ZWIASTUN

 

STRESZCZENIE

Pierwsza władza: kler/rząd 
Druga władza: arystokracja/elita finansowa 
Trzecia władza: obywatele/pracownicy 
Czwarta władza: prasa/media 

Piąta władza: ci, którzy próbują trzymać pozostałe władze w szachu, określani jako sygnaliści, nadzorcy, dziennikarze  społeczni czy... WikiLeaks. 
 
W 2010 roku miały miejsce wydarzenia, które przeobraziły niszową stronę internetową w jedną z najpotężniejszych instytucji na świecie. WikiLeaks stała się źródłem największego skandalu politycznego ery  Google’a i najpoważniejszego wycieku tajnych informacji i najpilniej strzeżonych  sekretów od czasu afery Watergate. Zdemaskowano układ zamknięty na skalę globalną.
Emocjonujący thriller „Piąta władza” przedstawia krucjatę mającą na celu ujawnienie 
oszustw i nadużyć władzy. A także proces, który sprawił, że WikiLeaks stała się najbardziej 
kontrowersyjną  organizacją XXI wieku.
Akcja filmu zaczyna się, gdy twórca WikiLeaks Julian Assange (Benedict Cumberbatch) i jego 
kolega Daniel Domscheit-Berg (Daniel Brühl) postanawiają zostać uważnymi obserwatorami 
działań władzy i ludzi uprzywilejowanych. Za niewielkie pieniądze tworzą platformę, która umożliwia sygnalistom  anonimowo zamieszczać tajne dane, rzucające światło na mroczny labirynt tajemnic rządowych i korporacyjnych matactw. Wkrótce na stronie pojawia się więcej alarmujących wiadomości niż w serwisach czołowych światowych agencji prasowych. Gdy jednak Assange i Berg zdobywają dostęp do największego zbioru tajnych dokumentów wywiadu USA, zaczynają się spory. Nie potrafią poradzić sobie z odpowiedzią na najważniejsze pytanie naszych czasów: jakie są koszty utrzymania  tajemnic w wolnym społeczeństwie oraz jaka jest cena za ich ujawnienie?

„Piąta władza” to film w reżyserii Billa Condona, autora „Kinseya”, „Dreamgirls” i dwóch części „Sagi Zmierzch: Przed  świtem”. Scenariusz według książek „WikiLeaks od środka” 
(„Inside WikiLeaks”) Daniela Domscheit-Berga oraz  „WikiLeaks: Inside the Julian Assange’s 
War on Secrecy” Davida Leigh i Luke’a Hardinga napisał Josh Singer („Fringe: Na granicy światów”). 

 

FOTOSY

 


TWÓRCY

Benedict Cumberbatch (Julian Assange) 
Najlepiej znany dzięki roli Sherlocka Holmesa w uwspółcześnionej ekranizacji opowiadań Artura Conan Doyle’. Zanim ukończył London Academy of Dramatic Art, studiował aktorstwo na Uniwersytecie w  Manchesterze. Początkowo występował głównie w serialach telewizyjnych. Uznanie zdobył dzięki roli Stephena   Hawkinga w dramacie telewizyjnym „Hawking”. W kinie można go było oglądać w takich filmach, jak „Pokuta”, „Kochanice króla”, „Czas wojny” i „Szpieg”. Wkrótce będziemy mogli go zobaczyć w dramacie „Sierpień w  hrabstwie Osage” oraz w roli smoka Smauga w filmie „Hobbit: Pustkowie Smauga”. 
   
Daniel Brühl (Daniel Domscheit-Berg) 
Dał się poznać międzynarodowej widowni rolą niemieckiego bohatera wojennego Frederika Zollera w filmie Quentina Tarantino „Bękarty wojny”. W Polsce mogliśmy go oglądać wcześniej w wielokrotnie nagradzanej komedii „Goodbye Lenin” (za rolę w tym filmie zdobył Europejską Nagrodę Filmową dla najlepszego aktora). Najbardziej znane europejskie filmy z jego udziałem to: „Lawendowe wzgórze”, „Hrabina” oraz „Edukatorzy” (nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej). 
  
Anthony Mackie (Sam Coulson) 
Studiował w Juilliard School of Drama. W kinie debiutował obok Eminema w filmie „8. mila”. Inne filmy, w których zagrał, to m.in.: „Za wszelką cenę”, „Kandydat”, „Szkolny chwyt”, „Władcy umysłów”, „Giganci ze stali”. Wkrótce pojawi się na ekranach w filmach „Ślepy traf” i „Captain America: The Winter Soldier”. 
   
David Thewlis (Nick Davies) 
Przełomowy był dla niego występ w filmie Mike’a Leigha „Nadzy”. Za tę rolę zdobył wiele nagród, w tym dla  najlepszego aktora na festiwalu w Cannes. Znakomitą kreację stworzył w filmie Agnieszki Holland „Całkowite zaćmienie”. Młodzi widzowie znają go z roli profesora Lupina z serii filmów o Harrym Potterze. Inne znane tytuły, w których występował, to: „Omen”, „Królestwo niebieskie”, „Timeline”, „Big Lebowski”, „Siedem lat w Tybecie”, „Wyspa doktora Moreau”, „Ostatni smok”, „Czas przemian”, „Proces”, a ostatnio  „Anonimus”, „Weronika postanawia umrzeć”, „Chłopiec w pasiastej piżamie” oraz „Red 2”. 
  
Stanley Tucci (James Boswell)
Wystąpił w ponad 50 filmach. Nominację do Oscara, Złotego Globu i BAFTY przyniosła mu rola w „Nostalgii  anioła”.  Niedawno mogliśmy go oglądać w takich filmach, jak: „Julie & Julia”, „Igrzyska śmierci” (swoją rolę z tego filmu powtórzył w kontynuacji filmowej trylogii zrealizowanej według książek Suzanne Collins – „Igrzyska śmierci. W pierścieniu ognia”), „Jack, pogromca olbrzymów”, „Percy Jackson”, „Morze potworów”, a wcześniej „Burleska”, „Diabeł ubiera się u Prady”, „Terminal”, „Droga do Zatracenia”, „Sen nocy letniej”, „Raport Pelikana”, „Ulubieńcy Ameryki” czy „Przejrzeć Harry’ego”. 
   
Laura Linney (Sarah Shaw)
Trzykrotnie nominowana do Oscara za role w filmach „Możesz na mnie liczyć”, „Kinsey” i „Rodzina Savage”. Inne tytuły z jej udziałem to między innymi: „Władza absolutna”, „Rzeka tajemnic”, „Truman Show”, „Lęk pierwotny”, „To właśnie miłość”, „Olej Lorenza”, „Dave”, „Uśmiech losu” i „Kongo”.
  
Bill Condon (reżyser) 
Uznany filmowiec i nagrodzony Oscarem scenarzysta (najlepszy scenariusz adaptowany do filmu „Bogowie i potwory”). Jego najbardziej znane scenariusze powstały do filmów „Chicago”, „Dreamgirls” i „Kinsey”.  Oprócz „Chicago” wszystkie wyżej wymienione filmy także wyreżyserował. W jego dorobku reżyserskim znajdziemy jeszcze dwie części „Sagi Zmierzch – Przed świtem”. 

 

METRYKA

DANE FILMU 
Tytuł oryginalny: The Fifth Estate 
  Produkcja: Dreamworks Pictures, Reliance Entertainment 
 Premiera światowa: 18.10.2013 
  Premiera polska: 25.10.2013 
 Czas
 Dozwolony od lat: 15 
  Dystrybucja w Polsce: Forum Film Poland 
  
  EKIPA 
Reżyseria: Bill Condon 
 Scenariusz: Josh Singer 
 Muzyka: Carter Burwell 
   Zdjęcia: Tobias A. Schliessler 
  Montaż: Virginia Katz 
 Scenografia: Mark Tildesley 
   Kostiumy: Shay Cunliffe 
 Producenci: Steve Golin, Michael Sugar 
 
   AKTORZY 
   Benedict Cumberbatch Julian Assange 
  Daniel Brühl Daniel Domscheit-Berg 
 Carice van Houten Birgitta Jónsdóttir 
 Alicia Vikander Anke 
  Stanley Tucci James Boswell 
  Laura Linney Sarah Shaw 
   Anthony Mackie Sam Coulson 
  David Thewlis Nick Davies 
 Nick Davies Ian Katz 
 Peter Capaldi Alan Rusbridger

 

O WIKILEAKS

Grudzień 2006: Rusza strona WikiLeaks.org, oferująca bezpieczną platformę wymiany plików dla sygnalistów, którzy chcą  umieścić w 
internecie tajne, warte uwagi dokumenty, pozostając jednocześnie anonimowi. Julian Assange, były australijski haker, kryptolog i działacz internetowy z silnym poczuciem potrzeby wolności i jawności informacji, obwołuje się jej redaktorem naczelnym.
Sierpień 2007: Gazeta „The Guardian” na pierwszej stronie publikuje wiadomość o ogromnej korupcji w rządzie kenijskim, podając 
WikiLeaks jako źródło informacji. 
Listopad 2007: W internecie pojawiają się „Standardowe procedury operacyjne w obozie Delta”, które szczegółowo opisują  wewnętrzne
procedury w więzieniu Guantanamo.   
Listopad 2007: Daniel Berg zostaje wolontariuszem w WikiLeaks.   
Grudzień 2007: Daniel Berg i Julian Assange po raz pierwszy spotykają się twarzą w twarz w Berlinie, podczas kongresu Chaos 
Communication – dorocznego spotkania środowiska hakerskiego, organizowanego przez Chaos Computer Club (CCC).
Styczeń 2008: WikiLeaks publikuje dokumenty wewnętrzne, które sugerują, że szwajcarski Julius Baer Bank pomaga w praniu 
pieniędzy. Bank wnosi pozew przeciw WikiLeaks, ale później zarzuty zostają wycofane. 
Listopad 2008: WikiLeaks publikuje raport Johna Paula Oulu i Oscara Kingary z Narodowej Komisji Praw Człowieka w Kenii. 
Oskarża on kenijską policję o tysiące zabójstw bez wyroku sądu. 
Grudzień 2008: Daniel i Julian przemawiają na kongresie Chaos Communication w Berlinie (25C3) przy pełnej widowni.   
Styczeń 2009: Daniel rzuca pracę i zaczyna działać na pełny etat w WikiLeaks. 
Styczeń 2009: WikiLeaks udostępnia nagrania telefoniczne peruwiańskich polityków i biznesmenów zamieszanych w skandal 
związany z koncernem naftowym Petroperu.  
Marzec 2009: John Paul Oulu i Oscar Kingara z Narodowej Komisji Praw Człowieka w Kenii zostają zamordowani. 
Kwiecień 2009: Architekt (Marcus) dołącza do WikiLeaks. Natychmiast zabiera się za poprawianie systemu operacyjnego 
WikiLeaks i platformy dostępu. 
Czerwiec 2009: WikiLeaks publikuje wewnętrzne dokumenty z islandzkiego Kaupthing Banku, sugerujące, że kilku właścicieli  
przyczyniło się do jego upadku. 
Lipiec 2009: WikiLeaks udostępnia raport wykazujący, że Iran zacierał ślady poważnych awarii nuklearnych w elektrowni atomowej Natanz. 
Listopad 2009: Pół miliona wcześniej niepublikowanych wiadomości z pagerów wysłanych podczas ataków 11 września 2001 
pojawia się na stronie WikiLeaks. 
Grudzień 2009: Julian i Daniel znów przemawiają na berlińskim kongresie Chaos Communication (26C3).
Kwiecień 2010: WikiLeaks publikuje wideo zatytułowane „Collateral Murder” („Uboczne morderstwo”) – nagranie z 2007 roku
z wojskowego helikoptera, na którym to nagraniu wyraźnie widać, że podczas akcji wojsk amerykańskich w Iraku namierzani, 
ostrzeliwani i zabijani są cywile, w tym dwóch pracowników agencji Reutersa.  
Maj 2010: Ekspert wojskowy Bradley Manning zostaje aresztowany w Iraku w związku z udostępnieniem filmu „Collateral Murder”.
Lipiec 2010: Przy współpracy z WikiLeaks, „The Guardian”, „New York Times” i „Der Spiegel” publikują dziesiątki artykułów w 
oparciu o 91 tysięcy tajnych dokumentów armii USA z wojny w Afganistanie. W artykułach opisane są wcześniej nieznane
szczegóły dotyczące operacji wojennych i ich ofiar. WikiLeaks publikuje 76 tysięcy spośród tych dokumentów w pełnym brzmieniu. 
Sierpień 2010: Dwie Szwedki oskarżają Assange'a o zmuszanie ich do seksu bez zabezpieczenia. Zostaje wystawiony 
nakaz aresztowania za napaść seksualną, który potem zostaje wycofany. 
Sierpień 2010: Julian Assange zawiesza Daniela Berga. 
Wrzesień 2010: Daniel Berg i Architekt odchodzą z WikiLeaks. Usuwają wszystkie udoskonalenia, jakie Architekt wprowadził do  
platformy, czyniąc ją niezdolną do przyjmowania nowych materiałów on-line. 
Październik 2010: Przy współpracy z WikiLeaks, „The Guardian”, „New York Times” i „Der Spiegel” publikują rejestry z wojny w 
Iraku w oparciu o 400 tysięcy tajnych plików armii USA. Jest to największy w historii USA wyciek tajemnic wojskowych.  
Listopad 2010: W Szwecji zostaje wydany nakaz aresztowania Assange’a. 
Listopad 2010: Przy współpracy z WikiLeaks, „The Guardian”, „New York Times”, „Der Spiegel”, „El Pais” i „Le Monde” publikują 
serię artykułów w oparciu o 251287 tajnych depesz dyplomatycznych. Departament Stanu USA potępia ujawnienie depesz, ale 
aktywiści na całym świecie entuzjastycznie witają te raporty. 
Grudzień 2010: Assange oddaje się w ręce londyńskiej policji i po spędzeniu kilku dni w areszcie zostaje osadzony w areszcie 
domowym w wiejskiej rezydencji jednego ze swoich stronników.   
Luty 2011: Brytyjski sąd odrzuca skargę Assange’a, który twierdzi, że jeśli zostanie odesłany do Szwecji, nie będzie mógł się 
spodziewać sprawiedliwego procesu. Nakazuje jego ekstradycję. Assange odwołuje się od wyroku.  
Sierpień 2011: WikiLeaks odkrywa, że kopie plików zawierających nieredagowane depesze dyplomatyczne wyciekły do sieci. W 
odpowiedzi publikuje wszystkie 251287 depesz w oryginalnym brzmieniu. 
Październik 2011: WikiLeaks ogłasza, że czasowo zawiesza działanie strony z powodu blokady finansowej; główne firmy wydające 
karty kredytowe odcinają ją bowiem od źródeł finansowania.  
Maj 2012: Assange przegrywa apelację w Sądzie Najwyższym Wielkiej Brytanii. Ponownie zostaje nakazana jego ekstradycja do 
Szwecji. Ambasada Ekwadoru w Londynie udziela Assange'owi azylu. Przebywa tam już ponad rok.  
Czerwiec 2012: Edward Snowden, 29-letni pracownik Agencji Bezpieczeństwa Narodowego USA, wypuszcza informacje  dotyczące tajnego
programu rządowego, polegającego na monitorowaniu na szeroką skalę skrzynek mailowych, połączeń telefonicznych obywateli oraz ich aktywności w serwisach społecznościowych. WikiLeaks natychmiast zapewnia Snowdenowi pomoc prawną. 
Lipiec 2013: Bradley Manning zostaje uznany winnym zarzutów szpiegostwa, zdrady tajemnicy państwowej, oszustw komputerowych oraz kradzieży i skazany na 35 lat więzienia.

Pobierz  pressbook

Pobierz  fotosy

ZAPRASZAMY WKRÓTCE
W KINACH OD 27 PAŹDZIERNIKA