock” oraz „Fargo”.

Filmografia (wybór):
1997 – The Bill (serial TV),
1998 – I Just Want to Kiss You,
2000 – World of Pub (serial TV), Bruiser (serial TV), The Low Down,
2001 – Men Only (TV), Fancy Dress, The Office (serial TV),
2002 – Ali G (Ali G Indahouse),
2003 – The Debt (TV), To tylko miłość (Love Actually), Margery and Gladys (TV), 
Charles II: The Power and the Passion (miniserial TV), Hardware (serial TV),
2004 – Wysyp żywych trupów (Shaun of the Dead), Pride (TV, tylko głos),
 The Robinsons (serial TV),
2005 – Autostopem przez Galaktykę (Hitchhiker’s Guide to Galaxy), Confetti,
2007 – Ostre psy (Hot Fuzz),
2009 – Micro Men (TV), Wild Target (DVD: Dziki cel),
2010 – Sherlock (serial TV), 2011 – Ilu miałaś facetów? (What's Your Bill?),
2012 – Animals, Hobbit: Niezwykła podróż 3D (The Hobbit: An Unexpected Journey),
2013 – The World's End, Svengali, Saving Santa, Hobbit: Pustkowie
Smauga (The Hobbit: The Desolation of Smaug),
2014 – Fargo (serial TV, 10 odc. w 2014 roku), 
Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (The Hobbit: The Battle of Five Armies), The Eichmann Show (w realizacji)

EKIPA


Cate Blanchett (Galadriela)
Urodziła się 14.05.1969 roku w Melbourne, Australia. Ukończyła National Institute of Dramatic Art. Wkrótce zdobyła renomę jako aktorka teatralna. Występowała z grupą Company B, będącą nieformalnym stowarzyszeniem aktorów, wśród których znajdowali się Geoffrey Rush, Gillian Jones i Richard Roxburgh. Zagrała m.in. Mirandę w „Burzy”, Ofelię w „Hamlecie” (za tę rolę została nominowana do nagrody Green Room Award), Ninę („Mewa” Czechowa) i Rose („The Blind Giant is Dancing”). Występowała także w przedstawieniach Sydney Theater Company, m.in. w sztukach „Top Girls” Caryl Churchill, „Oleanna” Davida Mameta (za tę rolę przyznano jej Nagrodę krytyków teatralnych miasta Sydney w kategorii Najlepsza aktorka), „Sweet Phoebe” Michaela Gowa oraz „Kafka Dances” Timothy'ego Dalysa. Grała także w Almeida Theatre, w którym w 1999 wcieliła się w postać Susan Traheren w sztuce Davida Hare'a „Plenty”, wystawionej w Londynie. Pojawiła się w głównych rolach w serialach „Bordertown” i „Heartland”. Za rolę Lizzie w komedii „Thank God He Met Lizzie” została nagrodzona wyróżnieniami Australijskiego Instytutu Filmowego i Koła Krytyków Filmowych miasta Sydney. Rola w „Oscarze i Lucindzie” (reż. Gillian Armstrong) przyniosła jej kolejną nominację do nagrody Australijskiego Instytutu Filmowego, tym razem w kategorii Najlepsza aktorka. W 1998 zagrała królową Elżbietę I w „Elizabeth”, filmie wyreżyserowanym przez Shekhara Kapura, za którą to rolę otrzymała Złoty Glob dla najlepszej aktorki i nagrodę BAFTA w tej samej kategorii. Nominowano ją także do nagrody Gildii Aktorów Filmowych i do Oscara. Nominację do Złotego Globu otrzymała za rolę w filmie „Veronica Guerin” (reż. Joel Schumacher), opartej na faktach historii irlandzkiej dziennikarki, zabitej w 1996 roku przez handlarzy narkotyków. Za drugoplanową rolę w filmie „Aviator” („The Aviator”) Martina Scorsese zdobyła w 2005 roku Oscara. Jej mężem jest scenarzysta Andrew Upton; mają troje dzieci.

Filmografia (wybór):
1993 – Police Rescue (serial TV), 1994 – Heartland (serial TV), 1995 – Bordertown (serial TV), 1996 – Parklands, 1997 – Paradise Road (DVD: Droga do raju), Thank God He Met Lizzie, Oscar and Lucinda (DVD: Oscar i Lucinda), 1998 – Elizabeth (Elizabeth), 1999 – Utalentowany pan Ripley (Talented Mr. Ripley), Idealny mąż (An Ideal Husband), Bangers, Pushing Thin (DVD: Zmęczenie materiału), 2000 – Dotyk przeznaczenia (The Gift), Człowiek, który płakał (The Man Who Cried), 2001 – Kroniki portowe (The Shipping News), Włamanie na śniadanie (Bandits), Charlotte Gray (Charlotte Gray), Władca pierścieni: Drużyna pierścienia (The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring), 2002 – Niebo (Heaven), Władca pierścieni: Dwie wieże (The Lord of the Rings: Two Towers), 2003 – Władca pierścieni: Powrót króla (The Lord of the Rings: The Return of the King), Veronica Guerin (Veronica Guerin), Zaginione (Missing), 2004 – Aviator (Aviator), 2005 – Little Fish, 2006 – Babel (Babel), The Good German (DVD: Dobry Niemiec), Notatki o skandalu (Notes on a Scandal), 2007 – Hot Fuzz – Ostre psy (Hot Fuzz), I'm Not There (DVD: Bob Dylan – I'm Not There), 2008 – Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki (Indiana Jones and the Kingdom of the Crystal Skull), Ciekawy przypadek Benjamina Buttona (The Curious Case of Benjamin Button), 2010 – Robin Hood (Robin Hood), 2011 – Hanna (Hanna), The Last Time I Saw Michael Gregg, 2012 – Animals, Hobbit: Niezwykła podróż 3D (The Hobbit: An Unexpected Journey), 2013 – Blue Jasmine (Blue Jasmine), The Turning, Hobbit: Pustkowie Smauga (The Hobbit: The Desolation of Smaug), 2014 – Obrońcy skarbów (The Monuments Men), Jak wytresować smoka 2 (How to Train Your Dragon 2, tylko głos), Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (The Hobbit: The Battle of Five Armies), Knight of Cups (w realizacji), Carol (w realizacji), Truth (w realizacji)

EKIPA


Peter Jackson (reżyseria i scenariusz)
Nowozelandzki reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się 31.10.1961 w Pukerua Bay, Nowa Zelandia. Pierwsze filmy zaczął kręcić już w wieku ośmiu lat, gdy rodzice kupili mu kamerę Super 8. Wtedy też zobaczył po raz pierwszy „King Konga”, film, który zainspirował go do podjęcia kariery reżyserskiej i którego ponowne nakręcenie stało się marzeniem jego życia. Jak wiadomo, udało mu się je spełnić. Pierwszymi amatorskimi filmami Jacksona były między innymi: „Dwarf Patrol”, „World War II”, „The Valley”, „Coldfinger”, „Curse of the Gravewalker” i „Roast of the Day”, który przekształcił się w końcu w głośny „Zły smak”. Miłość do horroru zaowocowała kultową „Martwicą mózgu”. Potem twórca zdobył uznanie subtelnym dramatem psychologicznym „Niebiańskie istoty”. Jackson znany jest przede wszystkim jako reżyser adaptacji słynnej powieści Tolkiena. „Władca pierścieni” otrzymał łącznie siedemnaście Oscarów! Żoną Jacksona jest od 1987 roku scenarzystka i producentka Fran Walsh. Mają dwoje dzieci.

Filmografia (wybór):
1976 – The Valley (kr.m.),
1987 – Bad Taste (DVD: Zły smak),
1989 – Meet the Feebles, 
1992 – Braindead (wideo: Martwica mózgu),
1994 – Heavenly Creatures (wideo, DVD, TVP: Niebiańskie istoty),
1995 – Forgotten Silver (TVP: Zapomniane srebro), 
1996 – Frighteners (TVP, Polsat, DVD: Przerażacze),
2001 – Władca pierścieni: Drużyna pierścienia (Lord of the Rings), 
2002 – Władca pierścieni: Dwie wieże (Lord of the Rings: Two Towers), 
2003 – Władca pierścieni: Powrót króla (The Lord of the Rings: The Return of the King), 
2005 – King Kong (King Kong), 
2008 – Crossing the Line (kr.m.), 
2009 – Nostalgia anioła (The Lovely Bones), 
2012 – Hobbit: Niezwykła podróż 3D (The Hobbit: Unexpected Journey), 
2013 – Hobbit : Pustkowie Smauga (The Hobbit: The Desolation of Smaug), 
2014 – Hobbit: Bitwa Pięciu Armii (The Hobbit: Battle of Five Armies)