x

O FILMIE

Wielki powrót familijnej serii o przyjaźni psa i dziecka – Belli i Sebastiana. Dziesięcioletni chłopiec niechętnie spędza wakacje w górach u babci i cioci. Jego głównym obowiązkiem jest pomoc w owczarni, ale takie zadanie mało ekscytuje chłopca wychowanego w dużym mieście. Kiedy jednak poznaje suczkę Bellę, wielkiego, puchatego psa pasterskiego, postanawia uratować ją z rąk podłego właściciela. Sebastian jest gotów zrobić wszystko, aby ochronić swoją psią przyjaciółkę, dzięki czemu przeżyje najbardziej szalone lato w swoim życiu.

GENEZA

W latach 60. i 70. francuski serial „Bella i Sebastian” cieszył się ogromnym powodzeniem w całej Europie, a także na kontynencie amerykańskim. Trafił również do Polski i nadal jest wspominany z niemałym sentymentem przez starsze już dziś pokolenie widzów. Jednym z głównych wątków serialu była przyjaźń chłopca z Bellą – pirenejskim psem górskim. Ta rozegrana przede wszystkim w górskiej scenerii opowieść została nieco zapomniana, lecz po latach triumfalnie powróciła, tym razem na duże ekrany. Komu zawdzięczamy tę wzruszającą przypowiastkę o wielkim uczuciu i poświęceniu? Dwie jej główne postaci powołała do życia Cécile Aubry.

Aubry (właściwie: Anne-José Madeleine Henriette Bénard), urodzona 3 sierpnia 1928 roku w Paryżu, a zmarła 19 lipca 2010 w Dourdan, to znana francuska aktorka, scenarzystka, pisarka i reżyserka. Popularność zapewniły jej role w filmach: „Manon” (1949, reż. Henri-Georges Clouzot) oraz w widowiskowym filmie kostiumowym „Black Rose” (TVP: „Czarna róża”, reż. Henry Hathaway, 1950). Film ten stał się w Anglii przebojem kasowym. Kolejnym sukcesem Aubry był jeden z pierwszych francuskich pełnometrażowych filmów barwnych „Blaubart” (1951) Christiana Jacque'a.

Aubry porzuciła karierę aktorską po poślubieniu w 1956 roku marokańskiego księcia Si Brahima El Glaoui, którego poznała na planie „Czarnej róży”. Ślub przez kilka lat utrzymywano w tajemnicy. Małżeństwo jednak nie przetrwało; Aubry rozstała się z mężem i zajęła wychowaniem syna Mehdiego El Glaoui (ur. 1956, dziś aktora i reżysera), a także pisaniem książek dla dzieci i scenariuszy. Stworzyła ponad pięćdziesiąt powieści, w tym popularny cykl o kucyku szetlandzkim Poly. Do roku 1977 powstało siedem powieści z cyklu „Bella i Sebastian”. Większą część z nich autorka oparła na scenariuszach serialu.

Jako materiał wyjściowy dla cyklu telewizyjnego posłużyły dwie pierwsze książki o Belli i Sebastianie. W latach 1965–1970 powstały trzy serie telewizyjnej opowieści (39 odcinków). Główną rolę zagrał syn Cécile Aubry i księcia Si Brahima El Glaoui, Mehdi. Aubry była także narratorką serialu i jego scenarzystką oraz reżyserką większości odcinków. Serial odniósł międzynarodowy sukces.

Między rokiem 2013 a 2017 nakręcono trylogię z przeznaczeniem na duży ekran. Akcję przeniesiono tym razem w lata II wojny światowej i okres powojenny.

Bella i Sebastian (Belle et Sébastien, 2013, reż. Nicholas Vanier)
Akcja filmu rozgrywa się w roku 1943 w okupowanej Francji. W małej wiosce położonej w Alpach, w pobliżu szwajcarskiej granicy, mieszka sześcioletni Sebastian (Félix Bossuet), wraz ze swoim opiekunem Césarem (Tchéky Karyo). Mieszkańcy wsi twierdzą, że w okolicy grasuje niebezpieczna bestia zabijająca owce. Niebawem Sebastian napotyka błąkającego się po górach bezpańskiego, zaniedbanego owczarka pirenejskiego, który jest przyczyną obaw jego dziadka oraz innych mieszkańców wioski. Chłopiec nadaje psu imię Bella i zdobywa jego zaufanie. Początkowo ukrywa suczkę z obawy przed Césarem. Później, gdy pies jest ranny, zwraca się o pomoc do miejscowego lekarza, który należy do ruchu oporu i bierze udział w przerzucaniu żydowskich uciekinierów przez granicę. We wsi stacjonują bowiem niemieckie wojska tropiące Żydów… Budżet filmu wyniósł ponad 10 milionów 400 tysięcy euro. Produkcja stała się przebojem kasowym we Francji i w całej Europie. Krytyka zachwycała się mistrzowskim wtopieniem akcji w pejzaż i doskonałym występem Bossueta.

Bella i Sebastian 2 (Belle et Sébastien: L’aventure continue, 2015, reż. Christian Duguay)
Tym razem akcja filmu toczy się we wrześniu 1945 roku. Dziesięcioletni Sebastian wraz z Bellą wędruje przez góry w poszukiwaniu swej ciotki Angeliny, która ponoć zginęła podczas katastrofy samolotu, w co chłopak nie chce uwierzyć. Podczas tej pełnej niebezpieczeństw wyprawy spotyka pilota Pierre'a, który okazuje się jego ojcem… Była to udana próba połączenia motywu przyjaźni z dość tradycyjnie rozumianym kinem przygodowym.

Bella i Sebastian 3 (Belle et Sébastien 3: Le dernier chapitre, 2017, reż. Clovis Cornillac)
Mijają dwa lata. Sebastian dorasta, a Bella doczekuje się trzech uroczych szczeniąt. Pierre i Angelina wkrótce się pobierają i marzą o nowym życiu w Kanadzie, co nie jest po myśli Sebastiana. Tymczasem były właściciel Belli, Joseph, pojawia się, by odzyskać psa, Sebastian zaś staje w obliczu wielkiego zagrożenia… Reżyser, bardziej znany jako aktor (tu zagrał demonicznego Josepha), nie do końca zapanował nad materiałem. Temat bolesnego dojrzewania i buntu sąsiaduje tu ze zbytnią słodyczą (Bella i jej dzieci) oraz elementami kina akcji i grozy (okrutny Joseph). Ucierpiała na tym nieco harmonia narracji.

METRYKA

DANE FILMU

Tytuł oryginalny: Belle et Sébastien: Nouvelle Génération
Produkcja: Radar Films, Epithète Films Gaumont, M6 Films, Canal+ Ciné+, W9, Gulli, Francja
Premiera światowa: 24.08.2022
Premiera polska: 18.11.2022
Czas: 96 minut
Dozwolony od lat: 7
Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland

OBSADA

Robinson Mensah Rouanet ... Sebastian
Michèle Laroque ... Corinne
Alice David ... Noémie
Caroline Anglade ... Cécile
Syrus Shahidi ... Gas
Aurélien Recoing ... Yves
Lou Lambrecht ... Salomé
Noam Grasset ... Ladji
Alois Pedrono ... Clément
Eloan Bernasconi-Straub ... Dimitri

WERSJA POLSKOJĘZYCZNA

Bruno Owsikowski ... Sebastian
Grażyna Wolszczak ... Corinne
Julia Kamińska ... Noémie
Olga Szomańska ... Cécile
Otar Saralidze ... Gas
Leon Charewicz ... Yves
Antonina Żbikowska ... Salomé
Jakub Strach ... Ladji
Borys Wiciński ... Clément
Władek Kołaczkowski ... Dimitri
Marta Dobecka, Julia Kołakowska-Bytner, Wojciech Socha, Norbert Kaczorowski, Tomasz Olejnik, Krzysztof Cybiński i inni
Opracowanie i udźwiękowienie wersji polskiej na zlecenie Forum Film Poland :FDR Studio
Reżyseria: Elżbieta Mikuś
Dialogi i teksty piosenek: Bartek Fukiet
Nagranie i montaż: Wojciech Rypina, Ignacy Żak
Zgranie dźwięku: Stefan Krzyżanowski
Kierownictwo produkcji: Agnieszka Kołodziejczyk

TWÓRCY

Reżyseria:Pierre Coré
Scenariusz: Alexandre Coffre,Pierre Coré
Muzyka: David Menke
Zdjęcia: Gilles Porte
Montaż: Samuel Danési
Scenografia: Philippe Chiffre
Dźwięk: Antoine Defflandre
Kostiumy: Marie-Laure Lasson
Efekty wizualne: Thomas Duval
Producenci: Sidonie Dumas, Clément Miserez, Matthieu Warter
Producent wykonawczy: David Giordano

Ta strona wykorzystuje pliki cookie.Zamknij