x

X
X
X

STRESZCZENIE

Abby mieszka w Australii, nad przepiękną zatoką o wyjątkowym ekosystemie. Jako wielka miłośniczka nurkowania, od dzieciństwa przyjaźni się z niezwykłą rybą – niebieskim grouperem, któremu nadała imię Blueback. Jej idealne z pozoru życie zostaje jednak zakłócone. Abby i jej mama muszą walczyć nie tylko o ocalenie Bluebacka i rafy koralowej, ale i o to, by cała okolica zachowała swój unikatowy charakter, zagrożony przez bezwzględny biznes.

„Blueback” to inspirująca opowieść o dojrzewaniu oraz więzi między matką i córką, z zachwycającym swą różnorodnością oceanem w tle.

X

METRYKA

DANE FILMU

Tytułl oryginalny: Blueback
Produkcja: Arenamedia, Screen Australia, Screewest, Film Victoria, West Australian Film Fund, Australia

Premiera światowa: 01.01.2023
Premiera polska: 14.04.2023

Czas: 102 minuty
Dozwolony od lat: 7
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

EKIPA

Reżyseria: Robert Connolly
Scenariusz: Robert Connolly, Tim Winton na podstawie powieści Toma Wintona „Blueback”
Muzyka: Nigel Westlake
Zdjęcia: Andrew Commis, Nick Rifici (zdjęcia podwodne)
Montaż: Nick Meyers
Scenografia: Clayton Jauncey
Dekoracje: Louise Brady
Kostiumy: Lien See Leong
Efekty specjalne: Jacob Kyriakidis
Efekty wizualne: Gemila Iezzi, Leah Mattner
Casting: Jane Norris
Producenci: Liz Kearney, James Grandison, Robert Connolly
Producenci wykonawczy: Joanna Baevski, Hayley Baillie, James Richard Baillie, Eric Bana, Bec Bignell, Arthur Humphrey, Nicholas Langley, Andrew Myer, Robert Patterson, Joel Pearlman, Ricci Swart, Lorraine Tarabay, Michele Turnure-Salleo

AKTORZY

Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej na zlecenie Forum Film Poland: FDR Studio
Reżyseria: Elżbieta Mikuś
Dialogi i tekst piosenki: Bartek Fukiet
Nagranie i montaż: Wojciech Rypina, Agnieszka Kołodziejczyk
Zgranie dźwięku: Stefan Krzyżanowski
Kierownictwo produkcji: Agnieszka Kołodziejczyk

Mia Wasikowska ... Abby Jackson
Radha Mitchell ... Dora Jackson
Eric Bana ... „Mad“ Macka
Ilsa Fogg ... Abby jako nastolatka
Ariel Donoghue ... mała Abby
Liz Alexander ... Dora w starszym wieku
Clarence Ryan ... Briggs
Pedrea Jackson ... Briggs jako nastolatek
Erik Thomson ... Costello
Eddie Baroo ... Merv
Albert Mwangi ... Gitundu
Dalip Sondhi ... pan Carlisle
Nick Paramanos ... syn Macki
Timothy Flowers ... ojciec Briggsa
Howard Morrison ... policjant 1
Robert Patterson ... policjant 2
Michael Loney ... Alderman
Dean Kennedy ... ojciec Abby
Roz Hammond ... prowadząca ceremonię
Chloe Wall ... Abby jako niemowlę
oraz
Rob Lester, Jo Iffla, Favin Mair, Bruce Manning, Dorthe Fleitmann, Vikki Thorn, Dan Carroll, Luke Dux, Karla Hart Peter Johnson, Caleb McFadden, James Martin, Charles Taylor

POLSKA WERSJA

Paulina Korthals ... Abby Jackson
Barbara Kałużna ... Dora Jackson
Karol Wróblewski ... Meka
Antonina Żbikowska ... Abby jako nastolatka
Noemi Żbikowska ... mała Abby
Wojciech Żołądkowicz ... Briggs
Filip Rogowski ... Briggs jako nastolatek
Piotr Szwedes ... Costello
Artur Janusiak ... Merv
Hubert Paszkiewicz ... Gitundu
oraz
Julia Kołakowska-Bytner, Kinga Tabor, Justyna Orzechowska, Paulina Sobiś, Wojciech Socha, Norbert Kaczorowski, Tomasz Olejnik, Zbigniew Kozłowski, Alicja Warchocka, Nastazja Bytner, Szymon Konarski, Bruno Bytner i inni

X

EKIPA

Mia Wasikowska (Abby Jackson)

Urodziła się 14.10.1983 roku w Canberze, w Australii. Zaczęła występować w wieku dziewięciu lat. Początkowo myślała o karierze baletowej. Po sukcesach w Australii, zwróciła na siebie uwagę rolą nastolatki z kłopotami w serialu HBO „In Treatment” (HBO: „Terapia”). Zagrała drugoplanową rolę w „Oporze” Edwarda Zwicka i zyskała uznanie krytyki w niezależnym filmie „That Evening Sun”. Następnie odniosła wielki sukces w „Alicji w Krainie Czarów” Tima Burtona i w „Jane Eyre”. Zniechęcona do wysokobudżetowego amerykańskiego kina głównego nurtu, od lat występuje przeważnie w produkcjach niezależnych, często australijskich. Chętnie podkreśla swe polskie korzenie ze strony matki, chętnie też odwiedza Polskę. Jej pasją jest fotografia.

Radha Mitchell (Dora Johnson)

Aktorka i producentka. Urodziła się 12.11.1973 roku w Melbourne. Występowała w szkolnych przedstawieniach już jako nastolatka. Pierwszy raz pojawiła się przed kamerami w 1988 roku, w telenoweli „Sugar and Spice”. Następnie grała w australijskich serialach „Phoenix”, „Law of the Land”, „Blue Heelers”. Przełomem w jej karierze okazał się występ w komedii romantycznej „Love and the Other Catastrophes” w 1996 roku. Amerykańskim filmem Radhy była „High Art” (DVD: „Sztuka wysublimowanej fotografii”) Lisy Cholodenko z 1998 roku. Odnosiła sukcesy w kinie komercyjnym („Pitch Black”, „Telefon”, u boku Colina Farrella). W 2004 roku wcieliła się w Mary Barrie w „Marzycielu”, gdzie stworzyła wielowymiarowy obraz zimnej kobiety, cierpiącej z powodu niezrozumienia przez męża. W „Melindzie i Melindzie” Woody’ego Allena zagrała postać tej samej kobiety w dwóch wersjach – komediowej i dramatycznej. W tym samym czasie wyreżyserowała „Four Reasons”. Rola Rose Da Silvy w ekranizacji kultowej gry komputerowej „Silent Hill” i jej kontynuacji „Silent Hill: Apokalipsa” przyniosła jej wielką popularność.

Eric Bana („Mad” Macka)

Właściwie Eric Banadinović (ur. 9.08.1968 w Melbourne) – australijski aktor, scenarzysta oraz producent filmowy i telewizyjny. Młodszy syn pochodzącego z Zagrzebia w Chorwacji Ivana Banadinovicia, byłego menadżera firmy Caterpillar Inc., i pochodzącej z Niemiec fryzjerki Eleanor. Dorastał na przedmieściach Melbourne. Jego talent komediowy dostrzegli nauczyciele w szkole średniej. Po obejrzeniu filmu „Mad Max” (1979) z Melem Gibsonem postanowił, że zostanie aktorem. Przeprowadził się do Sydney, gdzie studiował aktorstwo w National Institute of Dramatic Art (NIDA). W 1991 roku wziął udział w programie dla komików-amatorów na scenie hotelu Castle w Melbourne. Dwa lata później wystąpił w programie Steve’ego Vizarda „Tonight Live Show” (1993). Uznanie zdobył jako gospodarz komediowego serialu ze skeczami „Full Frontal” (1993–1996), gdzie parodiował m.in. Arnolda Schwarzeneggera, Sylvestra Stallone'a czy Toma Cruise'a. Miał także swój własny program „The Eric Bana Show” (1997), za który odebrał nagrodę Logie. Jego debiutem na arenie sportów motoryzacyjnych był start w Targa Tasmania w 1996 roku; prowadził wtedy Forda Falcon XB Coupe. Po raz pierwszy trafił na duży ekran w komedii „Zamek” („The Castle”, 1997). Kreacja przerażającego australijskiego seryjnego mordercy Marka Brandona „Choppera” Reada w biograficznym dramacie kryminalnym „Chopper” (2000) przyniosła mu trzy nagrody Stowarzyszenia Australijskich Krytyków Filmowych i Australijskiego Instytutu Filmowego oraz nagrodę na festiwalu filmowym w Sztokholmie. Popularność międzynarodową zdobył rolą amerykańskiego sierżanta w filmie „Helikopter w ogniu” („Black Hawk Down”, 2001, reż. Ridley Scott) oraz tytułową rolą w „Hulku” („The Hulk”, 2003, reż. Ang Lee). Kolejne jego sukcesy to m.in. „Troja” („Troy”, 2004), a zwłaszcza „Monachium” („Munich”, 2005) Stevena Spielberga. Ostatnio wystąpił w błyskotliwym thrillerze „Susza”. Często jest współproducentem swoich filmów. Ma żonę i dwoje dzieci, mieszkają w Melbourne.

Robert Connolly (reżyseria)

Australijski reżyser, scenarzysta i producent. Urodził się w 1967 roku. Rozpoczynał karierę jako reżyser teatralny w Sydney. Odniósł sukces wojennym filmem „Pięciu z Balibo” o inwazji Indonezji na Timur Wschodni, a ostatnio także thrillerem „Susza”. Kieruje firmą dystrybucyjną Footprint Films. Chętnie zabiera głos w sprawach politycznych w swoim kraju. Uważany jest za jednego z najbardziej wszechstronnych współczesnych reżyserów australijskich.